Медия без
политическа реклама

Специалните деца в София ще могат да кандидатстват за безплатна ерготерапия

Интересът към програмата на регионалния център за приобщаващо образование е много голям

Днес, 15:44
 Зала за ерготерапия в 140-то СУ в София "Иван Богоров". Много малко градини и училища имат такива специализирани зали.
Зала за ерготерапия в 140-то СУ в София "Иван Богоров". Много малко градини и училища имат такива специализирани зали.

Регионалният център за подкрепа на процеса на приобщаващо образование обяви прием на документи за единствената безплатна програма по ерготерапия за специални деца в София. Интересът към програмата е много голям, като безплатната услуга може да се ползва само еднократно. Деца със специални потребности, които вече са ползвали услугата, не могат да кандидатстват повторно. 

Приемът на документи за програмите по сензорна интеграция и ерготерапия започна на 7 май и ще продължи до края на месец май. Кандидатстването за учебната 2025/2026 г. е в три възрастови групи: 3-6 години за Комплексната програма по Сензорна интеграция и ерготерапия;  7-10 години за Комплексната програма по Сензорна интеграция и ерготерапия; 7-14 години за Програма по трудотерапия. "За пръв път тази година предлагаме програма по сензорна интеграция и ерготерапия за деца от 1-и до 4-ти клас, като заниманията ще са в 124-о ОУ. Там вече разполагаме с ремонтирани зали", коментира директорът на РЦППО-София град Калоян Дамянов. Одобрените по програмата деца получават възможност за посещение на изградените зали и работа с едни от най-добрите специалисти в тази сфера за период от една година. 

 РЦППО - София град традиционно организира и лятна програма за деца със специални потребности. Услугата също е безплатна, документи ще се приемат от 19 май до 6 юни, а самите занятия се провеждат полудневно, разпределени тематично в три седмици през юли. 

МУЗИКОТЕРАПИЯ, ИЗКУСТВА И СПОРТ 

Тази година училищата за пръв път ще могат да кандидатстват с проекти, насочени конкретно към деца с по-сериозни дефицити, по националната програма "Заедно в изкуствата и спорта". Могат да се разработват проекти за музикотерапия, арттерапия, адаптиран спорт, като работата ще е в малки групи с деца със СОП, минимум 3 деца в група. Проектите са с допустимо финансиране до 5000 лв. Всички национални програми в областта на образованието бяха одобрени от кабинета тази седмица и училищата ще могат да започнат да обмислят по кои програми да кандидатстват. "Храним големи надежди училищата да са активни и да разработят проекти. Надяваме се ресурсът да не остане неизползван", коментираха родители на деца със СОП в социалните мрежи. 

Българската асоциация по музикотерапия, както и сдружения, работещи в областта на адапатирания спорт, са готови да работят активно с училищата. Асоциацията по музикотерапия организира на 24 и 25 май в Пловдив практическо обучение с разглеждане на реални случаи и основните музикотерапевтични активности, които могат да се предлагат и от специалисти без музикално образование. 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

деца със СОП