Медия без
политическа реклама

Нов рекорд - 43 млн. лева на километър за "Струма" при Кресна

По най-сложния участък от магистралата ще има три тунела от ранга на "Витиня"

30 Авг. 2018МИЛА КИСЬОВА
Участъкът от магистрала "Струма" между Кресна и Сандански ще бъде изпълнен предсрочно до края на 2018 г. - с половин година по-рано от договорения срок.

Рекордните 42.3 млн. лв. ще излезе цената на километър магистрала в Кресненското дефиле. Това се вижда от обявената от пътната агенция обществена поръчка за избор на изпълнител за проектирането и изграждането на най-тежкия участък от магистрала "Струма" - между Кресна и Крупник. Индикативната стойност на поръчката е над 1.05 млрд. лева (875.3 млн. лв. без ДДС). Трасето ще е дълго само 23.6 километър, което означава, че се залага във всеки 1 км  да бъдат "закопани" над 40 млн. лева.  По трасето ще бъдат изградени 7 тунела, 21 виадукта, 4 пътни възела, 12 надлеза и подлеза, съобщиха от АПИ. Това е обяснението за рекордната цена. Отсечката чудо трябва да бъде направена за 1556 дни - т.е. за малко над 4 години. Три от тунелите ще са хилядници - над 1000 м, и ще съперничат на "Витиня", който с неговите 1125 м е най-дългият в България.

Обявената обществена поръчка за кресненския участък всъщност е за трасето на "Струма" само в едната посока - от Кулата към София. Става дума е за т.нар. източен обход, който ще е изцяло нов път. За другото платно - от София към границата с Гърция, ще бъде обявена отделна поръчка, чиято стойност засега е неизвестна. Тя ще е за разширяване на сегашното шосе, известно като Е79. Този "раздвоен" вариант на преминаване през Кресненското дефиле бе предпочетен след над 10 години ожесточени спорове откъде точно да минава тази част на магистрала "Струма".

 Първоначалната идея за 15-километров тунел през дефилето бе отхвърлена по настояване на големите български строителни компании, вероятно заради опасенията им, че не са в състояние да изпълнят подобен проект. Дългият тунел бе заменен със серия малки тунели и виадукти. Срещу новото трасе обаче се обявиха редица екоорганизации, които дори пуснаха жалба до Европейската комисия. Те настояват движението изцяло да се изнесе извън дефилето, а съществуващият път да остане локален, тъй като интензивният трафик вреди на богатото биоразнообразие в района. От 5 предоставени за обществено обсъждане варианта зад сегашния проект застанаха правителството и местните жители, а Върховният административен съд отхвърли жалбите срещу екооценката. 

Срокът на изпълнение на новото трасе Кресна-Крупник е 52 месеца, като работите трябва да приключат до края на 2023 г. Според експертите това е прекалено доста амбициозен срок. Кандидатите трябва да попадат оферти до 15 ноември т.г., работата на оценителната комисия ще продължи над 6 месеца, а не се знае колко и какви жалби могат да забавят избора на изпълнител. "Струма" трябва да е напълно готова до края на 2023 г., в противен случай България просто ще загуби евросредствата по Оперативна  програма "Транспорт". Да не говорим, че другата поръчка - за ремонта и разширяването на съществуващото платно, по което ще минава трафика в посока София-Кулата, дори още не е обявена.

 Изграждането на трасето от Кресна към Крупник е разделено на две части. Първият лот е с дължина 13.2 км. По него ще има две ленти за движение с ширина 3.5 м. Достъпът до трасето ще бъде осигурено през три пътни възела. Ще има три тунела - "Симитли" (с дължина 211 м), "Ракитна" (1135 м) и "Стара Кресна" (1052 м), както и 10 виадукта с обща дължина 3.5 км и  3 надлеза и подлеза. Индикативната стойност на лота e 444 796 305 лв. без ДДС.
Вторият лот е с дължина 10.4 км, като в него е включен и обходният път на Кресна, който е 5.5 км. И тук ще има две ленти за движение с ширина 3.5 м, а на местата е предвидена трета лента за товарните автомобили. Във втория участък ще бъдат изградени четири тунела - "Тисата" (с дължина 171 м), "Света Неделя" (1.3 км), тунел "Кресна 1" (358 м) и "Кресна 2" (230 м). Ще има 11 виадукта с приблизителна дължина 5 км, както и 9 надлеза и подлеза. Индикативната цена е 430 525 209 лв. без ДДС.

 

В ДЕЙСТВИЕ

В момента се строи 24-километровият участък от Кресна до Сандански, който по думите на премиера Бойко Борисов трябва да бъде открит предсрочно през есента на тази година, въпреки че съгласно договора със строителя крайният срок е май 2019 г. Проектът се изпълнява от консорциум между "Главболгарстой", "Пътстрой 92", "Геострой", за над 234 млн. лв. без ДДС.
В ход е и строителството на магистралата между Крупник и Благоевград - 13 км участък, който трябва да е готов през 2020 г. Изпълнители са "Агромах" , "АБ", "Хидрострой", "Пътища Пловдив" и "Алве Консулт". В този участък се намира и тунел "Железница", който ще е най-дългият в страната - 2200 метра. В момента се обжалва избраният изпълнител за тунела.