Медия без
политическа реклама

Екоминистърът обяви край на джиповете под Рилските езера

Нелегалните превозвачи обаче твърдят, че забраната ограничава правата им

13 Авг. 2020
Към контролно-информационния център, чието изграждане започва, ще има и база на планинската спасителна служба.

Министърът на околната среда и водите Емил Димитров-Ревизоро спази обещанието си да забрани нелегалните превози с джип под лифта към Седемте рилски езера и от днес е в сила негова заповед по този въпрос, а на пътя вече има бариера. Джиповете от години тровят крехката екосистема, като нито имат разрешение за превоза на пътници, нито плащат данъци за парите, които взимат. Те обаче се ползват с протекцията на община Сапарева баня, която се управлява от ГЕРБ.

"От днес офроуд Седемте Рилски езера се затваря, както и автомивка Седемте Рилски езера се затваря. Хората от този лифт нагоре ходят пеша. Те идват да се любуват на природата, ние трябва да пазим природата за идните поколения. До тук може да дойдат с лифт. За извънредни случаи, линейки, неща които са ясни, може да се ползва този сервизен път, защото това е сервизен за лифта. За всички други цели си има лифт и пътека. От тук нататък също е пътека. Да заповядат и да се любуват на нашата природа", обяви Димитров, след като днес даде старт на проект за изграждане на контролно-информационен пункт в района на езерата. От днес се възстановява и работата по рекултивация на пътеките около езерата, но вече не с багери. Строителните материали ще се качват само с коне.

Шофьорите на джипове обаче не смятат да се предават без протести на ограниченията. Сутринта те заявиха пред Би Ти Ви, че забраната на екоминистъра "погазва техните права, а пътят съществува от 1984 г. и досега не е имало проблем джипове да се качват догоре". Според кмета на Бойко Борисов в Сапарева баня Калин Гелев затварянето на пътя за джиповете било и "нарушение на конституцията".

Пред телевизията шофьорите представиха версията, че техни клиенти били най-вече хора, които се страхуват да се качват на лифта, както и туристи, които не желаят да чакат на опашка. Те признаха, че не плащат данъци за бизнеса си и не издават касови бележки, защото нямало на какво основание. Но твърдят, че искат да работят законно, да си плащат данъци и да им издадат разрешение. Шофьорите твърдят, че не пречат на никого, но за околната среда въобще не отварят дума. Те вземат по 15 лв. на човек в двете посоки, при 20 лв. двупосочен билет за лифта.

Още по темата