Медия без
политическа реклама

Почина писателят дисидент Владимир Буковски

През 1976 г. той бе разменен за лидера на чилийската компартия Луис Корвалан

28 Окт. 2019
Владимир Буковски
ТАСС
Владимир Буковски

Съветският писател дисидент Владимир Буковски е починал в неделя на 76 години в американския град Кембридж, щата Масачузетс, съобщи ТАСС, като се позова на пресслужбата на организацията Bukovsky Center.

„Той почина в 21:30 по Гринуич (23:30 българско време) в болницата Addenbrooke's", съобщи представителка на пресслужбата. Причината за смъртта била сърдечен пристъп. През последните години Буковски имал сериозни здравословни проблеми.

През 60-70-те години на миналия век Буковски бе известен деец на дисидентското движение в СССР. През 1972 г. бе осъден за антисъветска агитация на две години затвор и пет години в поправителен лагер. През 1976 г. на летището в Цюрих в неутрална Швейцария съветските власти го размениха за лидера на Чилийската комунистическа партия Луис Корвалан, който бе хвърлен в концлагер след преврата на ген. Аугусто Пиночет през 1973 г.

Оттогава Буковски живееше в град Кембридж, където се намира Харвардският университет. През 1991 г., малко преди разпадането на СССР, Владимир Буковски се завърна в Москва и получи руско гражданство.

Справка за дисидентската активност на Буковски в Уикипедия свидетелства за неговия труден живот: През май 1963 г. е арестуван за 1-ви път за организиране на поетични срещи в центъра на Москва (близо до паметника на Маяковски). Официалното обвинение е за опит за разпространение на забранена антисъветска литература — югославската книга на Милован Джилас „Новата класа“. Признат е за невменяем и изпратен за принудително лечение в психиатричната клиника в Ленинград от юни 1963 до февруари 1965 г.

През декември 1965 г. Буковски организира демонстрация на Пушкиновия площад в Москва в защита на писателите Андрей Синявски и Юлий Даниел. 3 дни преди плануваната демонстрация Буковски е арестуван, след което е държан затворен без обвинение в различни психиатрични клиники до юли 1966 г.

През януари 1967 г. е арестуван за организиране на демонстрация в защита на Александър Гинзбург и Юрий Галансков и други дисиденти. Освободен е през януари 1970 г.

През 1971 г. Буковски успява да предаде на Запад повече от 150 страници доказателствен материал за репресиите над политически неудобните в специализирани психиатрични клиники в Съветския съюз. Информацията привлича вниманието на правозащитници от цял свят (включително вътре в страната) и става повод за последвалия му арест по-късно същата година. На процеса през юли 1972 г. Буковски е обвинен в уронване на престижа на съветската психиатрия, контактуване с чуждестранни журналисти, притежаване и разпространение на самиздат, за което е осъден на 7 г. задържане — първите 2 г. в затвор и 5 г. в заточение.

Докато е под арест в политически лагер, заедно със своя сълагерник психиатъра Семьон Глузман, успява да напише книгата „Ръководство по психиатрия за другомислещи“ (Пособие по психиатрии для инакомыслящих), която е предназначена да помага на други дисиденти в борбата им против правителствените репресии.

 

Последвайте ни и в google news бутон