Медия без
политическа реклама

Защо Холивуд облича астронавтите на SpaceX?

Новите скафандри няма да се използват за работа в открития космос

Холивудският почерк си личи отдалеч

Космическите скафандри, които двамата астронавти на SpaceX Дъг Харли и Боб Бенкен използваха при възобновяването на американската ракетна програма, привлякоха вниманието. 

Футуристичните костюми, в които Харли и Бенкен се появиха на стартовата площадка, изглежда нямаха нищо общо с износените оранжеви костюми, носени от астронавтите при предишните мисии от космическия център "Кенеди" във Флорида. Каските на астронавтите са отпечатани с 3D принтер, а ръкавиците са пригодени за работа по цифров екран. Скафандрите изглеждат леки, ефирни, по-скоро модни - като излезли от холивудски блокбастър. 

Основната им функционалност обаче остава същата - да предпазят астронавтите от големи промени в налягането, когато въздухът в капсулата изтича. Освен това космическите костюми гарантират, че астронавтите имат достатъчно кислород и регулират температурата. Комуникацията с контрола на полета се осъществява чрез каската. Всички тези важни особености на скафандрите са налични и сега.

Всеки костюм е съобразен с конкретния астронавт. Иначе - да. Костюмите са модни, изглеждат като извадени от филм. Това е така, защото дизайна на космическите костюми е на холивудският дизайнер на костюми Хосе Фернандес, който работи върху филмите за "Капитан Америка", "Батман" и "Супермен".

Но има и една голяма разлика между костюмите на Дъг Харли и Боб Бенкен и скафандрите, които познавате от руските космонавти и американските астронавти. Тези костюми са направени специално за носене в капсулата на "SpaceX", но не са предназначени за работа в открития космос.

Още един пример. "Boeing", която също има договор с НАСА за транспортиране на космонавти със CST-100 Starleiner, също създаде специални скафандри, които предпазват астронавтите от налягането в ключовите моменти от мисията - при изстрелване и при връщане в земната атмосфера. Костюмите "Boeing Blue" са с около 40% по-леки от космическите костюми от по-старото поколение, носени преди от американските астронавти. В допълнение, те са по-гъвкави, ръкавиците им също могат да се използват за работа с цифров дисплей, т.е. астронавтите могат да боравят с таблети дори и в капсулите. Скафандрите са меки, а шлемът прилича на шапка с козирка, което дава на астронавтите периферно зрение и по този начин по-добра видимост.

През октомври миналата година НАСА обяви прототипите на костюми, предназначени за програмата "Артемида". С нея НАСА се надява да успее да изпрати астронавти на Луната до 2024 г. с космическия кораб „Орион“.

Оранжевият костюм се нарича „Orion Crew Survival System“ и може да се сравни с костюмите на „SpaceX“ и „Boeing“. Той ще се носи в космическия кораб и е лек. Другият скафандър се нарича „Екстравехикуларна мобилна единица за изследване“ (Exploration Extravehicular Mobility Unit) и е предназначен за ходене по повърхността на Луната. Той е по-обемен от костюмите, които предпазват астронавтите от налягане вътре в капсулата.

Причината за разликата между двата скафандъра вече е ясна - по-лекия е за работа в закрити пространства, а по-обемния трябва да предпази астронавтите от екстремни температурни промени - в и извън капсулата - както и от микрометеорити и други космически частици. Тези костюми вече напомнят на костюмите, с които астронавтите излизаха в космоса досега.

Всъщност, досега имаше два скафандъра, предназначени за работа в открития космос, примерно край Международната космическа станция. Първият е руският костюм „Орлан“ от декември 1977 г. Той е от една част, а в него се влиза през... раницата на гърба - вратата й се отваря като на хладилник и космонавта влиза в костюма. Първият човек, излязъл в открития космос - Алексей Леонов, носеше доста по-семпъл костюм, който се надуваше във вакуум, а за да маневрира трябваше да изпуска въздух от скафандъра. 

Другият костюм е скафандърът Extravehicular Mobility (EMU), проектиран от НАСА през 1981г. Това е костюм от две части - горна и долна. Този полукръгъл костюм позволява на астронавта да прекара около 8,5 часа извън станцията. Костюмите, носени от астронавтите Apollo 11, също бяха EMU.

Астронавтите, които се подготвят за отпътуване за Международната космическа станция, тренират и в двата костюма.

 

Проба на "Орлан":

 

Ключови думи:

скафандър