Посланиците на ЕС постигнаха съгласие по 18-ия пакет от санкции срещу Русия. До пробива се случи след като Словакия свали изненадващо ветото върху документа.
"Ние сме твърди. ЕС току-що одобри един от най-силните си пакети от санкции срещу Русия. Намаляваме още повече военния бюджет на Кремъл, преследваме още 105 кораба на военноморските сили в сянка и техните сътрудници и ограничаваме достъпа на руските банки до финансиране. Газопроводите „Северен поток“ ще бъдат забранени. Максималната цена на петрола ще бъде намалена. Оказваме по-голям натиск върху руската военна промишленост, китайските банки за заобикаляне на санкциите и блокираме износа на технологии, използвани в безпилотни летателни апарати", заяви върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас.
18-ият пакет от санкции налага забрана за внос в ЕС на петролни продукти на базата на руски суров петрол. Освен това повече от 50 лица, компании и организации попадат под новите санкции на ЕС. Европа включи и нови ограничения за износ на оборудване с двойна употреба в 18-ия пакет от санкции срещу Русия, съобщава DPA.
Пакетът включва санкции срещу „Северен поток“ и понижаване на тавана на цените на руския петролен износ до около 47,6 долара за барел, каза Калас.
18-ият пакет от санкции на ЕС включва още ограничения срещу петролната рафинерия на „Роснефт“ в Индия. Освен това Калас заяви, че ЕС налага санкции срещу редица китайски банки, които подкрепят Руската федерация.
Словашкият министър-председател Роберт Фицо заяви изненадващо в четвъртък вечерта, че страната му ще подкрепи в петък 18-ия пакет от санкции на ЕС срещу Русия. Той заяви, че с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен са се договорили за гаранции за Словакия по отношение на цените на газа.
"Потвърдените гаранции се отнасят до цената на газа и евентуалния му недостиг, таксите за транспорт, както и до възможността за кризисна ситуация с изключително високи цени и недостиг на газ, което би довело до кризисни решения, докато не бъде отменена забраната за внос на руски газ", съобщи Фицо.
Според него по-нататъшното блокиране на пакета от санкции би било "контрапродуктивно" и би навредило на словашките интереси.
В същото време днес Фицо нарече плана за спиране на вноса на руски газ в ЕС "идиотски" и заяви, че Братислава започва следващия етап от борбата с ЕС по този въпрос.
На 17 юни Европейската комисия предложи напълно да се спре вносът на нефт и газ от Русия до края на 2027 г. Съгласно предложението новите договори за внос на руски газ ще бъдат забранени от 1 януари 2026 г.