Медия без
политическа реклама

47% от фирмите ще бойкотират касовите апарати

Прословутата Наредба Н-18 и течът на данни са сринали доверието на бизнеса в НАП

17 Дек. 2019МИЛА КИСЬОВА
Илияна Кирилова
"Българският предприемач очаква 2020-а да е година на стагнация. Тревожното е, че се очаква съществен ръст на енергийните цени, както и на цените на другите суровини", заяви Радосвет Радев, председател на БСК (вляво).

Влошаване на условията за правене на бизнес през тази година отчитат 44% от фирмите, членуващи в Българска стопанска камара. За други 37% промяна няма, а едва 18% смятат, че бизнес климатът се е подобрил. 
Това показва анкетата на БСК сред нейните членове, станала традиционна в края на всяка година, която очертава и очакванията на бизнеса за следващата година.
"В сравнение с 2018 г. се наблюдава плах оптимизъм. Тогава делът на компаниите, оплакали се от бизнес средата, е бил малко по-висок", обясни председателят на БСК Радосвет Радев.
За първа година като пречка номер 1 за развитие на икономиката бизнесът посочва липсата на квалифицирана работна ръка. Две трети от фирмите се затрудняват да открият специалисти, мениджърски екип и дори обикновени работници. Проблемът с работната ръка е изпреварил дежурните пречки - бюрокрацията и корупцията. Те обаче продължават да тормозят съответно 60 и 58% от бизнеса.
Подмяната на касовите апарати и на софтуера за управление на продажбите е предизвикала най-сериозни притеснения сред фирмите през тази година. 63% от анкетираните не одобряват наложените от НАП изисквания за фискалните устройства и въпреки неколкократното отлагане на влизането им сила все още 40% от фирмите не са наясно какви действия да предприемат, а 25% твърдо смятат, че не могат да отговорят на изискванията в срок. До 31 януари всички фирми в България, които приемат кешови или картови плащания, ще трябва да сменят системите си на управление на продажбите, което е свързано със сериозни инвестиции.  47% от анкетираните обаче са заявили, че в началото на годината спират да използват фискални устройства, т.е. ще преминат единствено на банкови разплащания. 
Престараването на приходната агенция да наложи тежки изисквания за касовите апарати на всички фирми в страната, както и изтичането на личните данни на 5 милиона данъкоплатци от информационните й масиви това лято, са причина силно да падне доверието на бизнеса в тази институция. Само 28% от фирмите дават висока степен на одобрение на НАП, докато през 2017 г. делът им е бил 49%. 
Традиционно бизнесът дава ниски оценки на работата на Народното събрание, правителството и съдебната власт, промяна няма и тази година. Президентът и омбудсманът са институциите с най-високо одобрение - съответно 54% и 39%.

ПРОГНОЗА
Според бизнеса 2020 г. ще бъде по-трудна от тази година. "Българският предприемач очаква година на стагнация, която е неизвестно колко дълго ще продължи. Тревожното е, че се очаква съществен ръст на енергийните цени, както и на цените на другите суровини", заяви Радосвет Радев. На този фон почти половината от анкетираните очакват увеличаване и на регулаторната тежест. Една от причините е "позеленяването" на Европейския парламент, което може да доведе до нови рестрикции в сферата на екологията. 
В същото време половината от анкетираните фирми планират да увеличат производството си през 2020 г. В резултат на това 40% са заявили, че ще наемат нови работници и само 9% ще предприемат съкращения. Масово (76%) от анкетираните отговарят, че догодина ще вдигат възнаграждения. Вероятно обаче този висок процент се дължи на административното вдигане на минималната заплата от 560 на 610 лв.
Интересен факт е, че делът на фирмите, които не одобряват присъединяването на страната ни към еврозоната - 39%, е почти колкото този на привържениците - 41%. Според ръководството на БСК това се дължи на липсата на достатъчно информация за положителния ефект от замяната на лева с единната валута.