Медия без
политическа реклама

Още едно медицинско бижу изгря насред мораториум

На теория нови болници няма как да има. На практика появата им не спира

МБАЛ
Погледнат от птичи поглед, корпус 2 "наподобява белите дробове в човешкия организъм, чрез който медицината „диша“ по нов, съвременен и модерен начин". От всеки друг поглед изглежда като нещо, което ще струва много скъпо на всички нас.

По-малко от 24 часа след като парламентът гласува поредния мораториум, при който здравната каса не може да сключва договори както с нови болници, така и за нови дейности във вече съществуващи, в София тържествено беше открита поредната частна болница. Официално това не е ново лечебно заведение, тъй като представлява корпус 2 на вече съществуващата МБАЛ "Света София", управлявана от семейство Христо и Валентина Мазнейкови, които са и главни инвеститори. 

Претъпканата с частни болници столица от сряда разполага и с "най-новото медицинско бижу" (според определението на самата болница). Корпус 2 на "Света София" има 7 операционни зали, 393 болнични легла, застъпени са почти всички медицински специалности и се помещава в "масивна 8 етажна сграда", която, "погледната от птичи поглед, наподобява белите дробове в човешкия организъм, чрез който медицината „диша“ по нов, съвременен и модерен начин". За сравнение - корпус 1 има 5 операционни и 136 легла. Формално новата болница още няма договор със здравната каса, но за всички е ясно, че никой няма да налее купища пари в огромна структура, без да е 100% сигурен, че тя ще се финансира от НЗОК. 

 

Честито!

 

По всички съществуващи нормативни уредби и според елементарния здрав разум, това масивно бижу не би трябвало да се финансира с публични средства. В момента има действаща национална здравна карта, според която в София има излишък от легла за активно лечение. По закон инвеститорът трябва да заяви инвестиционно намерение в здравното министерство, преди да строи. И би трябвало да получи отрицателно становище за включване в здравната карта заради излишъка от легла в столицата. А лечебните заведения, които не са включени в картата, нямат право на финансиране от НЗОК. От 2015 година пък здравната каса няма право - по закон - да сключва договори с новопоявили се лечебни заведения или за нови дейности в стари. Онзи ден парламентът прие и нова регулация - НЗОК ще плаща само за дейност, извършена от лекар на основен трудов договор, но не и ако специалистът работи по няколко часа в поредица лечебни заведения. Изключения от тези две правила се правят само за региони, където има недостиг от специалисти, или ако на територията на съответната област досега не е имало подобна дейност.

Обяснението за корпус 2 засега е, че той ползва лиценза на вече съществуващата болница "Света София" и затова би трябвало да има гарантиран договор със здравната каса. Известно време пък нямаше действаща здравна карта, тъй като приетата при кабинета "Борисов 2" падна в съда. И тогава нямаше на база на какво да се дават отрицателни становища за включването в здравната карта и за финансиране от НЗОК. Което в крайна сметка не е от особено значение, тъй като и в годините, в които е имало действаща здравна карта, НЗОК финансираше всички болници, все едно карта няма.

Въпросът с лекарите на основен трудов договор е париран с "постиженията на медицинската технология, които са съчетани със съвременна и уютна сграда, естествено привличат български лекари, които работят в чужбина, да се върнат и лекуват в родната си страна и в МБАЛ „Света София“. А ако не се върнат достатъчно специалисти, изворът - държавните болници, още не е пресъхнал напълно. Там все още има големи имена, които привличат пациенти, и които могат да бъдат купени с огромни заплати. Които пък се плащат от болните, в кеш, с помощта на безкрайния набор платени услуги, предлагани напълно легално в огромната част от болниците.

А мораториумът за финансиране на нови болници явно

 

цели да поразчисти конкуренцията,

 

а не да спре финансирането на нови болници. Които и тази година не са спрели да се появяват. Два диализни центъра и болница за долекуване са поискали през 2018 г. лиценз от здравното министерство. 30 са заявленията от вече съществуващи лечебни заведения за разкриване на нови дейности. Тук най-интересна обаче е едната диализна клиника - частният център "Омега" във Видин. Случайно или не, появата му беше предшествана от скандали около съществуващото в областната болница на града отделение по диализа. Първо, там спряха работа апаратите за няколко дни, което наложи болните да ходят до Монтана и Лом за животоподдържащата си терапия, а след това организацията Федерация "Български пациентски форум" шумно се загрижи за качеството на диализата в града и поде кампания срещу остарялата апаратура и издевателствата спрямо болните. 

Дали има връзка между активността на пациентската организация и появата на нова диализа можем само да гадаем. Дали тя е резултат от  мораториума, според който касата може да финансира нови дейности, само ако до момента няма такива в съответната област, т.е. дали не се прави опит да се затрие вече съществуваща диализа, за да има договор с новата - също може само да се подозира. Хубавото в случая е, че здравната каса е доказала през годините, че по отношение на финансирането не се съобразява кой знае колко със закона. Тази година например договор е получила нова частна очна клиника в Бургас. А това със сигурност не е единствената офталмологична структура в града. 

"Времето на безвремието в здравеопазването приключи", обяви тържествено здравният министър Кирил Ананиев в парламента, когато депутатите приеха закона за бюджета на НЗОК, в който фигурира и въпросният мораториум. И се зарече в контрол, реформи и промяна в модела. Обаче малко избърза. През лятото на тази година собственикът на веригата болници "Софиямед", "Пълмед", "Бургасмед" и т.н. Михаил Тиков купи ИПК "Родина". И едва ли ще прави печатница.