Медия без
политическа реклама

677 украински деца чакат за място в училище и градина у нас

Основен проблем пред приема остава изясняването на здравния статус на кандидатите, признават от МОН

Илияна Кирилова

677 украински деца и ученици чакат да бъдат приети в нашата образователна система. Това показват данни на министерството на образованието към днешна дата.

Към момента са подадени заявления за 805 деца и ученици от Украйна, които искат да се включат в българската образователна система. 237 от тях са за детска градина, 556 - за училище. Възрастта на 12 деца не е посочена. Заявления за най-много украински деца са постъпили в област Бургас - 320, посочват от МОН.

Записани и посещаващи български училища в цялата страна обаче са едва 115 украински ученици, а 13 украински деца са в детски градини. "Основен проблем пред приема остава изясняването на здравния статус на кандидатите", признават от МОН. За да постъпят в училище или градина, родителите на украинските деца трябва да получат временна закрила. Малчуганите пък трябва да имат ваксините, които имат и българските деца като например срещи пневмококови инфекции и др.

По данни на правителствения информационен портал към момента у нас има 25 000 украински деца. Както се вижда, доста от тях не желаят да влизат в нашата система, но имат нужда от друг тип грижа - например занимания в малки групи. По този повод от Национална мрежа за децата настояха за редица спешни мерки, които да ги подкрепят - кат например да се осигурят мобилни услуги и краткосрочни курсове към различни училища и образователни центрове и пространство за предоставяне на такива за деца, които няма да останат трайно в България, да се създаде нормативна възможност за организиране на грижа във формат „кооператив“ или „дневен център“ за деца под 5-годишна възраст, която да се осигурява изцяло от доброволци и родители и др.

 

Допълнително обучение

Учениците от Украйна, записани в българските училища, вече могат да получат допълнително обучение както по български език като чужд, така и по отделни учебни предмети, за да се включат по-лесно и успешно в нашата образователна система, съобщават още от МОН. Това е възможно благодарение на промени в европроекта "Равен достъп до училищно образование в условията на кризи" (109 млн. лв.), създаден по време на пандемията с цел да осигури условия за приобщаващо образование. Той бе насочен към всички ученици, засегнати от онлайн обучението, в това число и от уязвими групи, като сега обхватът му се разширява, за да включи и украинските деца, приети в български училища.

Допълнителните обученията ще се осъществяват в електронна среда. За целта на учениците ще бъдат предоставени технически устройства за временно ползване. За всяко дете комисия в училището решава от какво обучение има нужда. Ако в училището има учител, който може да преподава български език като чужд, той ще води допълнителните часове. Ако няма, могат да се наемат преподаватели на граждански договори. Същото важи и при необходимост от допълнителни учители по отделни предмети. Те могат да работят с децата индивидуално или с групи от до 3 или до 5 деца. За всеки проведен час ще се изплащат по 15 лв. възнаграждение за учителите.

 

Още по темата:

 

За спешни мерки от страна държавата, насочени към децата-бежанци от Украйна, особено непридружените, настояха в свое отворено писмо от Националната мрежа за децата, включваща над 140 организации.

 

Министерството на образованието ще промени Наредба 10 за организацията на дейностите в училищното образование, за да могат украинските деца бежанци да постъпят на училище и без документ за завършен клас.

 

Още по темата