Медия без
политическа реклама

Церемонията за "Оскарите" - с рекордно малко зрители

Кореецът Пон Джун Хо за малко да се изравни с легендата Уолт Дисни

11 Февр. 2020
Снимка EPA/BGNES

23.6 млн. души  са гледали в неделя вечер церемонията по връчването на филмовите награди "Оскар", според данни на телевизия Ей Би Си. Това е рекордно нисък интерес. През 2019 г. те са били с 6 млн. души повече. Досегашният рекорд за най-малко публика на "Оскар"-ите се държеше от церемонията през 2018 г.

Тази година отличията на киноакадемията бяха раздадени близо месец по-рано от обичайното - ход в борбата срещу спадащия рейтинг. Оказа се, че решението не е дало очаквания резултат. 

Статистиците все пак отчитат, че спадът на зрителския интерес не е конкретно към тази церемония, а към повечето подобни телевизионни, музикални и други награди в последните години. Все пак наградите "Оскар" си остават най-гледаната шоу програма от този тип в света. 

Критиките към събитието обаче не закъсняха. От "Варайъти" отбелязват, че триумфът на "Паразит" е сред малкото моменти на церемонията, породили автентична емоция и радост. Останалата част от шоуто те нарекоха "френетично", "непостоянно", "безжизнен цирк".

Южнокорейският "Паразит" спечели безпрецедентните четири отличия, като за пръв път филм на език, различен от английски, се окичи с най-голямата награда на вечерта. Четирите "Оскар"-а станаха причина да се заговори, че кореецът е изравнил рекорда на Уолт Дисни, поставен на 26-ата церемония за наградите на киноакадемията. Тогава той печели четири индивидуални отличия. Пон Джун Хо обаче получава в лично качество три: като продуцент на "Паразит" (за най-добър филм), за най-добър режисьор и за оригинален сценарий (заедно с Хан Джин-Уон). Четвъртата статуетка, за най-добър чуждестранен филм, технически принадлежи на Република Корея.

Но дори спечелването на "само" три индивидуални награди "Оскар" поставя Пон Джун Хо в специална компания, включваща едва 11 елитни режисьори. Сред тях са братя Коен за "Няма място за старите кучета", Питър Джаксън и Фран Уолш за "Властелинът на пръстените: Завръщането на краля", Джеймс Камерън за "Титаник", Франсис Форд Копола за "Кръстникът 2". Най-скоро - през 2015 г., оскаров хеттрик отбеляза мексиканецът Алехандро Гонсалес Иняриту за "Бърдмен".


 

Ключови думи:

undefined

Още по темата