Медия без
политическа реклама

Гешев възропта срещу промени в правомощията на главния прокурор

Според новия шеф на държавното обвинение терминът "независим прокурор" бил обиден

МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Иван Гешев пристигна в зала "Тържествена" в Съдебната палата, за да положи клетва като главен прокурор.

Минути след като положи клетва като нов главен прокурор, Иван Гешев даде да се разбере, че не подкрепя идеята за промяна в конституцията, която да ограничи правомощията на шефа на държавното обвинение. Той отказа да коментира по същество консултациите за конституционни изменения, които президентът Румен Радев инициира, защото "никой не е казал какво иска да се промени". Въпреки това Гешев обяви, че вижда в тях политически заявки, и на няколко пъти натърти, че каквото и да прави законодателят по отношение на прокуратурата, то трябва да е съобразено с конституцията.

Гешев се изказа рязко и за Венецианската комисия към Съвета на Европа, която препоръчва у нас да се въведе механизъм за ефективно търсене на наказателна отговорност от главния прокурор. "Вие знаете ли какво е Венецианската комисия? Формално техните препоръки не са задължителни. В някои от тях има логика, други сочат, че не са изключително добре запознати с нашето законодателство", коментира той. По думите му промяната в основния закон е „политически въпрос, в него няма право“.

Не му се понрави и въпросът дали подкрепя предложението на управляващите за промени в Наказателно-процесуалния кодекс, с които да се обособи фигурата на "независим" прокурор с правомощия да разследва главния, без да му се отчита. "Всички прокурори са независими! Всички магистрати, включително и всички прокурори, базират решенията си само на закона, вътрешното си убеждение и доказателствата по делото. Така че този термин "независим прокурор" е обиден към прокуратурата", заключи Гешев.

Срещу евентуални промени в конституцията за ограничаване на едноличната власт на главния прокурор се изказа и новият ръководител на антикорупционната комисия (КПКОНПИ) Сотир Цацаров. И той откри политически мераци в организираните от президента дебати. „Ако дебатите са насочени за доброто на прокуратурата и гражданите, те трябва да бъдат приветствани. Ако дебатът е насочен към това да се създаде някаква платформа за някаква дискусия, която ще обслужи идващи политически проекти или идващи избори, това е безполезно занятие“, категоричен е Цацаров, който вчера предаде тържествено щафетата в прокуратурата на Гешев. "Първото предизвикателство към вас, г-н Гешев, са започналите т.нар. консултации за т.нар. промяна в конституцията. Надявам се, че те нямат за цел евтин политически и предизборен шум", заяви Цацаров пред официалните гости в зала "Тържествена" в Съдебната палата. Според него прокуратурата задължително трябва да бъде в съдебната власт, защото само така тя може да работи ефективно, без да е подчинена на политическата конюнктура.

Цацаров не пропусна възможността да атакува критиците на държавното обвинение. "Може би трябва да благодарим на тези, които използваха 7-годишната си кариера на пребиваване в съдебната система за словесни битки срещу прокуратурата. Всички те така и не разбраха, че предизвиканите от тях и менторите им битки всъщност направиха всички нас по-силни", изтъкна бившият главен прокурор.

В тази връзка Цацаров призова приемника си "да пази прокуратурата и хората в нея". Гешев се зарече да изпълни тази повеля и ще "защитава прокуратурата от политически атаки и дестабилизация". "Знаем, че ще е трудно и тежко, но то никога не е било друго. Това е единственото сигурно нещо, което мога да обещая", добави новият главен прокурор, цитирайки Левски, че "дела трябват, а не думи". В речта си той обеща още, че държавното обвинение "ще стане по-отворено за проблемите и болките на хората и ще стане по-динамично". 

На церемонията присъстваха десетки юристи, правосъдният министър Данаил Кирилов, председателят на парламента Цвета Караянчева и външният министър Екатерина Захариева, вътрешният министър Младен Маринов, конституционни съдии, бившите главни прокурори Никола Филчев и Васил Мръчков, представители на академичната общност, членове на ВСС, ИВСС. С отсъствието си обаче се откроиха премиерът Бойко Борисов и президентът Румен Радев. Последният беше зает с откриване на паметник на Капитан Петко войвода в Борисовата градина. Не е ясно какъв ангажимент е имал министър-председателят, тъй като заседанието на Министерския съвет беше в по-късен час.

След като се закле, Иван Гешев не отиде във Висшия съдебен съвет, където прокурорската колегия заседаваше, а даде първото си пространно интервю като главен прокурор на журналисти от жълт сайт.

 

ГЛАВОБЛЪСКАНИЦА

Министерският съвет поиска Конституционният съд (КС) да разтълкува разпоредбите на основния закон, свързани с главния прокурор. Поводът е правителственият проект за създаването на т.нар. независим прокурор, който да разследва шефа на държавното обвинение.  

Формулиран е следният въпрос: „Общият надзор за законност и методическото ръководство, осъществявани от главния прокурор съгласно чл. 126, ал. 2 КРБ, включват ли случаите, когато прокурор извършва проверки, разследване и други процесуални действия по сигнали срещу главния прокурор, предвид общоприетия правен принцип „никой не може да съди себе си“ /nemo judex in causa sua/, който е елемент на правовата държава?“

На практика правителството иска предварително тълкуване на проекта на Закон за допълнение на Наказателно-процесуалния кодекс, който вече внесе в парламента. В него се предвижда шефът на отдел "Инспекторат" във Върховната касационна прокуратура да разследва главния прокурор. Инспекторатът обаче е на подчинение на главния прокурор, а според конституцията "главният прокурор осъществява надзор за законност и методическо ръководство върху дейността на всички прокурори". 

Още по темата