Медия без
политическа реклама

Как тролове провалиха пакта на ООН за миграцията

Глобалната дезинформационна кампания на крайнодесните промени позициите на ред европейски правителства по едно международно споразумение

22 Яну. 2019ПОЛИТИКО
ЕПА/БГНЕС
И в Парагвай имаше протест в началото на декември срещу решението на правителството да подкрепи пакта на ООН за миграцията.

Координирана онлайн кампания на крайнодесни активисти притисна основните европейски партии да се откажат от подкрепата си за Пакта за миграцията на ООН, подготвян няколко години - това установява анализ на активността в социалните медии.
От септември м.г. коалиция от антиислямски, крайнодесни групи и неонацистки симпатизанти подпали бунт в социалните мрежи срещу пакта, който дотогава не предизвикваше почти никакво внимание.

Бумът в активността, включваща туитове, публикуване на видеа и онлайн петиции, накара политиците от няколко страни да обърнат внимание на смятания до този момент за нормален документ без спорни точки и да ревизират мнението си. В Белгия споровете

 

доведоха до разпад

 

на управляващата коалиция и оставка на правителството.

Бързият преход от онлайн активност до политическа реалност е пример за това как процесът може да бъде "похитен" от глобална мрежа националисти и крайнодесни активисти, както го описват изследователите. В случая с пакта на ООН инициативата поеха популярни блогъри в Youtube и политически "инфлуенсъри" като австрийския крайнодесен активист Мартин Зелнер, координирани чрез групи за чатове и уебсайтове.

"Ако погледнете националистическите партии по целия свят, виждате, че те са част от специфична ниша, специфична мрежа. Всички те се информират помежду си и възприемат политическите си позиции", пояснява Айко Мали, изследовател, който преподава политика и нови медии в университета Тилбург, Холандия.

В Австрия и Италия изследователите установяват възход на онлайн активността преди вземането на правителствени решения за Глобалния пакт за миграцията на ООН. Общо 152 страни одобриха споразумението, но САЩ, Унгария, Израел, Чехия и Полша гласуваха против, а 12 други се въздържаха - включително Австрия, Швейцария, Италия (сред тези страни е и България - бел.ред.)

Доклад на Института за стратегически диалог (ISD), който наблюдава проявите на екстремизъм онлайн, проследи дискусиите по споразумението на ООН в Европа. Анализирайки туитове и публикации в YouTube и Facebook, учените установяват, че крайнодесният екстремизъм и крайнодесните популисти са изиграли диспропорционална роля в повлияването на дискусиите преди гласуването на споразумението преди октомври м.г.

"За споразумението почти не се споменаваше в социалните мрежи до средата на септември, когато крайнодесните и десните популисти

 

откриха темата

 

и започнаха да разпространяват масово изкривени интерпретации и дезинформация за пакта на ООН за миграцията", пише в доклада.

От този момент нататък дискусията се развива около акантутите в социалните мрежи на уебсайта Epoch times на крайнодесния колумнист Томас Бьом, който поддържа сайта за "алтернативна" информационна кампания journalistenwatc и националистическия антиислямски блог Philosophia Perennis - всички те са сред 10-те най-често цитирани  акаунти в туитове, цитирани глобално след 31 октомври.

"YouTube играе особено значима роля в разпространяването на изкривени и фалшиви новини в средите на крайнодесните популисти", добавят изследователите и посочват, че крайнодесни популисти и привърженици на теории на конспирацията стоят зад повече от половината видеозаписи за споразумението.

“На фона на популярността на антиимиграционния тон сред различни групи в това пространство пактът за миграцията на ООН бе използван да галванизира тези групи по целия свят", казва Клои Коливър, шеф на отдела за дигитален анализ в ISD. "Американски и европейски групи работят заедно. Но в Европа проблемът се очерта около налагането на тези идеи като водещи, нещата са много по-сериозни, отколкото си мислим. Той бе наложен от определени групи, но вече води свой живот", добавя тя.

ISD установява, че в продължение на месеци най-споделяният линк в германските канали на социалните мрежи е петиция срещу пакта на ООН, организирана от Зелнер, австрийския крайнодесен активист, определен от Би Би Си като

 

"новото лице на крайнодесните в Европа"

 

След като австрийският вицеканцлер и лидер на крайнодясната Партия на свободата Хайнц-Кристиян Щрахе изрази несъгласието си с пакта през септември, Зелнер поде темата. Във видео обръщение той призовава за "информационна война", която да "разпали пожара". Според Зелнер пактът би означавал "смърт на европейците" и осъществяване на "визията за бъдещето на глобалните елити".

Видеата на Зелнер се нареждат сред най-гледаните клипове в YouTube за пакта според "Тагесшау", новинарско предаване на германската обществена телевизия, следван плътно от германското издание на руската РТ (Русия днес). Австрийският канцлер търкулна топката в Европа през октомври, като обяви, че правителството му е решило да излезе от пакта. Себастиян Курц управлява в коалиция с Партията на свободата.

Зелнер казва, че започнал кампанията, за да създаде обществена дискусия. "Пактът е много неясен и ние го разбираме по начина, по който го възприемат повечето обикновени хора. Това е пакт за повече миграция", казва той в мейл до "Политико". "Без нашата кампания нямаше да има никаква обществена дискусия", смята още той.

Скоро след решението, обявено от Курц, подобни дебати се разгарят и в Холандия, Белгия, Полша, Чехия - все страни, където крайнодесните онлайн движения са доказали, че могат да влияят на политическите процеси. Унгарският премиер Виктор Орбан и президентът на САЩ Доналд Тръмп вече са оттеглили правителствата си от споразумението.

"Тръмп веднага се оттегли още при оформянето на пакта, но никой в Европа не го последва. После изведнъж се появи Орбан, но той също не е някой, когото да подкрепиш веднага", обясни на лидерската среща в Маракеш през декември Барт де Вевер, лидер на националистическия Нов фламандски алианс, който напусна белгийското правителството заради несъгласие с пакта. "Чак когато Австрия, първата "нормална страна", така да се каже, обяви, че не е доволна, на нас ни се задейства алармата", каза той пред обществената VRT в началото на декември.

В Италия правителството, в което влиза и крайнодясната Лига, последва примера на Австрия и отхвърли пакта през ноември. Според изследването на ISD лидерът на Лигата Матео Салвини, премиерът Джузепе Конте и вицепремиерът Луиджи ди Майо са

 

сред 10-те най-често цитирани акаунта

 

в изследваната база от 1 милиона туита глобално.

Когато пактът е гласуван окончателно в Ню Йорк на 19 декември, пет страни гласуват против - Унгария, Полша, САЩ, Чехия и Израел. 12 държави се въздържат - Алжир, Австралия, Австрия, България, Чили, Италия, Латвия, Либия, Лихтенщайн, Румъния, Сингапур и Швейцария.

В реч на конференцията на ООН в Маракеш Луиз Арбур, специален представител на генсека на ООН по международната миграция, която води създаването на международния пакт, се връща назад към седмиците и месеците преди форума. "Изненадващо е, че имаше толкова много дезинформация за пакта и какво пише в него". Тя отхвърли твърденията, разпространявани в социалните мрежи, че той създава "правото да мигрираш" или че директно се отразява върху националните законодателства. "И тук не става дума за моя интерпретация на текста, това е самият текст", казва тя. Речта й бе удар срещу крайнодесните влогъри, инфлуенсъри и тролове, които водеха дълга кампания за промяна в позициите на традиционните политици.

"Разбирането, че политиката се прави в рамките на националните граници, отдавна не е вярно. Трябва да гледаме глобално. Новото дясно е глобална мрежа", обяснява Мали.