Медия без
политическа реклама

Годината започва с нов скок на банкови такси

Това е трета вълна от повишения в тарифите само от октомври насам

10 Яну. 2020
Илияна Кирилова


Банките продължават да вдигат такси и комисиони в опит да компенсират безпрецедентно ниските лихви по кредитите и намалелите приходи от еврови международни преводи. 
През първите два месеца на новата година няколко трезора оповестиха на интернет-страниците си поредни увеличения на цените на някои от най-често използваните финансови услуги.
От 15 декември м.г. евродиректива принуди родните трезори драстично да орежат таксите, които събират за транзакции в евро за и от страни в ЕС. България бе начело по най-скъпи преводи в рамките на ЕС с такси от 30 до 60 евро за суми до 300 евро. Сега тези такси вече са приравнени към цената на значително по-евтината услуга за вътрешни преводи в левове. 
Заради това масово през есента банките на няколко вълни оскъпиха вътрешните левови преводи и сега цената им вече не пада под 4 лв. за транзакция. Покрай тази променя бяха завишени и продължават да се вдигат комисионите, които трезорите събират и за редица други услуги.

От 15 февруари Първа инвестиционна увеличава от 2.50 на 2.90 лв. месечното обслужване на разплащателни сметки. То поскъпва дори и когато сметката е в комплект с дебитна карта. Освен това ПИБ вдига от 0.20 на 0.30 лв. таксата за теглене на суми от банкомат на самата банка, а тегленето с някои от картите на ПИБ от банкомат на друга банка, включително и в страна от ЕС, което досега е било безплатно, вече ще струва 1 лв. Вдигат се още таксите за промяна на лимита по картата, както и за справка за наличност чрез банкомат. Въвеждат се и нови такси - за разплащане през ПОС-терминал в страна извън ЕС ще се начислява 0.25% от сумата, толкова ще се начислява и за превалутиране при плащане на ПОС-терминал или теглене на банкомат.
За втори път през последните два месеца ЦКБ променя тарифата си. От 20 януари ще има нови повишения на месечната такса за поддържане на банкови сметки - от 2.60 на 2.90 лв., и от 2.10 на 2.20 лв.,  ако е към нея има дебитна карта. Поскъпва и таксата за внасяне и теглене на суми в брой от офис на банката, както и всички вътрешнобанкови и междубанкови преводи, като увеличението е с 50 до 60 стотинки. Въвеждат се и нови такси - генериране на нова парола за интернет банкиране ще струва 4 лв. Промени има за някои по-специфични услуги - за налагане на запор и разпореждане със запорирани сметки.
От средата на февруари Българо-американската кредитна банка увеличава месечната такса за обслужване на сметките без карти към тях, както и таксата за закриване на разплащателна сметка и за теглене на пари в брой - за суми до 2000 лв. банката ще прибира 3 вместо сегашните 2 лв. 
Експресбанк от 15 януари вдига с 50 стотинки месечното обслужване на разплащателни и други сметки, леко се повишава цената на кредитен превод в лева.

Банките са задължени поне месец преди да предприемат промени в тарифите си да уведомят надлежно своите клиенти. Проверка в сайтовете им обаче показва, че тази информация е труднооткриваема. Самите тарифи също не са видно място.

Резултат с изображение за банкови такси

РЕКОРДИ

Поскъпването на тарифите става и на фона на рекордни банкови печалби и най-вече рекордни приходи от такси и комисиони в банковия сектор. По последни данни от БНБ за края на ноември трезорите са отчели печалба от 1.5 млрд. лв., което е с 4% повече от ноември 2018 г., когато бе подобрен финансовия резултат от най-добрата година преди кризата - 2008 г. В същото време лихвите по кредитите продължават да падат - по ипотеките в левове в края на ноември средната лихва с всички комисиони и такси е средно 3.36%, а потребителските заеми се отпускат средно при 10.1 годишен процент на разходите. 
Нетният доход от такси и комисиони в края на ноември е 1 милиард лева, с 26 млн. лв. повече отпреди година. Интересни ще са данните от декември, от които ще може да се види как се е отразило на финансовите резултати на банките орязването на международните преводи в евро.

 

АНАЛИЗ

Междувременно Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) публикува секторен анализ на банковия сектор, в който не се откриват съществени проблеми с конкуренцията и формирането на таксите и комисионите. Според КЗК масовото вдигане на такси с почти едни и същи размери и по едно и също време не е причина за съмнение за неразрешени споразумения между участниците на пазара.
 

Последвайте ни и в google news бутон