Медия без
политическа реклама

НЕК затъва с нови 62.4 милиона лева

Раздадените от БЕХ заеми гонят 3 милиарда, печалбата на АЕЦ "Козлодуй" расте с почти 70%

12 Ноем. 2018РУМЯНА ГОЧЕВА
Снимка: БГНЕС
Зам.-министърът на енергетиката Жечо Станков поздравява шефа на "Булгаргаз" Николай Павлов (вляво) на едно от заседанията на парламентарната комисия по енергетика. Компанията увеличава печалбата си спрямо миналата година.

Фирмите от българската енергетика завършват деветте месеца на годината с разнопосочни финансови резултати. Така, ако БЕХ, АЕЦ "Козлодуй" и "Булгаргаз" се отчитат с добра печалба, то НЕК, ТЕЦ "Марица-изток 2" и позабравеното "Булгартел" за пореден път са във финансова криза и вероятно отново ще търсят помощ.

Заемите, които Българският енергиен холдинг (БЕХ) е раздал на дъщерни фирми и други партньори, вече достигат почти три милиарда лева. Към края на септември вземанията на дружеството са за 2.9 млрд. лв. в сравнение с 2.7 млрд. лв. година по-рано. Една от причините за увеличението са начислените лихви по заеми, отпуснати на НЕК. Отделно от това през август и размерът на вземанията на БЕХ от "Топлофикация–София" бе увеличен със 100 млн. лв.  Тогава държавният холдинг пое част от задълженията на столичното парно към "Булгаргаз", за да може то да продължи да работи. Това показва финансовият отчет на холдинга към края на септември.

През юли предприятието, снабдяващо софиянци с парно и топла вода, бе заплашено от кредитори с принудително събиране на дългове за около 100 млн. лева. Малко след това стана ясно, че енергийният холдинг се е разбрал с "Булгаргаз" да плати вместо "Топлофикация–София" за доставения природен газ, макар да не е съвсем сигурно, че парното в София няма скоро отново да изпадне в ситуация да не може да плаща.

Иначе БЕХ приключва деветмесечието с печалба преди данъци от 137.7 млн. лв., което е ръст от 14.9 на сто в сравнение със същия период на миналата година. Интересно е, че приходите от дивиденти на компанията растат с почти 23%, или с 19.5 млн. лв. Те идват основно от АЕЦ "Козлодуй", чиято печалба бележи ръст от 69% за деветте месеца на годината.

Първа атомна се представя повече от добре с финансите си и не е чудно, че дружеството неофициално не бе съгласно с изказаната неотдавна идея за сливане с губещата ТЕЦ "Марица-изток 2". Дружеството приключва деветмесечието на плюс от 178 млн. лв. при печалба от 105 млн. лв. за същия период на миналата година. Отчетът на компанията показва, че приходите от продажба на ток са почти 812 млн. лв., с 22.4% повече (148 млн. лв.) в сравнение със същия период на 2017 г.

Диспечерът "Електроенергиен системен оператор" също излиза на печалба (25 млн. лв.). На плюс са още "Булгартрансгаз" (76 млн. лв.) и "Мини Марица-изток" (3.5 млн. лв.). Доставчикът "Булгаргаз" отчита печалба от 10.1 млн. лв. на фона на 1 млн. лв. към края на септември 2017 г.

Дори и със заеми от БЕХ обаче Националната електрическа компания (НЕК) влошава финансовия си резултат. Компанията е на загуба от 153.4 млн. лв., като спрямо същия период на миналата година се отчита влошаване на резултата с 62.4 млн. лв. Това показва, че не е постигнато подобрение на финансовото състояние на дружеството. НЕК продължава да изпитва затруднения при обслужване на задълженията си към доставчици и контрагенти, както и по кредитите към БЕХ, става ясно от отчета на дружеството. Върху лошия финансов резултат влияние оказали и "събития с необичаен характер", в т.ч. водени съдебни дела срещу дружеството. През настоящата година НЕК загуби две от заведените срещу компанията дела от "Обединени енергийни търговци" и "Уорли Парсънс", като общо финансовите загуби за дружеството са около 61 млн. лв. по двата казуса, пише в отчета.

Загуба трупа и ТЕЦ "Марица-изток 2", която към края на септември е на минус преди данъци с 260.4 млн. лв. Основната причина за слабия резултат са плащанията за скъпи емисии парникови газове, които цапащата централа трябва да купува, както и с 5-процентните вноски, които дружеството трябва да прави всеки месец във фонд "Сигурност". На загуба е и "Булгартел". Дружеството, което принципно се занимава с осигуряване на държавната телефония, реализира загуба в размер на 415 000 лв.