Медия без
политическа реклама

Войната на Путин сложи кръст на АЕЦ "Белене"

27 Февр. 2022ЮЛИАНА БОНЧЕВА
Stroiinfo.com
Днес положението с АЕЦ "Белене" изглежда напълно безнадеждно.

Необмислено изказване на премиера Кирил Петков за АЕЦ "Белене" предизвика трус в управляващата коалиция преди десетина дни. Петков зачеркна проекта, като му сложи етикета "локва" - досущ като Бойко Борисов, който навремето заговори за "гьол". Последва гневна реакция от левия фланг. От БСП с нескрито раздразнение припомниха на Петков, че в коалиционното споразумение "локви" няма, там пише, че експертен анализ трябва да очертае директивите за развитието на ядрената енергетика. Ще анализираме, обещаха от щаба на премиера, замазвайки гафа на Петков. Днес тези вътрешни схватки изглеждат като буря в чаша вода - на фона на войната в Украйна. Западът се чуди с какви санкции да накаже Русия заради агресията и проектът "Белене", който се основава на руски ядрени технологии, изглежда по-обречен отвсякога. Най-тъжното е, че в него са погребани милиарди левове на българските данъкоплатци...

Кой е виновен

Плеяда български правителства проявиха престъпно безхаберие и малодушие, като ту пускаха, ту замразяваха изграждането на АЕЦ "Белене". Наливането на пари през годините продължаваше - за оценки и експертизи, за консервиране и размразяване на строителството, за работни групи и за конкурси. Конкурсът, обявен през 2019 г. за търсене на инвеститори и доставчици, е отворен и в момента, а всички се правят, че няма такава процедура, и никой нищо не предприема (а интерес има, обозначиха се кандидати от Русия, САЩ, Китай, Франция, Южна Корея и др.). Дори няма нужда да си припомняме лупингите на експремиера Бойко Борисов - от прекрасен проект до "гьол". Или "твърдата решимост" на кабинета "Сакскобургготски", който размрази соцпроекта, но го придвижи до "под кривата круша". И БСП днес може да се сърди колкото иска, но първо трябва да обясни защо правителството на Станишев се провали с АЕЦ "Белене", а тогавашният министър на икономиката Драгомир Стойнев се разходи до САЩ, за да се запознае с предимствата на новия ядрен реактор на "Уестингхаус".

Попаднали между Сцила и Харибда –  от едната страна ЕС с неговите традиционни резерви към ядрената енергетика, от другата страна войната за надмощие между Русия и САЩ на пазара на ядрени технологии, българските политици неизменно се държат непоследователно и угоднически и сякаш забравят, че на първо място трябва да е националният интерес. Така е и в момента, когато  новите управляващи разнасят до Брюксел и назад някакви версии на Националния план за възстановяване и устойчивост.  В този план енергетиката е ключов раздел, разчитащ на огромна финансова подкрепа от ЕС, но и от него не става ясно какво ще прави България с "гьола", ще се местят ли "кашоните, увити с найлони" (така Бойко Борисов наричаше оборудването за АЕЦ "Белене", доставено от руската "Атомстройекспорт"), ще има ли седми, че и осми реактор в Козлодуй, какви технологии искаме за тях. 

Коалиционното споразумение на новата власт беше подписано през декември. Вече наближава март, а  управляващата четворка още дори не е формирала онази работа група от експерти, която да помогне на неуките политици да вземат правилните решения за бъдещето на злощастния проект АЕЦ "Белене" и за развитието на АЕЦ "Козлодуй".  Тъжното е, че неуките български политици често взимат важни решения, спуснати им от другаде.  

Всичко е относително...

Мнооого скъпо - това бе основната пречка за осъществяването на АЕЦ "Белене". Многомилиардната инвестиция може да се избие в обозримо бъдеще, ако цената на тока, който ще произвежда, е поне 80 евро за мегаватчас, сочеха разчетите на експертите. Преди години това звучеше кощунствено - особено на фона на "козлодуйските" 55 лева за мегаватчас (сиреч три пъти по-скъпо). Днес обаче тези 80 евро изглеждат скромни - при цени на свободния пазар "Ден напред", надхвърлящи 250 евро.  Така или иначе, заради съмнителната рентабилност никой не посмя да даде "пълен напред" на инвестицията. Като изключим един бивш шеф на НЕК, Красимир Първанов, който през 2011 г. "самоволно" подписа анекс с руската страна, с който де факто България си поръча реактори на сляпо, без да е договорила ценовите условия по цялостния проект. Подписът на Първанов се оказа козът,  с който "Росатом" принуди по съдебен път България да плати и да си вземе ядреното оборудване. Ако имахме съдебна власт, тя щеше да е потърсила отговорност от този човек и щеше да е установила дали той наистина е действал на своя глава, или е имал неофициално одобрение свише. Е, не разбрахме.  Но пък платихме 1.3 милиарда лева за два реактора, които не знаем какво да правим.  

В поредното си люшкане преди две години - към изграждане на нов блок в АЕЦ "Козлодуй", Бойко Борисов обясни "експертно" какъв е планът: "Седми реактор означава - платените от България руски реактори, с диверсификация на ядреното гориво, с нова турбина „Арабела“ и с контури и електронно управление също, да не изброявам фирмите...”.

С други думи, руското оборудване се мести от Белене в Козлодуй и се прави нова ядрена мощност с участието на западни компании. Специалисти обясниха, че такъв хибрид не е невъзможен. Но не се наеха да кажат колко би струвало, колко време би отнело изграждането му и след колко време хибридът би могъл да започне да произвежда ток.

Днес, когато всички говорят за икономически санкции срещу Русия, изглежда неизбежно България напълно и завинаги да "отпише" злощастната АЕЦ "Белене" и милиардите, закопани в нея. Но може ли да го замести с други, например с американски технологии? Ето какво мисли по въпроса проф. Янков Янев - светило и международен авторитет в ядрената енергетика, директор на Института за управление на ядрените знания във Виена: "Приказки за наивници са намеренията да се строи американски блок на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Ние все пак сме част от ЕС. Американците нямат ядрен блок, който да е построен някъде в Европа и да е одобрен от регулаторен орган на държава от ЕС.  В света има само два завършени АР 1000 и те са в Китай", обясни пред "3е-news" професорът. Според него малките модулни реактори също са

"приказки от 1001 нощ"

За подобни реактори може да се говори след 15 години най-рано, към 2036 г. - казва го Международната агенция за атомна енергия. Първо трябва да се създаде нормативната база за тези реактори, после да се построи демонстрационен блок и едва след това, ако негово изпитание мине успешно, може да има по-масово прилагане на технологията.

Проф. Янев смята, че най-реалистично е да се вземе руското оборудване от АЕЦ "Белене" и да се премести на площадката на АЕЦ "Козлодуй". Технически не е невъзможно. Остава въпросът колко би струвало? Белене е готова ядрена площадка, а Козлодуй тепърва ще трябва да създаде такава, което освен всичко друго означава и дълги разрешителни, съгласувателни и лицензионни процедури, изработване на устройствени планове и на оценки на въздействието. И това важи за всякакви бъдещи мощности -  с руски или с други технологии. 

"Ядрената енергетика си стои в разкрачено състояние, хулена от неуки и некомпетентни политици, сериозна енергийна политика няма, има енергийно политиканстване - всеки, който дойде на власт, си намира група заинтригувани потенциални инвеститори. Трябва да започнем да строим ядрена мощност, защото сме изправени пред риска след 10 години да нямаме ядрени блокове.  Продължаването на срока на експлоатация на съществуващите мощности в Козлодуй ще зависи от антиядрените брюкселски бюрократи и техните "зелени" експерти", предупреждава проф. Янев. Той припомня, че България е една от 30-те страни в света с 40-годишен опит в управлението на АЕЦ. Позор и престъпление ще е да погубим този опит. Но поведението на българските политици  не дава никакви основания за оптимизъм. Както и превръщането на енергетиката в международна арена и жертва на страховити геополитически битки.  

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?