Медия без
политическа реклама

Започва спешно изследване на Байкушевата мура

Най-старото дърво в България ще бъде оградено от туристите

08 Апр. 2023
БГНЕС
Байкушевата мура през 2019 г.

Екоминистерството започва спешно обследване на Байкушевата мура - най-старото иглолистно дърво у нас, за да се установи какво е състоянието й. Мерките са предприети, след като директорът на Национален парк "Пирин" Росен Баненски е сигнализирал за пречупване на клон на вековното дърво с диаметър от около 40 см, съобщиха от ведомството.

Предстои да бъдат обследвани различни части от дървото, за да се провери състоянието и на останалите клони и цялостното му състояние. Първият скрийнинг ще даде представа относно протичащи гнилостни процеси и какъв е относителният им дял. Байкушевата мура ще бъде изследвана със специализирана техника – томограф и резистограф, от специалисти със солиден опит в поддръжката на дървета, което ще даде отправна точка за последващите действия за съхранението на дървото, уверяват от МОСВ.

Най-старото иглолистно дърво ще може да бъде наблюдавано от туристите от разстояние, а достъпът ще остане ограничен, докато не бъдат предприети мерки, така че да се осигури пълна безопасност за посетителите. Предвид значимостта на Байкушевата мура, обществеността ще бъде информирана за всички предприети мерки по опазването на дървото.

Байкушевата мура е най-старото иглолистно дърво в България - на възраст е почти колкото и самата българска държава, над 1300 г. Намира се в Пирин, на 10-15 км от Банско, на 1930 м надморска височина. Кръстена е така на името на своя откривател - Константин Байкушев, който я открива по време на експедиция през 1897 г. Тогавашните измервания установяват, че дървото е с височина от 26 м и с обиколка от 7,6 м. Байкушев използва модерен за времето си инструмент, за да датира дървото - свредел на Преслер, което е ботаническа сонда за определяне възрастта на живи дървета. С него може да се извлече част от дървесната тъкан на дървото, без това да му навреди. Така мурата се оказва на 1200 години през 1897 г.

Кръстник на мурата е бащата на поета Никола Вапцаров - Йонко, който е участвал в няколко експедиции в Пирин.

Въпреки впечатляващата възраст, Байкушевата мура е най-старото дърво у нас само от вида иглолистни. Тя е с близо 400 г. по-млада от Гранитския дъб - дърво в село Гранит, област Стара Загора, което е датирано от 334-335 г. Короната му е 1017 кв.м, обиколката на стъблото – 7,45 м, а височината – 23,4 м. У нас смятаме този уникален представител на вида летен бор за най-старото дърво в Европа и то по възраст надминава други претенденти за титлата, но извън България тази информация не е известна. За съжаление, Гранитският дъб е изсъхнал почти напълно и днес има само няколко живи клона.

Ключови думи:

Байкушева мура