Медия без
политическа реклама

След тол бъркотията иде тикет системата в София

Общината изстудява шампанското за новия електронен начин за таксуване на пътниците, за който не се знае почти нищо

Илияна Кирилова
Новите валидатори още са в тестови режим, но ЦГМ вече демонтира старите апарати за купуване на билети от тролеите и трамваите.

Жителите и посетителите на София се изправят пред поредното уравнение с много неизвестни на градската управа : отказът от старата и забравена в много държави система за таксуване в градския транспорт с хартиени билети и замяната й с нещо ново - т.нар. тикет система.  Вече 17 г.  се говори, че предстои да бъде въведена в автобусите, трамвайте, тролеите, а вероятно и в метрото. Вероятно, защото въпреки че отговорните фактори в столицата приказват за дигиталното таксуване на пасажерите като за едва ли не свършен факт, за функционирането на тази система всъщност не се знае почти нищо. По традиция, отнасяща се за всичко, до което се докосват чиновниците у нас, съмнителен изглежда и срокът, който Столичната община си е поставила за старт на тикет системата– декември 2020 г. Може да не сте шофьор на камион или автобус, достатъчно е да гледате чат пат новините, за да разберете  как от половин година с голям зор и бъркотия се въвежда и отлага тол системата. След куп отстъпки и разправии, някои все още неизчистени, тя тръгва днес - 1 март.  За софиянци сюрпризът е тикет системата.

Независимо че срокът за въвеждането й е след 10 месеца, Центърът за градска мобилност вече демонтира апаратите, от които пътниците в тролеите и трамваите доскоро можеха да си купят билети. „Сега“ попита ръководството на ЦГМ защо се налага това и дали старите машини не можеха да работят успоредно с тестовете на новата е-система. Както и в много други случаи, когато става дума за Столичната община, получените писмени отговори не бяха точно по зададените въпроси. За пореден път администрацията на кмета Йорданка Фандъкова отговори не това, което я питат, а това, което си е наумила да съобщи. „Новата тикет система променя изцяло начина на работа на досега съществуващите различни системи в обществения транспорт. Тя е от ново поколение. В момента върви процес на подмяна на технологиите, която изисква да бъдат въведени в експлоатация до декември 2020 г. повече от 15 000 устройства в над 1 350 напълно оборудвани превозни средства от 4 типа транспорт, монтаж на оборудване в 11 депа, 52 метростанции, над 80 търговски обекта, интеграция на съществуващите системи и други“, гласи отговорът дали е било задължително апаратите за билети да бъдат демонтирани. Не стана ясно защо не се използва моделът на метрото, в чийто станции човек може да си купи както хартиеното билетче от машина, така и да си зареди пластмасова карта за многократни пътувания.

ЦГМ не отговори и на въпроса колко от старите апарати вече са демонтирани. Вместо това от центъра се впуснаха да обясняват как се изпълнява графикът за монтажа на уредите от новата система. „В момента в „Столичен електротранспорт“, където единствено има такива апарати за продажба (от стария тип- б.р.), са поставени около 60% от новите устройства – валидатори, бордови компютри, видеокамери и т.н.“, се казва в отговорите. Всъщност въпросните валидатори все още не функционират, а на тях пише, че са в тестови режим. С други думи, поне до декември те ще са напълно безполезно за пътниците.

Столичната управа видимо не иска да бъде питана и дали преминаването от хартиен към дигитален билет не се прави по начин, който създава проблеми на пътниците. На въпрос как човек може да си купи билет в превозното средство, ако шофьорът не продава  или са свършили, отговорът на ЦГМ е: „Пътниците са задължени да се качват в превозното средство с валиден превозен документ. Такива се продават в пунктовете на ЦГМ, от многобройните ни дистрибутори в търговската мрежа, както и онлайн, и от водачите“. Изказването звучи направо бодряшко и все едно чиновниците от центъра не живеят в София, като се има предвид, че на редица възлови спирки в града липсва всякаква възможност за предварителтно снабдяване с билет. По тази причина

 

апаратите за продажба на билети в трамваите и тролеите бяха удобство,

 

от което ЦГМ вече лиши пътуващите.

Неясно е и как пасажерите ще бъдат таксувани, когато прословутата е-система все пак заработи. “Решението за таксуването на пътниците не е от компетенцията на ЦГМ, а на СОС. Новата система за таксуване като технология позволява да бъдат приложени и таксуване за време, и за изминато разстояние“, поясняват от ЦГМ. Преди дни обаче шефът на СОС Елен Герджиков от ГЕРБ даде да се разбере, че управляващите ще разчитат много на центъра да изчисли цената на новата услуга. „Тя е система не само за заплащане, а и за мониторинг на пътуванията. В резултат на нея ние ще знаем в реално време колко хора, къде и как пътуват, ще могат да се направят новите разписания. Ще се направи новото ценообразуване и начинът, по който ще се плаща – на разстояние или на време. И двата начина ще са по-справедливи от сегашния, защото сега плащате една цена на билет без значение за колко време или за какво разстояние“, каза Герджиков по БНТ.

 

Всички разчитат на справедливост при определяне на цената,

 

която от декември или от догодина ще се отнема от картите (специални или от банковите) и от мобилен телефон, с които хората ще могат да се таксуват в автобусите, трамваите, тролеите и метровлаковете в София (виж карето). Съмненията обаче са, че разбирането за справедливост на гражданите и политиците за пореден път ще се разминат. И че властта в Столичния общински съвет ще се възползва от новото таксуване да стовари на данъкоплатците решаването на проблеми, за които е отговорна самата тя. Както е известно, след няколко провала на процедурата и неимоверното й поскъпване договорът за изграждането на тикет системата бе подписан през декември 2018 г. със срок за изпълнение две години. Съгласно споразумението столичани трябва да платят 73.24 млн. лв на консорциума „Си Ен Си София тикетинг систем“, в който влизат българските компании „Компютърнет сървисиз“ и „Тикси“ и турската „Асис Електроникс“. Отделно от това "Си Ен Си София тикетинг систем“ ще получи и 5.85% от приходите от продадените билети и карти, но не повече от 10 млн. лв. Сервизът на тикет системата ще е 8 г., след което София ще трябва да подпише нов договор с консорциума. Така общата цена на проекта достигна през 2018 г. 83.24 млн. лв. без ДДС. А през 2003 г., когато за пръв път се разбра, че София смята да въвежда такава система, прогнозната цена бе около 9 млн. лв., или около 10 пъти по-ниска. 

 

ЦГМ: От 1 януари 2021 ще се плаща и с банкова карта и смартфон

След стартта на новата система познатото перфориране на билетче няма да го има. Водачите ще продават такава карта, но тя ще изглежда по различен начин. Новите превозните документи, продавани от търговците, ще са електронни и ще се зареждат върху нови карти от ново поколение. Това е физически носител, който ще бъде зареждан с избрания от пътника продукт. Картата ще се валидира само на валидаторите в съответните превозни средства. Новите валидатори предлагат възможности за валидация чрез карти от новата система, банкова карта или директно през мобилен телефон чрез генериран QR код или NFC. Закупуване на превозен документ може да стане чрез банкова карта, като валидацията става директно върху валидатора; възможност винаги да си закупят на място превалидиран еднократен превозен документ от водача на превозното средство; дозареждане на съществуваща карта в съществуваща и новоизградена търговска мрежа; възможност за използване на мобилен телефон за закупуване и валидиране на превозни документи; зареждане на превозни документи върху карта през уеб портал /т.е. онлайн зареждане на картата, което е предимство и за родителите да зареждат документите на техните деца/ и възможност за зареждане на карти през автомати за продажба на превозни документи извън превозните средства.

Още по темата