Варненският кмет Благомир Коцев (ПП, ПП-ДБ), съпартийците му общински съветници Николай Стефанов и Йордан Кателиев остават в ареста. Само бизнесменът Ивайло Маринов, съдружник във фирмата, спечелила разследваната за корупция обществена поръчка, получи свобода чрез мярка "подписка".
Това е изходът от продължилото 10 часа гледане на мерките за неотклонение на апелативна инстанция днес. Самото съдийско съвещание продължи около 5 часа. Веднага след оповестяване на решението от ПП и щаба на Коцев бе съобщено, че протестите продължават.
Съдът счете, че доказателствата показват мащабна престъпна дейност. За това свидетелствали показанията на Пламенка Димитрова и други двама души. Исканията за подкуп не били изолирани. Според магистратите има данни Коцев да се е срещал с Димитрова, както и да е знаел за искането за подкуп. Често били обсъждани проценти от обществената поръчка чрез предаване на пари на ръка. Отчетена бе активна роля на Кателиев. Показанията на бившия зам.-кмет Диан Иванов бяха определени като такива "с висока степен на автентичност", макар и приети с критичност. Вчера Иванов се отрече публично от тях с обяснение за отказан натиск, но реално те не могат да бъдат оттеглени; може да бъдат дадени други при друг разпит. Нов разпит обаче не бе направен.
Съдът не се съобрази с възражението, че делото трябва да е във Варна, а не в София. То е в столицата заради участие на неназовано лице с имунитет. От медийна изява в предишните дни на Димитрова се разбра, че това е лидерът на ПП Асен Василев, а той каза, че ще си даде имунитета и ще съди Димитрова. Днес съдът счете, че няма контрол върху решението на прокуратурата за мястото на делото.
В крайна сметка магистратите решиха, че на свобода кметът и съветниците може да вършат престъпления и влияят на свидетели. За Маринов не бяха намерени достатъчно доказателства. В спечелилата поръчката фирма Маринов е съдружник на сина на варненския бизнесмен Ангел Дерменджиев - Тодор.
Четиримата обвиняеми са разследвани за участие в организирана престъпна група, действала във Варна от юли 2024 г. до 19 ноември 2024 г., с цел престъпления по служба, подкупи, пране на пари. От стойността на обществената поръчка за доставка на храна за деца и пълнолетни била искана сума, равняваща се на 15% без ДДС от 1 523 446 лв.
ХРОНОЛОГИЯТА ДНЕС
Делото в Апелативния съд започна малко след 14 часа, а после бе дадена почивка, за да се запознае защитата с представени нови документи по делото. От щаба на Коцев бе съобщено, че те са том с 59 страници. Прокуратурата твърдо настоя задържането на първа инстанция да бъде потвърдено. Пак щабът цитира адвоката на кмета Ина Лулчева, според която представените документи нямат отношение към настоящото производство.
Залата бе пълна с привърженици на Коцев. Чуха се възгласи "С теб сме!", "Дръж се!". Там бе голяма част от парламентарната група на ПП-ДБ, семейството му. Имаше и много полицаи. Преди началото на заседанието заместник- председателят на Софийския апелативен съд Александър Желязков отправи призив за въздържане от политически изявления. Прокурорите пък направиха забележка, че не може в залата да присъстват малолетни граждани - имаше се предвид бебето на Коцев. То бе изнесено с кошчето, съпругата Камелия остана.
Заседанието протече много емоционално. Лулчева говори около час и половина без прекъсване. Публиката я аплодира бурно, както и другите адвокати. Към 17.30 ч. отново бе дадена почивка. Около 19 часа съдиите се оттеглиха на съвещание.
Прокурор Калин Близнаков обоснова искането за арест както с твърденията на свидетелката Пламенка Димитрова, така и с тия на отреклия се впоследствие от тях бивш зам.-кмет Диан Иванов. Иванов не е разпитван повторно, първите му показания остават сила. "Ако държавното обвинение искаше да разкрие истината, както са го разпитали в 19,30 ч. вечерта (има се предвид в часовете на арестите - б.а.), така и вчера след като излезе заявлението му, прокуратурата трябваше да го разпита, а не да бездейства", заяви Лулчева. Обаче пък прокуратурата счита обрата при Иванов като опасност, че ако Коцев и останалите излязат на свобода, биха могли да въздействат на свидетели.
ДУМИ
Ето част от казаното в залата. Цитатите и извадките бяха представени публично от щаба на Коцев:
Адвокат Лулчева: "Веднъж подкупът се иска за Ангел Дерменджиев, а на друго място - за Асен Василев. (относно показанията на Пламенка Димитрова - б.а) (...) Няма никакви данни, които да допускат извода, че Коцев би извършил престъпление, ако бе останал на свобода. Освен това той е избран от народа. Налице е опасност вотът да бъде подменен чрез назначен по административен ред кмет".
Адвокат Милен Ралчев: "Защо свидетелят Димитрова се сеща, че ѝ искан подкуп, сред произнасянето на ВАС на последна инстанция? В посочената обществена поръчка няма подпис на нито едно от обвинените лица. Нито едно длъжностно лице по обществената поръчка не твърди да му е оказван натиск във връзка с поръчката. Ако някой иска материална облага от обществена поръчка, той ще се постарае поръчката да бъде спечелена от даващия подкупа. По делото няма данни за такова нещо".
Адвокат Николай Владимиров: "Уважаеми съдии, пред вас се открива възможността да спазите закона и успокоите обществото само чрез изменение на мярката за неотклонение".
Защитата разбуни духовете в залата със следния акцент: Пламенка Димитрова изрично посочва, че при разговора ѝ със съветника Йордан Каталиев на въпрос "Кмета знае ли?" ѝ е отговорено "Не знае, но ще узнае". Така излиза, че макар изрично в свидетелските показания да е посочено, че кметът не знае нищо, е привлечен като обвиняем.
Благомир Коцев: "Не знам какво е трябвало да направя по тази обществена поръчка. Моята политика винаги е била общината да предоставя най-добра услуга на най-ниска цена. Заел съм се с позицията кмет на Варна, за да имам позитивно влияние върху града. Преди това имах бизнес, който ми даваше комфортен живот и нямам основание да злоупотребявам с каквато и да било позиция".
Николай Стефанов: "Искам това дело колкото може по-скоро да се реши. Ще съдействам по всякакъв начин. Моля за по-лека мярка".
Според прокурора обаче правилно Софийски градски съд е постановил задържане под стража. Свидетелските показания на Пламенка Димитрова ясно показвали натиск. Прокурорът посочи още, че по делото са експлоатирани СРС, от които обаче още не са изготвени веществени доказателствени средства (не са свалени на хартия).
В залата стана ясно и за наличие на още свидетели по делото. Това са началникът на Морското училище във Варна, главната счетоводителка на фирмата на Димитрова, също и директоркатът на едно от основните училища във Варна.
В ПРЕДИШНИТЕ ДНИ
Миналата седмица Софийският градски съд постанови постоянен арест за четиримата, адвокатите им обжалваха решението. Избухнаха протести, чиято кулминация засега бе вчера.
А съставът на съда, който гледа делото днес, беше определен чрез публично разпределение. Той включва съдиите Атанаска Китипова (докладчик), Александър Желязков и Десислав Любомиров. Снощи на протеста в София Велислав Величков от "Правосъдие за всеки" съобщи, че въпросното публично разпределение е било бутафорно, тъй като са били предложени само трима съдии - дежурния съдебен състав, и съответно те са били избрани.
ОЩЕ СТРАСТИ
ПП започна събиране на необходимите 80 депутатски подписа за освобождаване на Антон Славчев от Комисията за противодействие на корупцията и от Комисията за отнемане на незаконно придобитото имущество. Успоредно протестите доведоха до дипломатически скандал: