Цените на стоките и услугите от голямата потребителска кошница са се увеличили с 0.4 през юни. Това обяви Националният статистически институт. От юни миналата година до юни 2025 г. се е натрупала 4.4% инфлация, а за последните 3 години общото поскъпване е 16.3%, показват още измерванията на НСИ.
Типично за началото на летните отпуски и ваканции през юни нагоре са се устремили цените на хотелите и ресторантите, разввлеченията, алкохолът и транспортът - в тези категории месечното поскъпване е в диапазона 2.8 - 0.7%, тоест над средното. Има и леко поевтинели стоки и и услуги - например при облеклото и обувките спадът е с 0.6%, а при съобщенията - 0.2 на сто.
Какво се случва с храните? Тук сезонните промени при плодовете и зеленчуците са свели поскъпването през юни до символичните 0.1 процента.
Ябълки, моркови, цитруси, гъби и др. - при тях цените са нагоре, но тъкмо обратното се случва на пазара на краставици, зеле, картофи, домати и т.н. Минералната вода е поскъпнала през юни (с 3.8%), но бирата е поевтиняла (с 2.%) Любопитно е, че сладоледът отбелязва лятно поевтиняване, а газираните напитки са поскъпнали.
При нехранителните стоки най-отчетливи промени има при жп транспорта - само за месец цената на влака се е качила с 19.9 на сто. Хотелското настаняване е поскъпнало с 12.5 на сто. За отбелязване е, че самолетният транспорт е поевтинял - билетите за международни полети са олекнали с 4 на сто. В началото на лятото има и други интересни движения - климатиците са поевтинели леко с близо процент, а банковите услуги - с 3.7 на сто. Промяната при банките вероятно е свързана с обявеното временно премахване на таксата за внасяне на пари на гише при някои от най-големите финансови институции - за да се улесни преходът от лев към евро.
За последните пет години - юни 2025 г. спрямо юни 2020 г. натрупаната инфлация е 39,5%, информира още НСИ.