Медия без
политическа реклама

КПК обискира бивш министър, министерство и "Булгаргаз" заради "Боташ"

Взеха ми телефон и лаптоп, обяви ексминистърът на енергетиката Росен Христов и заяви, че може да търси политическо убежище

09 Юли 2025Обновена

Агенти от Комисията за противодействие на корупцията и полиция влязоха в Министерство на енергетиката и в офисите на "Булгаргаз" и "Булгартрансгаз". От съобщение на енергийното министерство става ясно, че акцията е във връзка с разследване по досъдебно производство на Комисията за противодействие на корупцията. Разследването е относно Споразумението между „Булгаргаз" ЕАД и турската енергийна компания „Боташ".

На няколко пъти бившият премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов нападна президента и обясни, че въпросната сделка е неизгодна и всеки ден страната ни плаща по над 1 млн. лв. за доставка на газ, който обаче на практика не използва. Договорът за срок от 13 години бе сключен през 2023 г. от служебно правителство назначено от Румен Радев с премиер Гълъб Донев. През 2024 г. парламентът предаде доклад на прокуратурата и поиска разследване на неизгодна сделка.

Договорът е сключен в мандата на служебния министър на енергетиката Росен Христов и на тогавашната шефка на "Булгаргаз" Деница Златева.

Екипи на КПК проверяват и адрес на Росен Христов. Пред БНР бившият служебен министър на енергетиката Росен Христов потвърди, че проверяващи от Антикорупционната комисия са в апартамента, в който живее, с обяснение, че търсят данни за договора с турската компания "Боташ". 

По-късно пред журналисти бившият министър заяви, че нищо в сключения договор не го притеснява и ако бъде използван правилно, може да бъде печеливш и да осигури енергийна сигурност за България и за целия регион. 

"Считам случващото се за персонална атака срещу мен и срещу хората, които работиха в служебното правителство, назначено от Румен Радев, който е крайната цел на политическите атаки", каза още Христов. 

Той разкри, че разследващите са иззели телефона и лаптопа. Документи в жилището му не били открити.

Бившият министър беше категоричен, че скоро ще заведе дело за "политическо преследване". "Ако трябва, ще потърся и политическо убежище някъде в Европа, откъдето ще мога да си действам по съдебните дела. Трябва да получа някаква закрила. Цялото нещо ескалира, когато тръгнаха слухове, че президентът Радев започва свой политически проект и се очаква работилите с него да се присъединят", смята Христов.

Той разкри още, че разследващите му казали, че вероятно ще бъде извикан да даде показания като свидетел.

Акцията е под ръководството на Софийската градска прокуратура.

От Министерство на енергетиката официално съобщиха, че министър Жечо Станков е разпоредил пълно съдействие от страна на администрацията във връзка с разследването на Комисията за противодействие на корупцията. Администрацията на Министерството на енергетиката ще предостави всички налични документи и информация, свързани със досъдебното производство.

По-късно и прокуратурата пусна специално съобщение по досъдебното производство, образувано по случая „Боташ“.

"Към момента се извършват процесуално-следствени действия с цел събиране и проверка на доказателства. С писма се изискват документи от Министерство на енергетиката, „Булгаргаз“ ЕАД и „Булгартрансгаз“ ЕАД. В условията на неотложност се извършва претърсване в дома на лице с инициали Р. Х. (Росен Христов) с цел откриване, фиксиране, изземване и запазване на предмети и вещи, които могат да имат значение за делото", пише прокуратурата.

Досъдебното производство е образувано с постановление на прокурор в СГП от 16.08.2024 г. въз основа на постъпили в СГП материали, събрани при проверка на Държавна агенция „Национална сигурност“. Обект на разследване е договорът на българското дружество „Булгаргаз“ ЕАД с турската енергийна компания „Боташ“, обстоятелствата около неговото сключване и дали с договора са причинени щети на държавата.

"Разследването се води за това, че през декември 2022 г. от длъжностно лице не са били положени достатъчно грижи за ръководенето, управлението и стопанисването на повереното му имущество при сключване на договора и от това са последвали значителни щети за „Булгаргаз“ ЕАД, като престъплението е в особено големи размери и представлява особено тежък случай", разказва още прокуратурата. 

Дадени са множество конкретни указания за събиране на доказателства, които се изпълняват от КПК под ръководството и надзора на СГП. Предстои резултатите от проведените днес действия да бъдат докладвани на наблюдаващия прокурор.

По информация на "Сега" дълго време това дело е стояла на трупчета. Наблюдаващият прокурор по него -  Светлана Божкова-Тепова беше командирована от Софийската районна прокуратура, а новата и.ф. градска прокурорка Емилия Русинова я повиши в свой заместник, като така ѝ спести явяването на конкурс за СГП.

Последвайте ни и в google news бутон

Още новини по темата