Медия без
политическа реклама

СПЕСТИ

Внимавайте с уловките в офертите за апартаменти

Няколко трика, с които брокерите “пудрят” цената

02 Яну. 2020
Pixabay

Ако сте търсили през последните години жилище, вероятно сте забелязали разликите в ценообразуването. Възрастта има голямо значение. В някои случаи общите части се калкулират (и плащат) отделно, в други всичко влиза в цената. Има оферти, в които крайната сума е "изпилена", за да изглежда атрактивно, но не включва някои неизбежни "доплащания". Как да се ориентираме? Ето два примера:

 

Пример 1

Двустаен апартамент, ново строителство, се предлага на цена от 85 000 евро за 81 кв.м, което прави към 1050 евро за 1 кв. м. И тук идва голямото НО. Първо, жилището е на шпакловка и замазка. Второ, всъщност използваемата (чистата) площ е само 62.77 квадрата. Ако преизчислим според чистата площ (никой не живее на стълбите, а и общите части в различните сгради са различни като брой и като площ), излиза, че цената на 1 квадратен метър е 1354 евро. Като добавим и разходите за довършване и обзавеждане (грубо около 250 евро на 1 кв. м жилищна площ, крайната цена вече надхвърля 1600 евро.  А ако офертната цена е била без ДДС, ще трябва да добавите още 20 на сто.

 

Пример 2

Двустайно жилище с площ 62 кв. м се предлага за 84 900 евро - т.е. близо 1370 евро за кв. метър. Сградата е от 60-те години на миналия век и общите части не са обявени, най-вероятно защото са под формата на процентен дял в нотариалния акт и трудно се изчисляват в квадратни метри. Пазарът у нас е възприел да калкулира цената на общите части само в новите сгради, но не и в старите.

И двете жилища са с реална използваема площ от 62 квадрата, и двете са с цена от 85 000 евро. При второто обаче освен чиста квадратура в цената влиза и готов за нанасяне имот, който няма нужда от ремонт, а само от нови мебели. Така офертната цена остава реално около 1370 евро. Към това може да добавите и евентуални мазе и таван, които обикновено са включени в крайната цена.

Двата примера имат за цел да покажат какви ценови разлики може да има при напълно сходни имоти от реални обяви на една и съща агенция по едно и също време. На пазара преобладават офертите за ново строителство, а брокерите често "пудрят" цената - пропускат важни съпътстващи разходи или представят по-голямата квадратура, за да остане клиентът с впечатление, че получава изгодна оферта. Така че винаги имайте едно наум с т.нар. офертна цена. 

Ключови думи:

имоти, сделки, уловки

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?