Оксиметри със съмнително качество, които може да покажат абсолютно неверни данни, се появиха на пазара у нас в разгара на ковид-епидемията. За това алармира асоциация "Активни потребители" след множество сигнали в социалните мрежи от изпатили от проблема.
Пулсовите оксиметри станаха много актуални уреди за домашно ползване покрай коронавируса. Те представляват електронно устройство, което при закрепване върху пръста измерва сърдечната честота и т. нар. кислородна сатурация - насищането на кръвта с кислород. Ползва се основно за оценка на състоянието при пациенти с белодробни заболявания, а понякога и от спортисти и пилоти, които трябва да следят нивата на кислород в кръвта си. Ниските стойности на сатурация може да са сигнал, че човек е развил пневмония.
Оказва се обаче, че в търговската мрежа се продават и ментета, които успяват да "засекат" пулс и на неодушевени предмети. Редица любителски видео материали в интернет показват как вместо пръста на пациента в устройството се поставя например морков, а на дисплея се отчитат "достоверни" показания за сатурацията и сърдечния ритъм на "пациента".
От "Активни потребители" също публикуваха клип, в който тестват съмнителен оксиметър. В експеримента апаратът отчита почти еднакви стойности и за трите изследвани обекта - химикалка, четка и човешки показалец.
"Уредът несъмнено е полезен. Но ако се използва неправилно, може да даде неточни показания, а и е неразумно да се разчита само на него без по-широка медицинска диагностика", предупреждават от "Активни потребители".
Възможно е някои пациенти с COVID-19 внезапно да развият т. нар. "тиха хипоксия" - опасно ниско ниво на сатурация при липса на други тревожни симптоми като задух. Това може да означава тежка пневмония, свързана с COVID-19, изискваща вентилиране с кислород.
Нормалното ниво на насищане на кръвта с кислород при здрав човек е около 95-97%. Ако нивото е под тези стойности, това може да е индикатор за белодробен проблем. Ниво под 92% е опасно и човек може да се нуждае от допълнителен кислород или болнично наблюдение. Лекарите понякога предлагат на пациентите да използват пулсов оксиметър, ако са диагностицирани с COVID-19 или имат съмнения за заболяване, но състоянието им не налага болнично лечение.
"Може да си купите оксиметър, ако това ще ви помогне за облекчаване на безпокойството, но не забравяйте, че задухът и ниските нива на кислород са само два от познатите многобройни симптоми на COVID-19 - като кашлица, треска, затруднено дишане, студени тръпки, втрисане, мускулни болки, главоболие, възпалено гърло и загуба на вкус или мирис", напомнят от асоциация "Активни потребители".
Неправилното използване на уреда може да е причина за получаване на некоректни данни. Ето какво съветват експертите:
- Не трябва да ползвате устройството навън при студено време или веднага щом се приберете и ръцете ви са още студени.
- При измерване уредът трябва да се държи стабилно и неподвижно за 30 секунди - ако има много движение, лошо разположение или недостатъчно време за калибриране на компютъра, показанията може да са неточни.
- Избягвайте лак за нокти и изкуствени нокти - те може да блокират проникването на светлина от устройството до кръвта ви и да повлияят на четенето.
- Не ползвайте уреда със замърсени ръце. Преди измерване измийте и подсушете!
- За точни резултати направете три последователни измервания през няколко минути и изчислете средната стойност.
- Не ползвайте веднага след физическа дейност или спорт. Изчакайте поне 5-10 минути!
- Не пушете 10 минути преди измерването.
- Някои медицински състояния, като анемия и синдром на Рейно (където пръстите са необичайно студени) може да повлияят на точността на отчитанията.