Медия без
политическа реклама

Захариева към Скопие: Още не можем да ви кажем "да" за ЕС

Позицията ни е ясна - ние сме доброжелателни, но не можем да правим компромиси, които ще водят до антибългарска кампания, обясни външният министър

03 Ноем. 2020
Илияна Кирилова

"Към този момент имаме пробив. Но все още не сме там, че да кажем "да". Това обясни външният министър Екатерина Захариева след среща в Берлин с представители на правителството на Република Северна Македония и на Германия, която в момента председателства Съвета на ЕС.

Още няма съгласие по преговорната рамка за присъединяването на РМС към Европейския съюз, подчерта Захариева. Според нея времето не е много, но "имаме шанс да постигнем напредък по преговорната рамка".

По думите ѝ позицията и на премиера, и на правителството е ясна - "ние сме доброжелателни, но не можем да правим компромиси, които ще водят до антибългарска кампания". "Виждате какво се случва последните месеци там", каза Захариева. България винаги е давала подкрепа, но тя никога не е била безусловна, посочи министърката.

"Европейските държави са изправени пред много предизвикателства. Ще бъде най-вече от вреда на Скопие да изпуснат този прозорец. Не всички държави-членки са чак толкова ентусиазирани по разширяването. Нека да използват тази възможност", призова министърката.

Тя каза още, че България признава реалността и само с факта, че първи сме признали съществуването на държавата. "Ние с тревога забелязваме, че непризнаването на историческата истина има отражение на реалността, изразявайки се в малцинствени претенции, това е една от много важните червени линии по изпълнение на договора (за добросъседство, бел. ред)", каза Захариева.

За нас езикът е затворен въпрос с формулировката от 2013 г.

Тя посочи още, че на България темпото на работа на съвместната комисия за историческите въпроси не е достатъчно, а за Македония съгласието за петте личности е голяма крачка. Захариева посочи, че каквото и да постигне комисията обаче, ако то остане скрито, няма да има никакъв ефект.

"По-големият проблем за България е, че те не са обявени публично до момента и договореностите не намират отражение в учебниците и музейните експозиции. Единствената цел е премахването на езика на омразата. Няма как да постигнем това, ако останат само на хартия", каза Захариева.

Тя посочи, че РСМ е поела ангажимент да декларира, че използването на краткото име на държавата не е свързано с териториални и малцинствени претенции.

България иска гаранции  за план за изпълнение на договора. Ясно да бъде декларирано, че няма да се подкрепят малцинствени претенции от страна на държавните институции. "България настоява да няма подкрепа на национално ниво, включително и пред други международни организации", обясни Захариева. Като допълни, че разбира се, никой не може да бъде принуждаван да се определя по някакъв начин. Нито има как "някой да принуди българските граждани, че този език е различен от нашия".

Още по темата