Медия без
политическа реклама

Научно-техническата революция на ПП ГЕРБ - видими неуспехи

Трябва да им се признае - може дигиталните неща да не им се случват, но те продължават да опитват

16 Февр. 2019ПЕТЬО ЦЕКОВ
Собственик на магазин във Велинград залепи тази табела на вратата. Заради технически проблем 20 малки търговски обекта в града не изпращали информация до НАП. Вместо да провери какво се случва, НАП първо затворили магазините. Все още не е ясно дали проблемите са с фискалните устройства, или идват от мобилните оператори.

Ние сме нация техническа. С малко тел и чорапогащника на жената може да поправим и задвижим всичко. ТеНеТеМе още дава резултати - нашите IT-та са ценени навсякъде. 11-ата най-добра страна в света сме, защото сме ужасно добри в науката, писаха наскоро в един вестник. Дадохме на света компютъра, електронния часовник, уникална автоматична скоростна кутия, въздушната възглавница, светнахме ги за фотоелектретното състояние на веществото и им показахме как да използват самолетите в реални бойни действия. 
Затова въобще не мога да разбера по каква причина ГЕРБ

 

не може една електронна система да направи,

 

една база данни да върже, един сайт да подкара като хората. Нещо да тръгне, да работи и всички да са доволни. Още по-странно е, че наред с видимите неуспехи в тази сфера тези хора продължават да се пънат като магаре на мост и да сипят странни закани, че ей сега ще направят ново чудо на техниката.

Де да беше само онази глупава история с Търговския регистър от август миналата година, когато целият наличен експертен капацитет на България и един японец бяха впрегнати да възстановяват изгърмелите дискове, които си нямаха елементарен бекъп. Както казваше Б.Б: "създадохме възстановителен щаб". След като дисковете бяха възстановени, се оказа, че базата данни не ги чете. И т.н.

Де да беше само това...

Щяхме да купуваме билети за БДЖ с телефоните си. После се оказа, че това не е точно покупка, а резервация - после трябва да отидеш до БДЖ и да си вземеш билета. Същото се случи и с междуградските автобуси. В София щяхме да пътуваме с електронни билети. Частна фирма направи някакъв опит с метрото, но с нейното приложение може да влезеш само от няколко метроспирки. Има sofia.mpass.bg, на който би трябвало да може да генерирате QR код, ама дали този код може да се прочете от контрольорите, не е много ясно. Поне към декември м.г. QR кодът не е упоменат сред превозните документи в системата на столичния градски транспорт, а чл. 20, ал. 2 от Наредбата за реда и условията за пътуване все още говори в бъдеще време - “Център за градска мобилност" ЕАД ще осигури възможност на потребителите да използват банкови карти с безконтактни технологии за осъществяване на пътуване и възможност на потребителите да използват мобилни устройства. Ще стане, дай боже! 

Електронно гласуване няма, въпреки че ГЕРБ по едно време се беше ангажирала дори законово да въведе такова.

 

Дистанционно гласуване няма и няма да има

 

Машинно гласуване има експериментално вече десет години, но реално гласуване, и то във всички секции, няма да има скоро. Онзи ден питаха един от водачите на герберската мисъл - Дани Кирилов, защо аджеба въобще приемат закони в този дух, след като не могат да ги приложат, а той, без да му трепне окото, рече: “И ние мечтаем, и ние желаем”. Е, това ми беше достатъчно -

 

това не е законодателство, това е science fiction


Направиха електронна винетка. Знаете как тръгна, да не напомням. Сега пуснаха обществена поръчка, за да може полицията да има връзка с тол система... Щото в момента катаджиите, като ви спрат, не могат да проверят дали имате е-винетка - това може да свършат само онези десетина коли от тол полицията.

Миналата седмица 30 коли се удариха в мъглата на АМ “Струма”. Самият факт, че такава катастрофа се случва, не бе чуден - подобни катастрофи се случват на много места в Европа. По-чуден обаче бе фактът, че в мъглата изчезна умната система за управление на потока, която АПИ бе обявила за вече реализирана. Когато откриваха онази злополучна отсечка на магистралата, такава система имаше, поне според АПИ. После се оказа, че система няма и няма да има през следващите няколко години. Всъщност система можело и да има, ама нямало да има координационен център, който да ръководи всички онези “умни” неща. Със сигурност ще има само надпис: "Карайте внимателно, някой ви обича...”

После се откри контрабанден център. Не, не - не е това, което си мислите -

 

не е център за управление на контрабанда.

 

Би трябвало да е координационен център за противодействие на контрабандата и контрол на движението на рискови стоки и товари. Въпреки че такъв съществува от април 2015 г., Борисов го представи през февруари 2019 г., за да отчете, че “поради липса на стиковка ефектът не е този, който ни се иска”. Този център, който не е това, което трябва да е, ще надгради системата БАЦИС (Българската акцизна централизирана информационна система). Защо? Защото и тя не е това, което трябва да е: “Искам да спрат тези приказки, че не контролираме горивата, че системата БАЦИС периодично се пробива" (Борисов).

От една страна, този супермощен нов център, “в който е цялата информация - агенти, шпиони, досиета и дела”, ще приема сигнали от камери, разположени във всяка точка по пътя на горивата - кораби, обработка, складове, бензиностанции, а от друга - ако собствениците не ни пуснат,

 

“ще им пратим дронове” и ще разчитаме на сигнали по мейла

 

Още преди 10 г. бензиностанциите бяха вързани с НАП, но и в момента НАП отчита масови нарушения на акцизното законодателство в страната, т.е. направеното очевидно не е решило проблемите.

Сега с Наредба Н-18 решиха да вържат с НАП около 200 000 касови апарата - първо на всички фирми, регистрирани по ДДС. Купуваш кило домати и касовата ти бележка веднага отива в НАП. Това е хубаво, това е прекрасно - но просто си представете опашка на супера в събота вечерта, представете си сървър на НАП и сега вържете тези две неща. Връзват ли се? Наредбата задължава апаратите да са готови към 31 март, но тепърва “ще идентифицират производителите на софтуер за управление на продажбите”. Тези производители, които идентифицираме, ни казват, че идеята е леко налудничава и тук няма да се намери фирма, която може да я реализира, камо ли в срок. И още нещо, за да не си помислите, че амбициите за техническа революция имат край - 31 март е срокът за преоборудване на регистрираните по ДДС, а 30 юни - за всички останали фирми. Асоциацията за развитие на бизнес софтуер бе толкова учудена, че по едно време се чуха слухове, че ще организира протести.

Протести се канеха да организират и аптекарите, на които също им стовариха изискване за нов софтуер. Този път - европейско. Една директива изисква да се въведе възможност за проследяване на пътя на всеки един блистер с лекарства - от производителя през търговеца до аптеката. На всяко едно от тези места трябва да има скенер, който да отчита, че лекарството е минало оттам. Така френска фармацевтична компания със завод в Индия лесно може да установи, че е продала лекарство в "Красно село". Разбира се, най-голямата инвестиция трябва да направят аптеките. А те не искат, защото търговците вече би трябвало да имат информацията, че дадена опаковка на френската фирма от индийския завод е дадена за продажба в “Красно село”. Въпреки това - евроизискването е добро, тъй като то служи и за нещо по-важно - за борба с нелегалната търговия с лекарства. Защото аптеката в "Красно село" може да реши да продаде блистера в някоя друга държава. Но за разлика от други страни, примерно Италия, които издействаха удължаване на срока за въвеждане или измислиха своя действаща система, ние действаме в срок, без да си даваме сметка за възможностите.

Но какво говоря. Вижте българското е-управление и всичко ще ви стане ясно. От колко години

 

правим е-правителство и то си остава все така аналогово

 

Сравнително отскоро имаме и Държавната агенция за електронно управление, но все така информационните системи на НАП, НОИ, МВР, МП, агенциите по вписванията и за обществени поръчки са някакви самостоятелни галактики, които не подозират, че останалият свят съществува. Но има крачка напред. Регистрите РЕЗМА, РЖЖО, РГВС, RegiX, ИААА, НЕИСПУО и още няколко други са достъпни от една страница. Останалите - друг път.