Медия без
политическа реклама

ГЕРБ узакони поредния произвол - тайните арести

Обвинителните актове вече няма да се четат - прокурорът ще изнася кратък доклад в съдебната зала

Снимка: Архив
Прокурорите по КТБ може би ще спрат да четат обвинителния акт и ще си подготвят кратко докладче.

Без почти никакъв дебат и само с едно изказване от опозицията депутатите от ГЕРБ и "Обединените патриоти" приеха окончателно промени в Наказателнопроцесуалния кодекс, с които въведоха т.нар. таен арест. На прокуратурата се позволява да забавя с до 48 часа уведомяването на близките на задържан в ареста. Според действащите разпоредби уведомяването на семейството и работодателя на арестувания трябва да става незабавно. В бъдеще отлагането ще се прилага винаги когато прокурорът пожелае.

Редакциите, срещу които се обяви дори прокуратурата, бяха приети при почти пълното отсъствие на депутати на БСП и ДПС. Резултатът от гласуването бе 86 гласа "за" новите текстове срещу 13 "против" и девет въздържали се. Единственият изказал се против – Тодор Байчев от БСП, коментира, че текстът представлява "правен терор" и че с транспонирането на европейска директива за минималната адвокатска помощ ГЕРБ и патриотите налагат порядки, характерни за авторитарните режими. "Вместо съгласно директивата на ЕС да изготвим минимални правила за адвокатската помощ, на практика предложената норма представлява правен терор и произвол, чрез който ще се оказва натиск върху задържаните лица. Считам, че грубо се нарушава конституцията на България и Конвенцията за правата на човека. Т. нар. таен арест е характерен за едни други режими, които наричаме недемократични", коментира той.

Шефът на правната комисия Данаил Кирилов от ГЕРБ обвини Байчев, че се опитва да въведе депутатите в заблуждение. "Макар и задържано по този ред, лицето не остава без защита. Мярката за неуведомяване е само за конкретно лице, което очевидно е свързано по един или друг начин с престъплението или би могло да препятства наказателното преследване", коментира той.

Мнозинството реши още прокурорите да не четат дори заключителната част от обвинителните си актове в съдебната зала. До миналата година представителите на обвинението бяха длъжни при искане от защитата да четат целия обвинителен акт. Преди началото на делото "КТБ" депутатите решиха, че е достатъчно да се чете само диспозитивът. Причината бе, че обвинителният акт към мегаделото бе в размер на над 10 000 страници. Диспозитивът по този казус обаче също е внушителен – близо 5000 страници, което означава, че четенето му ще продължи около година. поради това управляващите решиха да спестят това усилие на прокурорите по делото "КТБ". От сега нататък наказателните дела ще започват в съдебна фаза с кратък доклад на председателя на съдебния състав.