Медия без
политическа реклама

Само най-близки на загинал на пътя ще получават обезщетения без таван

Решението е временно, до изготвяне на специална методика за претенциите за неимуществени вреди

21 Ноем. 2018МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова
Според Менда Стоянова ограниченията за обезщетенията ще важат временно, докато се изработи нарочна методика как да се определят.

Само съпрузи, родители и деца на загинали на пътя няма да бъдат ограничени в получаването на компенсации от съда за болка и страдания. За всички останали роднини и близки обезщетенията за неимуществени щети по застраховката "Гражданска отговорност" не могат да надхвърлят 5000 лв. Това гласува бюджетната комисия в парламента при второто четене на промените в Кодекса за застраховане.

Решението е временно и ще важи до изработването на специална методика с критериите, по които ще се изчисляват в бъдеще обезщетенията за имуществените и неимуществените вреди при пътни инциденти.

Неотдавна председателят на бюджетната комисия Менда Стоянова без никакви обсъждания внесе по настояване на застрахователните компании предложение за повсеместно ограничаване на изплащането на компенсации за болки и страдания на роднините на загинали при пътни инциденти. За най-близките - съпрузи, родители и деца, предложението бе за таван от 20 000 лв. За братя, сестри, дядовци и баби се предвиждаше лимит от 15 000 лв., а за всички останали близки на загиналия, които докажат пред съда, че са имали трайна емоционална връзка - 5000 лв.

Заради общественото недоволство срещу подобни ограничения и острата реакция на магистрати и адвокати премиерът Бойко Борисов разпореди на депутатите от ГЕРБ да не гласуват поправките в Кодекса за застраховането, докато темата не мине на обществено обсъждане. То бе проведено преди седмица на общо заседание на бюджетната и правната комисия в парламента.

"След дискусията и след задълбочен анализ и актюерски разчети, както и срещи с Висшия адвокатски съвет и съдии стигнахме до предложението само за най-тесния кръг близки да няма таван на обезщетенията, докато за всички останали той да е 5000 лв.", обясни вчера Менда Стоянова. Този лимит щял да ограничи поскъпването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност".

До ситуацията се стигна, след като през юни Върховният касационен съд излезе с тълкувателно решение, което сериозно разшири кръга на лицата с право на обезщетения за болка и страдание при причинена смърт на техен близък. В него освен съпрузите, родителите и децата бяха прибавени и всички други роднини и близки, които успеят да докажат, че са били в "трайна емоционална връзка със загиналия".

Решението на ВКС предизвика рязко поскъпване на застраховката "Гражданска отговорност". Само за няколко дни в началото на юли цената й скочи с 50 лв. при почти всички компании, а до момента поскъпването е 50% и по данни на застрахователите средната цена вече гони 330 лв.  В края на октомври между първо и второ четене на други поправки в Кодекса за застраховане се появи и предложението на Менда Стоянова за тавани на обезщетенията за неимуществени вреди. Тогава Стоянова и застрахователните компании предупредиха, че ако не се вземат мерки в отговор на решението на ВКС, "Гражданска отговорност" ще поскъпне драстично и може да стигне 1000 лв.

На заседанието на бюджетната комисия вчера Комисията за финансов надзор обаче представи данни, които показват, че сметките на застрахователите за "финансово цунами" са силно преекспонирани. "До края на октомври статистиката на Софийски градски съд показва, че има заведени 116 иска от новия кръг лица с право на обезщетения по "Гражданска отговорност". Претенциите по тях варират от 26 000 лв. до 900 000 лв. по дело с голям брой братя, сестри, баби и дядовци. Средното искано обезщетение е около 118 000 лв. При 3500 смъртни случая на пътя през последните пет години и допускане, че по тях може да се появят нови 2.5 лица с претенции за компенсации, както с допускането, че обикновено съдът уважава половината от претендираната сума, разчетите показват, че застрахователните компании трябва да заделят 380 млн. лв. допълнително резерви. Тази сума, разделена на броя на автомобилите, които са около 3 млн. автомобила в страната, показва, че застраховката трябва да е около 400 лв.", обясни Владимир Савов, зам.-председател на КФН. Все още обаче нямало достатъчно съдебна практика, за да се направят по-точни разчети.

Застрахователните компании опонираха, че данните на КФН не са актуални. В момента имало 379 претенции на общо 872 наследника от новия кръг, освен това съдът потвърждавал на 100% претендираните суми, което означава обезщетения над 100 000 лв. Освен това застрахователите трябва да заделят резерви и за бъдещ период.

"С решението на бюджетната комисия овладяваме цунамито, което ВКС сътвори", заяви Светла Несторова, председател на Асоциацията на българските застрахователи. Според нея обаче все още няма решение, което да спре съдебната практика да се пледира за кръвнина и възмездие, а не за икономически последици. Дебатът предстои в рамките на методиката, която трябва да се изготви. Пред журналисти Несторова поясни, че временното решение с ограничението от 5000 лв. ще стабилизира цената в краткосрочен период.
В шестмесечен срок Гаранционният фонд, Министерството на здравеопазването и социалното министерство трябва да изработят методика за начина, по който ще се определят в бъдеще имуществените и неимуществените вреди при смърт на пътя или телесни повреди.