Медия без
политическа реклама

От януари водата ще поскъпне с от 3 до 33%

Повишението на цените е неизбежно, защото ВиК фирмите ще съдят КЕВР, ако не се съобрази с бизнес плановете им

снимка: БТВ
Протестиращите срещу новите цени на вода, ток и газ станаха обичайна гледка под прозорците на КЕВР.

Масовото поскъпване на водата от 1 януари е неизбежно. Това стана ясно на заседанието на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Причината е, че регулаторът вече е одобрил бизнес плановете на голяма част от дружествата, в които те са заложени. "Тези цени са одобрени и регулаторът не може да не ги утвърди и да влязат в сила. Това ще се случи, иначе тези търговски дружества ще съдят комисията за пропуснати ползи", съобщи шефът на дирекция "ВиК услуги" в КЕВР Ивайло Касчиев.

Според новите разчети най-високите цени за вода ще достигнат и ще прехвърлят 3 лева за кубик. В София и в Бургас водата ще поскъпне с около 10%. Повишение ще има и във Варна (4.13%), Враца (4.51%), Монтана (3.2%), Шумен (3.09%) и др. Най-много ще плащат в Шумен, Силистра и Варна, където кубикът ще струва над 3 лева. Над три лева ще плащат и в Добрич, където са отчетени и най-големите загуби на вода - 85.95% при средно от около 60% за страната. Единствено от ВиК-Шумен са поискали цените да останат непроменени, докато в града не заработи пречиствателната станция, а в Кърджали ще получат нищожно намаление от около 1.5%. Във Враца поскъпването ще бъде ограничено до 3 лева и 17 стотинки на кубик /33%/, защото реалната цена надхвърля прага на социалната поносимост. Това е цената, която според националната статистика гражданите могат да плащат. Тя е различна за отделните региони в страната. За София според сметките на консултанта по водната реформа - Световната банка, през 2021 г. социалната поносимост е била за цена 11.24 лева за кубик.

Новите цени идват на фона на масовите загуби на вода по мрежата, които за 2017 г. са средно 61.24%. Това е ръст спрямо година по-рано, когато течовете са били "само" 60.76%, показва сравнителен анализ на ВиК сектора, изготвен от КЕВР. Освен Добрич рекордьори в пилеенето на вода са Варна - 65.78%, Плевен и Пловдив, където течовете са около 60%. В София от тръбите в земята изтича около 50% от водата. За сравнение - в много от големите западноевропейски градове като Амстердам, Кьолн и Париж този процент е между 4 и 8.

Според омбудсмана Мая Манолова бизнес плановете трябва да бъдат преразгледани. "Хората по места масово са недоволни, защото се увеличава цената на водата, без това да е за сметка на качеството или на някакви видими инвестиции и подобрения", каза тя. 

Новите цени на водата отново събудиха дискусията за "водни" помощи за бедните. "Това е практика в целия Европейски съюз. Във всяка държава има механизми за подпомагане на бедните слоеве, тъй като достъпът до вода е основно човешко право", коментира Ивайло Касчиев. Конкретни правила как да бъдат подпомагани очертаващите се "водно бедни" все още няма.

 

ДИСКОТЕКА

Протест, но заради честите прекъсвания на тока, имаше в Сапарева баня. Кметът на курорта Калин Гелев каза, че разбира недоволството на хората. Екипи на ЧЕЗ подменят част от съоръженията по трасето, слагат изолатори, прекъсвачи и това налагало спирането на тока. Правили го и този уикенд, поясни кметът Гелев, цитиран от Би Ти Ви. Подписка срещу честите спирания на тока върви и в селата Яхиново, Червен брег и Крайници.