Медия без
политическа реклама

ВиК реформата съвсем зацикли

Усвояването на парите по програма "Околна среда" е под 12 на сто от общия й бюджет

26 Ноем. 2018РУМЯНА ГОЧЕВА
Снимка: БГНЕС
Авариите на ВиК мрежата са честа гледка у нас, а мудното усвояване на европари ще забави подмяната на тръбите.


Водната реформа, на която се възлагаха големи очаквания, свързани с качеството на мрежата и цените на водата, зацикли съвсем. Причината е в слабото усвояване на парите по програма "Околна среда". От старта на програмния период през 2014 г. насам от общия й бюджет от почти 3.5 млрд. лв. към момента са изплатени едва 11.66%. Съществено е изоставането по сектор "Води" от програмата, по който са предвидени над 2.3 млрд. лв.

Фатално се бави и изпълнението на т.нар. разсрочени проекти, които са "наследени" още от миналия програмен период 2007-2013 г. Те трябваше да са приключили, но от девет са завършени само два. Финализирани са само водните проекти на Банско и Раднево, докато тези в Златни пясъци, Видин, Враца, Тервел, Шумен и Ямбол продължават, предаде Медиапул.
Нещо повече - част от проектите на ВиК операторите няма да тръгнат и през следващата година. Причината е, че все още не са готови регионалните прединвестиционни проучвания. Не е решен и въпросът с държавната помощ за ВиК операторите, които сега са основните получатели на средствата, а не общините. Това обаче пречи на сключването на договори с тях.
Периодът, в който се намираме сега, е решаващ. Това е средата на програмния период - момент, в който трябва да имаме реална преценка за бъдещето на програмата и за сроковете за реализация на големите проекти, каза Илиян Терзиев, председател на управителния съвет на Камарата на строителите в България.
На фона на критичната ситуация по "Околна среда" от ресорното министерство демонстрират спокойствие. Шефката на програмата Валерия Калчева изтъкна, че само през 2018 г. изплатените средства са 219 млн. лв., което е два пъти повече от тази година по-рано. В процес на изпълнение са 13 водни проекта, отчете тя. И представи завършените обекти, които са под критичния минимум - новоизградените пречиствателни станции за отпадни води на Раднево и Банско и реконструираните във Враца, Шумен и Тервел.

РИСК
Макар управляващите непрекъснато да демонстрират тревогата си заради мръсния въздух, се оказва, че това не е сред топ приоритетите. От 2014 г. насам България е успяла да усвои "цели" 1.2% от предвидените 115 млн. лв. за чист въздух, показва справка в информационната система за усвояването на европарите. Средствата са предвидени за проекти, свързани с актуализация на общинските програми и създаването на система за докладване на данните в реално време.

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?