Медия без
политическа реклама

Разгромяваща победа за Нова демокрация в Гърция

21 Май 2023Обновена

Очаквано - управляваща партия Нова демокрация, печели изборите в Гърция, показват първите резултатите. Дясната партия на Кириакос Мицотакис печели между 41% от гласовете. След Нова демокрация следват Сириза - 20.9%, ПАСОК 12.69% и Комунистическата партия 6.72%. В парламента влизат още националистическата "Гръцко решение" - 4.53%. МеРА25 на Янис Варуфакис засега остава под 3%.

Нова демокрация може да има до 145 депутати в 300 членния парламент. СИРИЗА - 71, ПАСОК - 43, ККЕ - 25, Гръцко решение - 16.

На практика Нова демокрация печели същите резултати, както и през 2019 г., а СИРИЗА губи над 8 на сто, а ПАСОК и комунистите повишават резултатите си с 1.5 на сто. 

Както се предполагаше, резултатите означават ясна победа за десните, но неясна съдба на правителството, ако НД не успее да надскочи границата от 50 на сто.  

Прогнозите са, че е малко вероятно да се състави правителство след изборите в Гърция на 21 май и се очаква страната да проведе нови избори през юли, което наподобява българската ситуация.

Само няколко дни остават до парламентарните избори в Гърция, които ще се проведат на 21 май и на които избирателите ще изберат 300 депутати за следващите 4 години, за да гласуват отново на 2 юли, тъй като новата избирателна система затруднява всяка партия да събере мнозинство

При следващи избори обаче партията - победител ще получи преференция в депутатските места, както беше преди време в Гърция, и това може да улесни сформирането на правителство.

В Гърция, както и в България, гласуването е задължение на гражданите, и в Гърция, както в България, броят на избирателите е близък до броя на населението - 9 810 040 души имат право на глас.

Предизборната кампания завърши с традиционната почерпка за политически репортери. Премиерът и председател на "Нова демокрация“ Кириакос Мицотакис се събра с журналисти в заведение в централната част на Атина, лидерът на СИРИЗА Алексис Ципрас на свой ред покани репортери за почерпка в ресторант в Пирея, а генералният секретар на централния комитет на Комунистическата партия Димтирис Куцубас вечеря с репортери в таверна в северното предградие Калореза.

Избирателната система в Гърция

Съгласно местното законодателство, право на глас имат всички гръцки граждани, които навършват 17 години в годината на изборите, вписани са в избирателния списък на някоя община или кметство в Гърция и не са лишени от правото си на глас.

Тази година гръцките гласоподаватели в чужбина също ще могат да упражнят правото си на глас, ако отговарят на съответните изисквания. Диаспората гласува на 20-и май - един ден преди изборите в страната, от 7:00 до 19:00 местно време. Общият брой на гърците, заявили желание да гласуват в чужбина, е 22 855 души. Най-многобройни сред тях са тези във Великобритания - 4876, следвани от гърците в Германия – 3326, Нидерландия – 1935 и САЩ - 1680 души. На пето място е Белгия с 1630 гласоподаватели.

Гръцките граждани ще имат възможност да гласуват в избирателни секции извън страната в посолства, консулства и културни центрове на гръцката диаспора. За да бъде създадена секция за гласуване, броят на гласоподавателите трябва да надхвърля 40. Ако в избирателната секция не се съберат минимум 40 гласоподаватели, те ще бъдат преместени в най-близката секция за гласуване. Например гърците от Албания и Сърбия ще трябва да гласуват в София, тъй като това е най-близката избирателна секция.

 

Посланията

Цялата предизборна кампания протече на фона на трагичната железопътна катастрофа в Темпи. Политическите анализатори са на мнение, че в нея са липсвали гръмки обещания, „празните приказки“ и, като цяло не е била изпълнена с надежди. Специално внимание е отделено на младите хора, които са силно повлияни от високата безработица в страната.

Въпреки че през 2022 г. Гърция отбеляза ръст от 5,9%, Ципрас твърди, че ползите не се разпространяват сред населението, тъй като много работници все още получават заплати, които не са в унисон с рязко нарастващите разходи.

Той настоява за увеличение на заплатите, което според Мицотакис ще струва над 80 млрд. евро. Оценката на Ципрас е четири пъти по-малка и той твърди, че Гърция може да получи по-голяма финансова помощ от ЕС.

Отхвърляйки обвиненията във фискална безотговорност, Ципрас заяви, че под негово ръководство Гърция "излезе благополучно от спасителната програма, предоговорихме държавния дълг и оставихме 37 млрд. евро в държавната хазна".

Но Мицотакис, който никога не е губил избори срещу Ципрас, използва стабилността като свой коз. "Ще продължим ли да изграждаме силна Гърция или ще се върнем към времето, когато Гърция беше парий в Европа?", попита той на митинг в североизточния град Кастория в сряда.

Ключови думи:

Гърция

Още по темата