Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще наложи мита от 30 процента върху вноса от Европейския съюз от 1 август. Това предаде ДПА, цитирайки съобщения-писма на президента на САЩ в социалната мрежа "Truth Social". С 30% ще бъде обложен и вносът от Мексико.
САЩ трябва да се отдалечат от "тези дългосрочни, големи и устойчиви търговски дефицити, породени от вашите тарифни и нетарифни политики и търговски бариери", аргументира се в поста си Тръмп по отношение на търговията с ЕС. Той обаче добавя, че администрацията му ще премахне високите мита, ако „Европейският съюз или страните от ЕС решат да произвеждат в Съединените щати“.
Европейският съюз се готвеше за писмото от Тръмп, в което той очерта планираните мита, насочени срещу най-големия търговски партньор на САЩ, след разширяването на митническата война на президента на САЩ през последните дни, предава Ройтерс, цитирана от БТА. Годишната търговия между Общността и САЩ възлиза на около 1,6 трилиона долара, припомня агенцията.
Първоначално ЕС се надяваше да сключи всеобхватно търговско споразумение, включващо нулеви тарифи за промишлени стоки, но месеци на трудни преговори доведоха до осъзнаването в Брюксел, че вероятно ще трябва да се задоволи с временно споразумение и да се надява, че все още може да се договори нещо по-добро.
Тази седмица, по време на изслушване в Европейския парламент, еврокомисарят по търговията и икономическата сигурност Марош Шефчович заяви, че се надява в близо бъдеще да постигне споразумение със САЩ, но че и са предвидени ответни мерки, ако настоящите предложения за мита (в размер на поне 20 на сто), се запазят. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен на своя ред обяви, че се работи непрекъснато за споразумение, но отношенията със САЩ може да се променят.
"Налагането на мито от 30% от страна на САЩ върху износа на ЕС би нарушило основни трансатлантически вериги за доставки, би било в ущърб на бизнеса, потребителите и пациентите от двете страни на Атлантика", коментира председателката на ЕК след поста на Тръмп.
"Оставаме готови да продължим да работим за постигане на споразумение до 1-ви август. Малко икономики в света могат да се сравнят с нивото на откритост и придържане към лоялните търговски практики на Европейския съюз. Същевременно ще предприемем всички необходими стъпки за защита на интересите на ЕС, включително приемането на пропорционални контрамерки, ако е необходимо", допълни фон дер Лайен.
Преди дни Тръмп публикува нови митнически ставки за редица страни, включително Япония, Южна Корея, Канада и Бразилия, както и 50 процента мито върху медта, припомня БТА.
Поредицата от нови митнически ставки на Тръмп след завръщането му в Белия дом започна да генерира десетки милиарди долари месечно нови приходи за правителството на САЩ. Постъпленията от мита на САЩ надхвърлиха 100 милиарда долара през федералната фискална година до юни, според данни на министерството на финансите на САЩ от вчера.
Министерството на финансите на САЩ съобщи за неочакван бюджетен излишък през юни – над 27 милиарда долара. Това стана възможно благодарение на рязкото нарастване на приходите от митнически такси, които възлизат на 27 милиарда долара – с 301% повече спрямо юни миналата година.
На фона на дефицит от 316 милиарда долара през май, това представлява значителна пауза в нарастването на държавния дълг. Годишният дефицит е намалял с 1% и възлиза на 1,34 трилиона долара.
Съобщава се, че от началото на 2025 г. бюджетните приходи са нараснали със 7%, а разходите – с 6%. Основният проблем остават плащанията по държавния дълг – 84 милиарда долара само за юни, повече от всяка друга разходна категория, с изключение на социалните помощи. Общо за годината лихвите достигат 749 милиарда долара.