Медия без
политическа реклама

Сегашна стойност

GameStop. Краят на играта

Πoтpeбитeлитe нa социалната мрежа Rеddіt ce възмyтиxa, чe xeдж фoндoвeтe ce cтpeмят дa yдaвят GаmеЅtор, тoчнo ĸaĸтo сториха с Nіntеndо. Rеddіt пoтpeбитeлитe зaпoчнaха дa изĸyпyвaт aĸциитe нa гeйм ĸoмпaнията. Блaгoдapeниe aĸтивнocттa нa Rеddіt aĸциитe нa GаmеЅtор cĸoчиxa cъc 110% само за 5 дни. А зaгyбитe нa xeдж фoндoвeтe само за ден доcтигнaxa $1,6 милиapдa.

“ГеймСтоп” е най-големият в света продавач на дребно на електронни игри и устройства за тях. Самата корпорация определя бизнеса си лаконично: конзоли, колекционерски артикули, видео игри и виртуална реалност. Но nomen est omen, прави са древните, мъдри римляни, името е съдба. Та аферата “ГеймСтоп,” която досега се коментира ехидно и едностранчиво, дори в постната българска икономическа преса, може да вземе диаметрален обрат. Възможно е дори тя да сложи поне временно


край на игрите на социално инженерство

 

и на плановете на Големите финанси (BigFin, водещите глобални гиганти) да рестартират световното стопанство по начин, който никак няма да хареса на многомилиардния икономически планктон като нас. В предишния коментар под тази рубрика („Фатални успехи“) си позволих да отбележа, че с новата власт в САЩ Големите финанси ще сложат край на ерата на Големите технологии (BigTech) и ще си върнат доминиращата роля, както през по-голямата част от новата история. Тезата развесели доста учени и опитни колеги, защото това били глупости и „няма никакво противоречие“ (Маркс, жив да си!) между Големите финанси и Големите технологии. Той, големият, светъл, честен, благоразумен (prudent), законопослушен, човекомилостив (филантропски), богобоязлив и зеленолюбив бизнес имал общи ценности и планове за добруване на света. И зачакаха тазгодишният събор на Световния икономически форум да низпосле от Давос плановете и какво ще е куул следващите месеци. Но


Големите финанси бяха увесили носове

 

на световния бизнес връх, на който – макар виртуално и на далечна дистанция от Давос - дефилираха и политическите лидери (почти) всички световни сили. Защото в навечерието на форума стана ясно, че големите планове търпят велики провали. Не само глобалните стратегии, но и локални заговори като блестящия социнжеринг проект да се обругае, стъпче и до шушка да се ограби лидер в технологичната индустрия и шампион на пандемията като “ГеймСтоп.” От месеци социалните мрежи и „сериозната финансова преса“ се пълнят с „тревожни съмнения“ и „аргументирани догадки“, че акциите на “ГеймСтоп” са силно надценени и всеки момент ще се сринат (макар че в пандемията продажбите му растат с непознати бесни темпове). Ловки инвеститори и „хедж фондове“ (т.е. чисти финансови спекуланти) чистят своите и продават „на късо“ акции, които нямат. И когато залповата атака за стотици милиарди започна да сваля акциите на “ГеймСтоп”, големите масови брокери като прословутия “Робинхуд” „проявиха загриженост за дребните акционери“ и спряха търгуването с атакуваните акции. То е като да стане пожар в кошарата, а ти, угрижен за съдбата на овцете, да залостиш вратата. Трябваше да е съкрушителният, финален удар. Обаче този път се случи неочакваното


дребосъкът тръшна Големите финанси!

 

Въпреки медийната атака, въпреки дълго насаждания страх, хилядите малки акционери вместо да продават, държаха и купуваха акции на “ГеймСтоп”. Заговорът се провали, пазарът се обърна, стана ясно, че който се е лишил от „битите“ акции, е загубил, който е продавал акции „на късо“, ще ги плаща по растящия курс, а се очаква той да се качи с трицифрен (!) процент. Мощен финансов провал на заговора. Аналитици и политици се усъмниха, че инвеститорите са били жертва на мощна престъпна манипулация.

Оказа се, че оклеветяването (hype, “стимулирана медийна кампания от екстравагантен или измислен вид” – тълкува Мериам-Уебстър) е дело на един млад бивш брокер (колко удобно: заловеният е винаги само един, винаги е брокер или дилър – човек по професия поемащ риск, и винаги е млад). Това бил 34-годишният Кийт Патрик Джил, сега финансов консултант от щата Масачузетс, като си служил с ник Roaring Kitty (Ревяща Маца* - сиреч котка, рикающа яко лев библейски), както и с профил, блог, влог, хаштаг и пр. DeepF***ingValue (стойност, т.е. печалба, извличана чрез метода DeepF***ing – сигурен съм, че колкото и малко да знае читателят английски език, все ще си преведе сам, това са сред първите думи, който се научават; не е технологията DeepFracking за добив на шистов газ). Кой е виновникът малцина хващат вяра: засегнатите вече заведоха съвместен иск не срещу младия Кийт, а срещу “Робинхуд Маркетс Инк.” и неизвестни съизвършители. Но цялата афера “ГеймСтоп” е просто илюстрация. Сериозният процес е съвсем друг, а важният извод е направил Абрахам Линкълн:


… не можеш да лъжеш всички през цялото време**

 

Идва момент, когато техниката на заблудата (fallacy), която подвежда хората, спира да действа. Колкото фондове да контролират Големите финанси, масовият дребосък винаги набира по-голям потенциал, главно защото може да си позволи да изгуби всичко (целта е без друго да загуби) или пък - по Маркс, няма вече какво да губи. Настъпи ли часът на отхвърляне на заблудите, всички техники за социален инженеринг чрез внушение не (въз)действат. Инвестициите в подобни проекти се оказват чиста загуба. Няма да го каже никой, плуващ по главното течение (mainstream), но преди дни форумът в Давос показа

 

отчаяние на глобализма:

 

Първо, великият план, подсказан в навечерието, потъна в мълчание. За рестарт (Reset) на световното стопанство хич и не стана дума. Дискутираха план за борба с последиците от пандемията. От четири точки. В ни една от тях нищо ново, нито намек за решение. Говори лично Лари Финк, шефът на “Блекрок“, и рече, че след борбата с пандемията (на която се виждал ваксинираният край), най-високият приоритет щели да имат „промените в климата“. Дни след него пред "Ханделсблат" мосю Жан-Паскал Трикоар, главният в "Шнайдер Електрик", обясни, че битката за климата ще отнеме десетилетия, към 40 години. А шефът на "Сименс" Джо Кезер направо обяви, че растящото имуществено неравенство не може повече да се търпи и поиска „да се сложи край на казино капитализма“. Ако пита някой какво от това, какво е важното на тези хора и има ли нещо помежду им – накратко червената нишка: За един от главните конкуренти на германската “Сименс АГ,” обект на мощна зла атака, че е враг на зелената икономика, е френската корпорация “Шнайдер Електрик СА.” Основен акционер в “Шнайдер” (казват че контролира, като избягва да консолидира) е американската “Блекрок Инк”., нея доста коментирахме тук, и по цял свят за нея пишат и говорят.

 

- - -

*) Това Roaring Kitty натрапващо ми напомня bellingcat („лаеща котка“), сайтът за разследвания, специализиран по новичок, Скрипал и Кремъл. Ужасяващо е колко малко фантазия имат, та масово копират мемове господа с претенции за дълбока интелигентност и зашеметяваща креативност.

**) “Можеш да лъжеш (fool) всички хора известно време и да лъжеш някои хора постоянно (all the time), но не можеш постоянно да лъжеш всички хора”.