Медия без
политическа реклама

Бананът за 6 млн. долара отново бе изяден

Този път от посетител на Центъра "Помпиду" в Мец

23 Юли 2025
EПА/БГНЕС

Творбата на италианския художник Маурицио Кателан, изобразяваща банан, залепен с тиксо на стена, е било изядено от посетител на музей във Франция. Произведението, станало известно като "Комикът", е изконсумирано от посетител на галерията в Центъра "Помпиду" в Мец, според изявление на музея. То е било изложено като част от ретроспектива по повод 15-годишнината на културната институция.

"Екипът по сигурността е действал бързо и спокойно, съгласно вътрешните процедури. Произведението на изкуството е било поставено отново няколко минути по-късно". От институцията допълват още, че бананът е "само нетраен елемент", който се подменя редовно, според инструкциите на Кателан. Галерията не е подала сигнал до полицията.

Художникът е бил разочарован, че посетителят е сметнал само плода за произведение на изкуството, вместо да изяде и кората, и тиксото, което го е държало на място, цитира го Центърът "Помпиду".

"Комикът" има за цел да демонстрира "абсурдността на финансовите спекулации и крехкостта на системите от знания, които са в основата на пазара на изкуство", се казва още в изявлението.

Това не е първият път, в който творбата е изядена. През 2019 г., когато Кателан за пръв път представи "Комикът" на панаира на изкуствата Art Basel Miami във Флорида, пърформанс артистът Дейвид Датуна грабна банана от стената, след което го обели и изяде пред стотици смаяни посетители. Това се превърна в един от най-популярните моменти в света на изкуството и произведението беше продадено – заедно с пресен банан – за 120 000 долара.

След това, през 2023 г., студент по изкуство взе банана от стената в музея на изкуствата Leeum в Сеул, Южна Корея, и го изяде.

А през ноември 2024 г. Джъстин Сун, китайски колекционер и основател на платформа за криптовалути, придоби "Комикът" за 6.24 милиона долара на търг – преди да изяде банана демонстративно пред камера.

"Засега това е може би "най-изяжданото" произведение на изкуството през последните 30 години", се казва в изявлението на Центъра "Помпиду" в Мец.

Изкуството е вечно, животът е кратък, а съществуването на плодовете е най-кратко.

 

Последвайте ни и в google news бутон