Медия без
политическа реклама

България пропадна на 59-о място в класацията Doing Business

Грузия и Македония са в челната десетка в компанията на Сингапур, САЩ и Великобритания

01 Ноем. 2018ЮЛИАНА БОНЧЕВА

Безпочвеното самодоволство на управляващите получи пореден удар. България се е сринала с 9 места в популярното изследване на Световната банка "Да правиш бизнес" (Doing Business). Новият доклад - Doing Business 2019, бе представен в сряда. В него страната ни е 59-а, а година по-рано бе на 50-а позиция. Още по-лошото е, че за България това е поредно пропадане - вече трета година страната ни влошава представянето си.

Както е известно, Световната банка прави подреждането по огромен брой критерии, за да ориентира инвеститорите кои са страните с дружелюбна бизнес среда и с реформаторски правителства, където най-вече си заслужава да се влагат пари и усилия. Според новия доклад оазисите за бизнеса са Сингапур, Дания и Хонконг. А най-ужасните места за правене на бизнес на планетата са Сомалия (190-о място), Еритрея (189) и Венецуела (188). И докато България се тътри на непрестижната 59-а позиция, близки нам държави като Грузия и Македония заемат впечатляващите шесто и десето място.

Кои са слабите и силните места на България според Doing Business 2019? 

Ахилесовата пета е позната от предишни години - например данъците у нас може и да не са високи, но плащането им отнема много време на фирмите и по този критерий страната ни се оказва 92-ра. Още по-зле е положението с процедурите за откриване и регистриране на фирма - България е 99-а  по този показател. Но и това не е най-лошото. Кошмарът с трудното присъединяване към електромрежата остава и България е класирана на унизителното 147-о място. Всичко това потвърждава критиките към българското правителство, че е силно в демагогията, но в реформите никак го няма.

Все пак трябва да отчетем и забележителното 37-о място в категорията "снабдяване със строително разрешително". Вероятно то има връзка и с особената слабост на кабинета "Борисов" към строителния бизнес и желанието му да ускори изграждането на магистралите и усвояването на бюджетните пари и на еврофондовете за пътища, пречиствателни станции, депа за отпадъци, "безплатно" саниране и прочее.

НАПРЕДЪК

Doing Business по традиция откроява държавите, които правят реформи и се опитват да улесняват бизнеса. Новият доклад посочва, че Китай, Азербайджан, Индия, Турция и Руанда са отбелязали най-значителен напредък. Изтъква се още, че периодът 2017 - 2018 г. е донесъл съществено подобрение - 128 икономики са предприели рекордните 314 реформи, като са премахнали или намалили бюрокрацията и са понижили разходите за правене на бизнес. В резултат регистрирането на фирма сега отнема средно 20 дни и струва колкото 23% от дохода на глава от населението - при 47 дни и 76 процента от дохода на глава от населението през 2006 г. А средното време за отчитане и плащане на данъците е спаднало от 324 часа през 2005-а на 237 часа през 2017 г.