Медия без
политическа реклама

Мария Габриел: Оптималният срок за ваксина е 2021 г.

19 Юни 2020
Илияна Кирилова

Резултатите за създаването на ваксина срещу коронавирус са окуражителни, но не бива да създаваме очаквания за нещо, което може да не се сбъдне. Това е големият риск при ваксината – никой не знае дали ще бъде намерена и дали ще бъде ефикасна. Това каза пред bTV българският еврокомисар Мария Габриел. Те допълни, че понякога създаването на ваксина отнема над 10 години.

По думите й целта е периодът да бъде скъсен между 12 и 18 месеца и оптималният вариант е 2021 г. Тя изтъкна, че заедно с работата по създаването на ваксина, Европа трябва да бъде готова с производствения капацитет. "Предстои много ясно да се следи коя компания как напредва. Не можем да чакаме ваксината да бъде намерена и в Европа да няма достатъчно производствен капацитет. Трябва да изпреварим процеса", каза тя.

Инструмент за спешна помощ в размер на 2,7 млрд. евро позволява предварително да бъдат сключени споразумения с обещаващи компании, които са във фаза 2 и 3 на клинични тестове.

Според Габриел последните 4 месеца са се случили "чудеса" – учените са напреднали толкова, колкото обикновено им отнема години. "Европа има топ компании и учени. Сред първите три компании в света има и европейски. Предстои да видим докъде ще доведат клиничните тестове. Регулаторната рамка трябва да е максимално гъвкава и да не се прави компромис със стандартите", обясни еврокомисарят.

Междувременно стана ясно, че потенциална ваксина срещу коронавируса, разработена от китайската компания Clover Biopharmaceuticals съвместно с GlaxoSmithKline, вече е в ранен етап на изпитания върху хора. Това обявиха от двете фирми, цитирани от информационните агенции. От Clover съобщиха, че първоначални данни от тестовете, в които участват 150 възрастни, се очакват през август.

Първи резултати от изпитанията на разработваната от германската компания CureVac ваксина срещу коронавируса се очакват най-рано до два месеца, съобщи електронното издание на сп. "Фокус". Ако те са според очакванията на учените, то препаратът може да бъде одобрен до средата на следващата година. 

Още по темата