Медия без
политическа реклама

Африкански дипломатически паспорти се продават на килограм

Опитни „икономически съветници“ уреждат срещу огромни суми документи на изпаднали в немилост пред закона богаташи в Европа, които така се измъкват от наказания и проверки

20 Септ. 2019Шпигел онлайн
Туитър/@StephanWelk
Борис Бекер и Щефан Велк пред посолството на Централноафриканската република в Брюксел, след като през 2018 г. бившият тенисист е станал аташе по спорта, културата и хуманитарните въпроси.

Борис Бекер става част от дипломатическия корпус на Централноафриканската република (ЦАР) точно навреме. Той изненадващо е назначен за аташе по спорта, културата и хуманитарните въпроси, докато в Лондон е в ход процедура за обявяването на банкрут на задлъжнялата тенис звезда. „Получих дипломатическо отличие“, обяви Бекер в Туитър на 27 април 2018 г. Сред хората, които го поздравяват, е и някой си Щефан Велк. Той помага на Бекер да получи поста. „Добре дошъл в дипломатическия си кабинет“, туитва Велк и поства снимка, на която заедно с Бекер са пред посолството на ЦАР в Брюксел.   

За Велк не е непознато мълниеносното израстване в дипломатическата кариера. В интернет 51-годишният мъж, родом от германската провинция Хесен, се представя за „преподавател по международно право и дипломация“, който помага на африкански правителства като „специален съветник“. Твърди, че е получил множество отличия за работата си.

На 30 август обаче Велк е арестуван в Берлин заедно с още 2-ма души, заподозрени, че са негови съучастници. Те са задържани по казус, проверяван от прокуратурата в Мюнхен. Разследващите, които работят в звеното за борба с корупцията, се опитват да хвърлят светлина върху доста сенчест бизнес - издаването на дипломатически паспорти. Според документи, до които „Шпигел“ получи достъп, няколко германски граждани със съмнителни биографии са назначени за съветници и дипломати от африкански държави. В центъра на скандала е малката държава Гвинея-Бисау.  

Властите в африканската държава дават дипломатически документи на осъден за измами, на човек, обявил фалит, и на боксьор, лежал в затвора. Върху специалните карти са вписани длъжности като „икономически съветник“, „аташе по въпросите на културата и спорта“, „шеф на охраната“ и "дипломатически куриер“. Дори Щефан Велк, който има досие с много присъди, има зелен дипломатически паспорт от посолството на Гвинея-Бисау в Германия.

Раздаването на дипломатически документи от чужди държави от дълго време притеснява германското правителство и силите за сигурност. Те могат да позволят на престъпници да се опитат да преминават границите незабелязано, да се спасят от полицейски проверки или дори от арест. Въпреки че имунитет имат само дипломати, акредитирани от Германия, на практика само показването на дипломатически паспорт може да впечатли полицейските служители. Автомобили с дипломатически регистрационни номера също така са спирани от полицията доста по-рядко.

Проблеми от дълго време

В германското МВнР Гвинея-Бисау от доста време се смята за проблемна страна в дипломатическо отношение. Посолството в Берлин тъкмо отваря врати през 2012 г., и полицията започва редовно да се обажда на отдела, отговарящ за протокола в германското МВнР. Там постъпват сигнали, когато дипломат нарушава правилата на приелата го държава.

В случая с Гвинея-Бисау служителите бързо стават подозрителни. Полицията редовно съобщава за пътни нарушения и други инциденти, извършвани от дипломати от африканската страна. Тези деяния често се извършват от германски граждани, които бързо получават дипломатически документ и се позовават на имунитет. Нито един от тях обаче не е акредитиран от МВнР. Заради големия брой инциденти - вътрешните доклади сочат до 100 нарушения на година, посланикът на Гвинея-Бисау е привикан преди 6 г., за да отговори как германски граждани успяват да получат паспорти от африканската страна. Посланикът категорично заявява по време на срещата и в няколко последвали разговори, че консулската служба няма нищо общо с издаването на документи. Той твърди, че всичко минава през МВнР в родината му.

Срещите не променят нищо и полицията продължава редовно да прави доклади за нови нарушения. Едно от тях е извършено през февруари 2019 г., когато германски гражданин, аташе на Гвинея-Бисау, паркира черния си мерцедес в зона, забранена за паркиране, и блокира оживен път за половин ден. Нарушителят веднага показва дипломатически документ при полицейската проверка.

На 7 май вечерта жена пристига за проверка за сигурност на летището във Франкфурт. Тя е кацнала от Маракеш с полет на „Луфтханза“ и багажът й за втори път минава проверка. Служителите откриват много документи за самоличност. Пристига  федералната полиция, за да разследва случая, но бързо се появява и Андреас Брандл - 52-годишен германски гражданин. Той неочаквано вади дипломатически паспорт, с който се идентифицира като „специален съветник“ на Гвинея-Бисау. Мъжът твърди, че документите трябва да бъдат занесени в посолството на страната в Берлин.

Проверката обаче показва, че някои от документите са предназначени за хора, за които се смята, че са замесени в престъпни дейности, сред които наркотици, фалшифициране на документи и застрахователни измами. Един от конфискуваните паспорти е издаден на името на сина на швейцарски милионер, който фигурира в германския списък на издирваните лица. През октомври 2014 г. "Ферари 458" е взривено от негови съучастници пред публичен дом в баварския град Аугсбург. Целта е да вземат застраховката на спортната кола за 300 000 евро. Властите обаче разплитат схемата и младият швейцарец е осъден на 22 месеца затвор без възможност за условно освобождаване. Досега той не е започнал да излежава присъдата. Смята се, че вероятно е искал да си купи дипломатически паспорт, за да се спаси от арест.

Посолството на Гвинея-Бисау научава за инцидента и незабавно иска от германската федерална полиция да бъдат върнати конфискуваните 10 лични карти, сред които и дипломатическия паспорт на Брандл. Дипломатите настояват, че „конфискуваните доказателства са собственост на посолството на Република Гвинея-Бисау“. След инцидента на летището във Франкфурт МВнР в Берлин отново се свързва с посолството, като изпраща гневен мейл до шарже д’афера, в който се иска среща с представител на Гвинея-Бисау. Шарже д’аферът обаче вече не е в Германия и посолството в центъра на Берлин е в голяма степен празно, останали са само няколко служители.

Провалена държава

Корупция, пране на пари, политическа нестабилност: Гвинея-Бисау е това, което може да се нарече провалена държава. В последните 20 г. малката държава преминава през няколко преврата, гражданска война и убийство на президент. Гвинея-Бисау също така се смята за важен център за наркотрафика между Южна Америка и Европа. Наблюдатели я описват като първата „наркодържава“ в Африка. В индекса за развитие на ООН бившата португалска колония е много близо до дъното. Страната с население от 1.8 млн. души отчаяно се нуждае от опитни правителствени съветници. И има множество показатели, че германци като Андреас Брандл не попадат в тази категория. Преди години МВнР в Берлин отказва да акредитира Брандл като дипломат.

Роденият в Мюнхен Брандл е познат и сред германските инвеститори. Той и негов съдружник събират пари, за да правят големи инвестиции в соларни съоръжения. Финансови брокери високо оценяват инвестициите, но те са изключително рискови и няколко от компаниите, в които Брандл влага пари, фалират. Берлинските прокурори го проверяват заедно с негов бивш бизнес партньор по подозрения за измами. Нанесените щети като цяло могат да достигнат „високия шестцифрен диапазон“, според прокуратурата, която продължава разследването. Брандл непрекъснато заявява, че не е извършил нищо незаконно. Интересно е да се отбележи, че всички съмнителни компании са регистрирани на улицата в Берлин, на която се намира и посолството на Гвинея-Бисау.

Очевидно Брандл умее да убеждава влиятелни мъже в малката страната в това колко е ценен и в уменията си. Документите показват възхода му в управленския елит на Гвинея-Бисау. В дипломатическия си паспорт от януари 2019 г. той е вписан като „специален съветник на премиера“ и документът е подписан от тогавашния външен министър на африканската страна.

Още заподозрени

Междувременно трима германски бъдещи дипломати са арестувани. Сред тях е и Щефан Велк, който за кратко е в светлината на прожекторите през 2018 г. заради Борис Бекер. Биографията му е внушителна: според това, което е качил в интернет, той не само е бил „специален съветник“ на правителствата в Гвинея-Бисау и Сао Томе и Принсипи, но също така е получил докторска степен по икономика в Хамбургския университет и в Лондонското училище за бизнес. Нито една от институциите не знае за това.

Въпреки това Велк чете лекции, озаглавени „Дипломацията - между държавническо изкуство и социална наука“, а пред студенти в Киев заявява: „Разбирането на дипломацията е малко като да разбираш жените. Нещо, което не е лесно.“ Към края на лекцията си, която може да бъде гледана и в YouTube, Велк засяга и темата за корупцията. Той казва, че винаги „има различна гледна точка“ и дава пример с африкански чиновници, които искат да издават дипломатически паспорти срещу 500 000 евро на хора, които ценят възможността да пътуват свободно.

Четири дни преди ареста на Велк в края на август полицията задържа още един заподозрян по аферата на бензиностанция в югозападната част на Бавария. Марио Дасер е „аташе по въпросите на културата и спорта“ в посолството на Гвинея-Бисау. 30-годишният мъж е бивш боксьор, лежал в затвора за нелегални боеве, а сега е милионер.

Дасер, Велк и техен помощник от германския регион Франкония са разследвани за доста сериозна измама. Те обещават огромна сделка за износ на суровини на баварски месопроизводител. Искат от него да инвестира 1.5 млн. евро, за да получи достъп до пазара в Гвинея-Бисау и в други страни. Обещават, че бизнесменът ще стане дипломат на Гвинея-Бисау с дипломатически паспорт и регистрационни табели на колата, както и защита от дразнещите бележки за превишена скорост. Твърди се, че Велк е заявил, че първоначалната инвестиция ще бъде използвана за предизборни кампании на африкански политици. За да успее да събере голяма сума пари, баварският месар продава дома си и спортната си кола. Той вече е платил над 800 000 евро.

Разследванията на прокурорите в Мюнхен все още са в начален етап, но свидетели могат да бъдат разпитани и по-нататък - включително и Борис Бекер. Той вероятно е осъзнал, че дипломатическият му паспорт от Африка няма да може да го защити от кредиторите...

 

(Със съкращения)