Медия без
политическа реклама

Ако колата няма "Гражданска отговорност", изобщо не трябва да се движи

Очаквам системата "бонус-малус" да се въведе напролет, казва Владимир Тодоров

18 Септ. 2018МИЛА КИСЬОВА
Снимка: БГНЕС

Владимир Тодоров е председател на Българската асоциация на застрахованите и пострадалите при катастрофи (БАЗК). Завършил е право в Софийския университет и магистратура „Застраховане” във ВУЗФ. Работил е в Комисията по финансов надзор, както и в сферата на ценните книжа и капиталовите пазари.

 

- Господин Тодоров, наскоро Съдът на ЕС излезе с решение, че застраховката "Гражданска отговорност" е задължителна дори и за автомобили, които са спрени от движение от своите собственици, стига те да не са дерегистрирани и да са годни за придвижване. Как това решение ще се отрази на ситуацията у нас?
- В момента нашето законодателство е идентично с решението на съда в Люксембург. Разликата е в това, че при нас отговорността за причинени вреди от автомобил без "Гражданска отговорност" се носи от водача. Докато в някои държави като Португалия какъвто е казусът, по който е излязло решението на Съда на ЕС, отговорността се носи и от собственика на автомобила.
У нас има два подхода на реакция, когато един автомобил е без "Гражданска отговорност". Първо, ако няма такава застраховка, автомобилът няма право да се движи. Ако все пак такъв автомобил бъде спрян на пътя от пътна полиция, освен глоба тя сваля регистрационните табели и докато задължителната застраховка не бъде платена, не ги връща. Ако обаче такъв автомобил не се кара и застраховката е изтекла, собственикът първо получава напомнително писмо от Гаранционния фонд, че дължи "Гражданска отговорност", и ако не я плати, автоматично пътна полиция го дерегистрира. Това дерегистриране не означава сваляне на номерата. В този случай, ако собственикът впоследствие реши да използва колата си и направи застраховка "Гражданска отговорност", автомобилът се регистрира отново, без да се налага собственикът да ходи някъде и да подава документи.
- Хората обаче искат ясно да знаят, ако не карат вече колите си и смятат, че са служебно дерегистрирани, защото повече от година не са плащали "Гражданска отговорност", задължени ли са да се застраховат? И ще дойдат ли да им свалят табелите?
- Ако колата стои на двора и не се кара, няма проблем - тя е служебно дерегистрирана. Но всеки, който си помисли, че може да се качи на нея, дори да я премести 50 м, за да я вкара в гаража, а това е движение по републиканската пътна мрежа, задължително трябва да бъде със застраховка. Трябва добре да се разбере, че тази застраховка в крайна сметка пази шофьора и неговите деца от едни огромни дългове, ако с нея бъде предизвикана катастрофа. Защото изплащането на щетите, които се отсъждат при катастрофи с автомобил без "Гражданска отговорност", се наследяват. 
- А както става ясно от случая в Португалия, може и трето лице да подкара спрения от движение автомобил.
- Това е лична отговорност на всеки собственик. Когато получавате разрешение за оръжие, вие имате задължение да го държите в каса, да е заключено. Същото важи и за автомобила - никой няма право да го ползва освен собственика.
- А ако автомобилът бъде откраднат?
- Този случай е уреден - тогава собственикът не носи отговорност.
- А трябва ли да се свалят табели и да се предават в КАТ, ако собственикът реши, че повече няма да кара колата?
- Има такъв ред - доброволна дерегистрация с връщане на талона и на регистрационните табели. Така че, ако някой много държи, може да ги върне сам. Иначе, ако застраховката "Гражданска отговорност" не се поднови, колата се дерегистрира служебно, без да се връщат номерата.

Това, което е интересно от съдебното решение на съда в Люксембург, е, че то касае случай от 2006 г. Тогава за двама загинали в пътен инцидент португалският Гаранционен фонд е изплатил обезщетение от близо 500 000 евро. В същото време нашите застрахователи се оплакват, че едва ли не плащат най-високите обезщетения по неимуществени вреди в ЕС. И сега правят опити, които са незаконосъобразни, да сложат фиксирана цена на човешкия живот, като предлагат обезщетенията за болка и страдания на близките при загинал човек на пътя да бъдат ограничени до някакви смешни 10 000-15 000 евро. Подобни ограничения не отговарят нито на европейската, нито на която и да е друга практика.
- Искането за ограничение на размера на изплащаните суми е заради съдебното решение да се разшири обхватът на близките на загиналите при ПТП, които имат право на обезщетения, нали?
- Точно така. И сега застрахователите започват да подклаждат страхове сред народните представители, сред политиците, как цената на "Гражданска отговорност" ще се вдигне до 1000 лв., как хората няма да могат да я плащат и затова трябва законово да се фиксира цената на човешкия живот. В никакъв случай не трябва да се отива към този подход - да режем обезщетенията, за да намалим цените. Цените трябва да се качват плавно, за да има адекватно покритие.
- Покрай казуса с фалиралия застраховател "Олимпик" различни експерти алармираха, че следващата бомба в застраховането ще е "Зелената карта", а премиерът Бойко Борисов разпореди проверка защо толкова много катастрофи се случват в Румъния например с автомобили с българска регистрация. Има ли според вас много застрахователни измами с български автомобили в чужбина?
- Категорично има много големи измами най-вече в Румъния, Италия и Испания, където се надписват щети или те са абсолютно фиктивни, фабрикуват се медицински документи и протоколи за ПТП. Според мен един от големите проблеми е, че нашето Национално бюро "Зелена карта" играе ролята единствено на пощенска кутия. То не се опитва да защитава българските застрахователи от подобни измами, не анализира случаите, не иска допълнителна информация от кореспондентите в тези държави. А само признава всички искания, дори не му прави впечатление примерно, че с един и същи автомобил има регистрирани множество щети. Прави са застрахователите да са недоволни от ръководството на българското бюро "Зелена карта".  В повечето държави Гаранционният фонд и националното бюро са един орган и трябва да се помисли дали и у нас тези две структури да не се обединят. Според мен трябва да има представители на държавата в подобна структура и да не се позволява така лесно да се източва национален капитал.
- Застрахователи посочват и проблем с регистрирането на сделките за продажба на автомобили, които не се отразяват от нотариусите в регистрите на КАТ, въпреки че от известно време се твърди, че вече има електронна свързаност помежду им. Така много застрахователи при сключването на "Гражданска отговорност" изобщо не подозират, че тази кола вече е продадена примерно на румънец, който няма да я кара у нас.
- Още по-голям проблем са пълномощните. Автомобилът се води на български гражданин по талон, но с пълномощно управлението е предоставено на румънски гражданин. Най-често такива автомобили участват във фиктивни катастрофи в чужбина. Но и да са реални катастрофите, обезщетенията са огромни. Прави са застрахователите да са недоволни, защото те няма как да оценят риска, че този автомобил се движи в чужбина. Тук трябва да има съвместни усилия на пътната и граничната полиция и да се следи кои автомобили напускат страната и с какви документи.
- Знаете ли какво се случва със системата "бонус-малус". Ще я видим ли най-после въведена в България ?
- На финалната права са усилията. За съжаление двете министерства, които трябва да определят вариантите, са с нови министри и не е много сигурно кога ще дадат становище. Освен това тепърва трябва да се пише наредба, която да се обсъжда. Надявам се през март-април догодина да имаме "бонус-малус", която обаче трябва да бъде задължителна за всички застрахователи, иначе се обезсмисля.
Ние очакваме тази система вече седма година. Предишната зам.-председателка на КФН Ралица Агайн всячески стопираше този процес.  Агайн има голям грях, защото освободи цените на "Гражданска отговорност" и застрахователите започнаха да правят дъмпинг помежду си, при което цената стигна 150-160 лв., което е абсолютно погрешно. Вместо това трябваше да се въведе минимална рискова премия и цените да се покачват плавно с 4-5% всяка година.