Медия без
политическа реклама

"Старлайнерът" на "Боинг" се върна по-рано на Земята

Заради проблем с часовника космическият кораб не успя да се скачи с МКС

22 Дек. 2019

Новият космически кораб "Старлайнер" на "Боинг" се завърна на Земята шест дни по-рано, след като проблем с часовника му попречи да стигне до Международната космическа станция и да се скачи с нея. Капсулата без екипаж се приземи успешно в Ню Мексико. 

За "Боинг" незавършената мисия бележи нов провал на фона на кризата с пътническите самолети модел 737 Max след две фатални катастрофи. При катастрофите през октомври 2018 г. в Индонезия и през март т.г. в Етиопия загинаха общо 346 души. В резултат от инцидентите компанията планира да спре производството на този самолет през януари. 

"Старлайнер" беше изстрелян в петък от Флорида, но малко след отделянето си от ракетата носител "Атлас V" корабът не успя да активира двигателите по план, което попречи на навлизането му в точна орбита. След като пресметнаха, че е изгорил твърде много гориво за няколко минути, което е свързано с проблем с часовника, от "Боинг" и НАСА решиха "Старлайнер" да се върне на Земята, без да завърши мисията. Корабът трябваше да се скачи автоматично с МКС 25 часа след изстрелването и да се завърне на 28 декември. 

От НАСА обявиха, че мисията не е пълен провал, тъй като са изпълнени много от задачите.

След пенсионирането на космическите совалки през 2011 г. в момента НАСА е принудена да разчита на руски ракети "Союз" за транспортиране на астронавти. САЩ искат да прекратят зависимостта си, макар че отношенията между Москва и Вашингтон в космонавтиката остават имунизирани в сравнение с по-широкото влошаване на двустранните отношения през последните години.

При бившия президент Барак Обама НАСА направи промени в работата си. Вместо да притежава своя техника, агенцията наема частни компании - така "Боинг" и SpaceX се сдобиха с договори за милиарди долари за разработване на решения "Произведено в САЩ".

В замяна двете компании трябва да проведат 6 мисии, с по четирима астронавти всяка, до 2024 г. Според доклад на НАСА за един астронавт ще се плаща около 90 милиона долара на "Боинг" и 55 милиона долара на SpaceX. В момента САЩ плащат на Русия повече от 80 милиона долара за астронавт.

Ключови думи:

НАСА, Боинг, Старлайнер

Още по темата