Медия без
политическа реклама

Водачите на е-тротинетки ще са вече само с "Гражданска отговорност" и каска

Народното събрание одобри на второ четене промени в Закона за движение по пътищата

Вече няма да се позволява популярните превозни средства да бъдат оставяни навсякъде.
Илияна Кирилова
Вече няма да се позволява популярните превозни средства да бъдат оставяни навсякъде.

Парламентът одобри на второ четене поправки в Закона за движението по пътищата. Сред засегнатите от промените бяха ползвателите на индивидуални електрически превозни средства, като тротинетките, които стават все по-популярни у нас, с което зачестяват и произшествията.

Защитните каски стават задължителни за всички водачи, докато досега беше така само за непълнолетните. При намалена видимост водачът не само трябва да е с включени светлини, а и да носи светлоотразителна жилетка или светлоотразителни елементи по облеклото. Когато пресича платното за движение на пешеходна пътека, трябва да слезе от тротинетката и да пресече на собствен ход.

Водачът трябва да притежава валидна застраховка "Гражданска отговорност". Превозното средство трябва да е е регистрирано, като режимът на регистрация ще се определя с наредби на общинските съвети. Минималната възраст за управление на тротинетка става 16 години – а досега и 14-годишни можеха да карат, стига да се движат по велосипедни алеи.

Забранява се паркирането в паркове, градини, площади, детски и спортни площадки, зелени площи и площи, предназначени само за пешеходци, тротоари, както и на входовете към метрото или сгради, спирки на наземния транспорт и пред рампи за достъп на хора с увреждания. Редът за определяне на задължителните зони за паркиране се определя с общински наредби.

Остават и досегашните изисквания към водачите - да се движат с максимум 25 км/ч; да спазва велосипедните алеи, а при липса на такива да се движат най-вдясно в платното; да не влизат в улици или пътища, където разрешената скорост е над 50 км/ч, освен ако там има велоалеи; да превозват други хора, животни или предмети и т.н.

По време на дебата се обсъди възможността ползването на тротинетки да бъде изцяло забранено, както беше казал шефът на парламентарната транспортна комисия Кирил Добрев, докато не се измисли възможно най-пълна регламентация. В пленарната зала за тази идея напомни Халил Летифов от ДПС-НН. В крайна сметка, депутатите се усетиха, че не могат на второ четене да приемат подобна крайна мярка.

Други промени

Велосипедистите трябва да са с включена бяла или жълта светлина отпред в тъмните части на денонощието или при намалена видимост. Когато пресича пешеходна пътека, трябва да слезе от колелото и да пресече на собствен ход. Забранява се возенето на други хора на велосипеда, освен деца до 3-годишна възраст, стига да има специално предвидени за целта, стабилно монтирани столчета, или освен ако колелото е произведено за ползване от повече от един човек.

В населено място може да се обособява "Зона 30", в която максимално разрешената скорост за пътните превозни средства е 30 км/ч.

На водача на пътнически автобус от линиите за обществен превоз на пътници се забранява да спира за качване и слизане на пътници извън обозначените с пътни знаци спирки.

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата