Медия без
политическа реклама

Най-малките училища ще получат допълнителни пари за уязвими деца

За образователен медиатор ще се полагат по 20 000 лв. годишно

Освен за брой деца от уязвимите групи за най-малките училища ще има и финансиране за институция - то ще е 20% от средствата за брой деца и ученици.
Илияна Кирилова
Освен за брой деца от уязвимите групи за най-малките училища ще има и финансиране за институция - то ще е 20% от средствата за брой деца и ученици.

Най-малките училища ще получат допълнително финансиране за работа с уязвими деца. Това предвиждат промени в наредбата за финансиране на институциите в предучилищното и училищното образование, предложени от МОН.

Детските градини и училищата получават средства за работа с деца и ученици от уязвими групи, след като представят информация за образователната среда и трудовата заетост на семейството за поне 80% записаните при тях деца, които са не по-малко от 15. Най-голямо е финансирането за училища, при които над 50% от родителите са с по-ниско от основно образование и над 60% - с по-ниско от средно образование, а най-малко - ако до 10% от родителите са с по-ниско от основно образование.

Според предлаганите от МОН редакции в правилата за разпределение на средствата за работа с деца и ученици от уязвими групи се въвежда промяна във финансирането - към средствата, определяни на база броя децата и броя на назначените образователни медиатори, социални работници и/или помощници на учителя, се въвежда допълнително финансиране за институция. Въпросните средства за финансиране на институция с концентрация на деца и ученици от уязвими групи ще са в размер на 20 на сто от средствата за брой деца и ученици. "С предлаганата промяна ще се подпомогне допълнително финансирането на най-малките детски градини и училища, които ще разполагат с по-значим ресурс за финансиране на прилаганите от тях политики", посочват от МОН.

Оттам предлагат и нова заповед, с която се определя размерът на средствата за един служител - образователен медиатор, социален работник и/или помощник на учителя - за 2025 г. той ще е 20 000 лв., т.е. по около 1600 лв. на месец при нормална продължителност на работния ден. В заповедта се определя и годишният размер на финансирането за едно дете и ученик и на средствата за институция с концентрация на деца и ученици от уязвими групи. За първа група финансирането за институция ще е 3300 лв., за втора - 3850 лв., за трета - 4400 лв., за четвърта - 4950лв., а за пета група - 5500 лв. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата