Медия без
политическа реклама

Загубите на вода растат въпреки налетите пари за ремонти

Докато ВиК дружествата искат по-високи цени, течовете вече достигат средно 61.24%

17 Дек. 2018
Снимка: БГНЕС
Ремонтите на ВиК мрежата са обичайна гледка, но въпреки това над 60% от водата се губи.

Макар и с малко, загубите на вода по мрежата растат. През 2017 г. 61.24 процента са се губели по тръбите, без да стигнат до потребителите, докато година по-рано те са били 60.76 процента. Това показва сравнителен анализ на ВиК сектора, направен от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Нарастването на загубите идва въпреки налетите пари за ремонти и успешно отчитаните "водни цикли" в много общини в страната.

Въпреки че дружествата очевидно не могат да се справят с проблемите си, те масово са поискали повишение на цените от 1 януари. Традиционно най-зле е ситуацията в Добрич, където по тръбите "изчезва" 85.95% от водата. Около 65.78% се губят във Варна, а загубите в Плевен и Пловдив са около 60 на сто, показва още анализът. В сравнение с тях добре се представя ВиК-Русе, което е отчело загуби от около 41%. В столицата течовете по мрежата са около 50 на сто.

Българските населени места продължават да остават на светлинни години от други големи градове, към които принципно се стремим. Така например в Амстердам, Кьолн и Париж течовете по мрежата са от порядъка на скромните 4-8%. Сходни са и загубите на ВиК операторите в Ню Йорк и Сингапур, показва един от последните доклади на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Основната причина за големите загуби на вода са изгнилите тръби. В последните години много общини изпълниха водни проекти, а в други мрежите се изграждат или предстои това да стане. Проблеми обаче има, тъй като водната реформа на практика е зациклила, а причината е в слабото усвояване на пари по програма "Околна среда". От началото на програмния период през 2014 г. насам от общия й бюджет от почти 3.5 млрд. лв. към момента са изплатени едва 11.66%. Съществено е изоставането по сектор "Води" от програмата, по който са предвидени над 2.3 млрд. лв., но са изплатени едва около 16 на сто от тях.

 

ВОДОМЕРИ

Едва 8.5% от водомерите през 2017 г. са преминали техническа проверка, въпреки че една пета от тях трябва да бъдат задължително проверявани всяка година, показа анализът на КЕВР. Другият важен проблем е ниският дял на мрежата, която е рехабилитирана. Едва 0.5 процента от ВиК мрежата през изминалата година е била ремонтирана и реконструирана, въпреки че 1.25% годишно е трябвало да бъдат ремонтирани, изтъкна директорът на дирекция ВиК услуги към КЕВР Ивайло Касчиев, цитиран от Би Ти Ви. Проблем е и неефективната работа на персонала. Повечето от ВиК дружествата са държавни, като според регулатора те имат прекалено много служители.

 

ЦЕНИ

На фона на течовете по мрежата водата е на път да поскъпне от януари, като в Бургас и София например повишението ще бъде с около 10%. Единствено в Кърджали се очаква да има поевтиняване - с около 1.5%. Конкретното повишение за всеки град ще стане ясно до края на декември. Според предложенията на операторите от Нова година най-много ще плащат в Шумен, Добрич, Силистра, Варна и Враца, където кубик вода ще струва над 3 лева. Водата в София се очаква да достигне 2.58 лв. с ДДС. Открито обществено обсъждане на новите цени ще има днес в КЕВР. За времето на обсъждането са насрочени и протести пред сградата на регулатора.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?