Медия без
политическа реклама

Протестите срещу расизма събориха Колумб, Чърчил и белгийски крал

Паметниците падат, а Банкси ги рисува в крак с времето

10 Юни 2020

Вълната антирасистки протести, обхванала САЩ и света след убийството на Джордж Флойд от полицай в Минеаполис, доведе до невиждано (поне от края на социализма в източния блок насам) събаряне на паметници. 

Монумент на Христофор Колумб в Ричмънд, щата Вирджиния, беше съборен от протестиращи, запален и накрая хвърлен в езеро, предаде Асошиейтед прес. Това се случи по-малко от два часа, след като демонстрантите се събраха в градски парк и скандираха за сваляне на монумента. 

"Трябва да започнем от самото начало, трябва да започнем с хората, които първи са стъпили на тази земя", каза една активистка, намеквайки за тежката съдба на индианците и чернокожите в САЩ.

След събарянето на паметника на негово място беше поставена табела с надпис "Колумб представлява геноцид". Самият монумент беше запален и изтъркалян в езеро в парка. По време на протеста на мястото не е имало полицейско присъствие, но след свалянето на паметника, който е общинска собственост, е забелязан полицейски хеликоптер. 

Друга статуя на откривателя на Америка, доплавал от Испания през 1492 г., пък осъмна обезглавена в Бостън.

В Антверпен властите премахнаха по своя инициатива статуя на белгийския крал Леополд II, експлоатирал и подложил на геноцид Конго през XIX век. Управлението му се свързва със смъртта на милиони в Конго, но в Белгия образователната система все още преподава, че страната „е донесла цивилизация“ в африканската държава. Някои и до днес защитават Леополд като основополагаща фигура, на него са кръстени паркове и улици, негови паметници краят редица населени места в Белгия, отбелязва „Ню Йорк Таймс“. 

В последните години обаче белгийците, особено младите сред тях, настояват да се преразгледа последиците от присъствието на Леополд II в централна Африка. Миналата седмица монументът на белгийския крал в Антверпен бе запален, а в последните дни друга статуя на Леополд II, намираща се в центъра на Гент, бе покрита с червена боя. По време на неделните протести в Брюксел, които привлякоха над 10 хил. души, демонстранти се покатериха на паметник на белгийския крал и развяха огромен флаг на ДР Конго, докато скандираха „убиец“ и „репарации“.

Кметът на Антверпен Барт де Уевер заяви пред медиите, че статуята на Леополд II се премахва не заради антирасистките протести, а защото обгорената статуя може да се окаже опасна за жителите на града. Монументът ще бъде преместен в музея Middelheim, където ще бъде реставриран, но вероятно няма да бъде върнат на старото си място на площада. 

В британския град Бристъл пък жертва на протестите стана бронзов монумент на Едуард Колстън, търговец на роби от XVII в. Статуята бе съборена в неделя и хвърлена във водите на градското пристанище.

Едни приветстваха това като (закъснял) граждански акт на справедливост заради империалистическото минало на Великобритания. Други го осъдиха като самоуправство, вандализъм и престъпно деяние. С коментар се намеси и уличният художник Банкси - една от най-влиятелните фигури на Бристол и световната култура. "Ето една идея как да направим така, че да останат доволни и тези, на които статуята на Колстън ще им липсва, и онези, на които няма“, написа в Инстаграм упорито криещият самоличността си уличен художнк. "Изтегляме го от водата, връщаме го на постамента, с въжето около врата му и поръчваме няколко бронзови фигури на протестиращи в естествен ръст, които да го дърпат надолу. Всички ще са щастливи. Един хубав ден ще остане запомнен". 

За по-малко от 24 часа постът на най-прочутия анонимен художник е харесан от почти 1.5 милиона души. 

Едуард Колстън (1636-1713) е бил член на британския парламент, филантроп, дарител на големи суми за благотворителни каузи в подкрепа на своите религиозни и политически възгледи - и е спечелил повечето от парите си с търговия с роби. Към края на ХХ век общественото мнение за Колстън започва да се променя,  имиджът му е опетнен от членството му в управителния орган на Кралската африканска компания, която извлича големи печалби от търговията с хора. Независимо от това няколко улици и сгради в Бристъл продължават да носят неговото име, а до преди няколко дни имаше и паметник, издигнат през 1890 г. 

Два дни по-късно - във вторник, в Лондон падна статуя на Робърт Милигън, също търговец на роби от XVIII в. В английската столица осъмна вандализирана и статуя на Чърчил, върху която се появи надпис „беше расист“. В Оксфорд пък се проведе протест с настояване прочутият едноименен университет да премахне монумент на Сесил Роудс, бизнесмен, политик и министър-председател на Капската колония (1890 – 1896), от фасадата на един от прилежащите му колежи.

Още по темата