Медия без
политическа реклама

Белгийска фирма осъди ВАС за близо 1 млн. лв.

Белгийската "Бос Рентал" спечели дело за обезщетение срещу върховния съд заради нарушение на правото на ЕС

18 Февр. 2020РАДА НИКОЛОВА
Илияна Кирилова
Председателят на ВАС Георги Чолаков обяви, че съдът ще обжалва решението за дължимото обезщетение.

Върховният административен съд (ВАС) е осъден да плати 939 107 лв. обезщетение на белгийска фирма, защото в разрез с правото на Европейския съюз е отказал да ѝ признае данъчен кредит. Това е приел Софийският апелативен съд в безпрецедентно решение. То не е окончателно и последната дума по казуса ще е на Върховния касационен съд, пише lex.bg. От ВАС вече обявиха, че ще обжалват. "Няма нарушение на правото на ЕС, още по-малко очевидно", коментира председателят на съда Георги Чолаков. Бюджетът на ВАС за 2020 г. е 19.4 млн. лв.

Сагата на белгийската фирма "Бос Рентал" започва през 2014 г. Тогава с ревизионен акт Националната агенция за приходите (НАП) ѝ отказва да си приспадне данъчен кредит за отдаването под наем на едно строително скеле на германското дружество "Хермер" в Германия, което след това го е преотдало на българска фирма, а тя си самоначислила ДДС. "Бос Рентал" обжалва и печели пред Административния съд София-град (АССГ). Пред ВАС на втора инстанция обаче "Бос Рентал" губи делото. Точно това съдебно решение е основание за иска за вреди, подаден от белгийската фирма. Според върховните съдии изборът на белгийското дружество да фактурира наемите на "Хермер" под белгийската си ДДС регистрация е злоупотреба с право, тъй като е направено, за да се избегне начисляването на ДДС – в резултат на което данъкът не е начислен нито в България, нито в Белгия. Така ВАС отрича правото на "Бос Рентал" да си възстанови данъчен кредит за 698 067 лв. Като обезщетение дружеството търси освен тази сума, също й лихвите по нея за 4 години - 238 484 лв. Според белгийската фирма ВАС е погазил правото на ЕС и практиката на съда в Люксембург. 

Софийският градски съд отхвърля претенциите на дружеството, но то обжалва и казусът стига до Софийския апелативен съд. Там съдиите Диана Коледжикова, Камелия Първанова и Димитър Мирчев уважават претенцията му. В решението си те първо подчертават, че принципът за отговорността на държавата, присъщ на правовия ред на ЕС, изисква обезщетение, но не и преразглеждане на съдебното решение, на което се дължи вредата. Апелативните съдии приемат, че правото на ЕС е нарушено от ВАС.

Те са особено критични към твърдението на ВАС, че използването на белгийския данъчен номер при фактурирането на наемите на германското дружество е злоупотреба с право и е довело до това да не бъде платен ДДС нито в България, нито в Белгия. "Този извод е необоснован, произволен, а заедно с това противоречи на правилата на Директивата за облагане с ДДС при доставка в друга страна членка", пише в решението си САС. "Когато компетентният данъчен орган изобщо не е доказал наличието на злоупотреба, на данъчнозадълженото лице не може да му бъде отказано правото на приспадане на данъчен кредит", заявява апелативният съд. И допълва, че "макар и неумишлени, грешките в прилагане на съюзното право са неоправдани от гледна точка на очакванията за качество на съдебен акт, постановен от Върховния административен съд".

Още по темата