Медия без
политическа реклама

КФН ще пренаписва за трети път проекта "Бонус-малус"

13 Дек. 2019МИЛА КИСЬОВА
Снимка: Архив

Комисията за финансов надзор оттегли и втория си проект за въвеждане на система "бонус-малус", от която ще зависи размерът на задължителната застраховка "Гражданска отговорност" за всеки шофьор. КФН пусна на сайта си вариант, който събра много критики и сега отива на поправителен, а ново обсъждане ще има догодина. Това стана ясно вчера на  заседание на бюджетната комисия в парламента. Шефът на финансовия надзор Бойко Атанасов обясни пред депутатите, че критикуваният проект бил само чернова, изготвена от работната група, а след Нова година трите отговорни институции - КФН, МВР и транспортното министерство, щели да излязат с окончателен текст. "До момента сме получили 45 предложения за подобряване на методиката, някои от които ще бъдат взети предвид", посочи Атанасов.  Първият проект на КФН също бе оттеглен след вълна от критики.

Бойко Атанасов

 

Представената към момента методика "бонус-малус" заслужи добри думи единствено от застрахователите. Най-силно е недоволството от прекалено високите "наказания" за нарушителите на пътя, заради които застраховката може да се оскъпи с 300-400%, дори шофьорът да е бил наказван само за грешки, които не са довели до пътнотранспортно произшествие и щети.  

Шефът на КФН се яви на заседание на бюджетната комисия, защото се оказа, че левицата е предложила поправка в Застрахователния кодекс. Социалистите искат "Гражданска отговорност" да зависи не от цялостното поведение на водача на пътя, а само от това дали е предизвикал ПТП с щети, за които застрахователи са платили обезщетения. Мнозинството в комисията не подкрепи идеята. 

Преди дни и омбудсманът Диана Ковачева заяви, че предложения “бонус-малус“ модел няма да доведе до справедливо определяне на цената на застраховката, така че изрядните шофьори да бъдат стимулирани, а нарушителите на пътя - наказани. Предложеният модел дава превес на интересите на застрахователите пред тези на гражданите, смята омбудсманът. 
Ковачева вижда и друг дефект - дублиране на санкции за едно и също нарушение - веднъж с платена глоба или присъда заради погазване на Закона за движение по пътищата и втори път с тройно и четворно оскъпяване на "Гражданска отговорност". 
 

Още по темата