Медия без
политическа реклама

Трагедията с автобуса се оказа предизвестена

Институциите пет пъти са искали изпълнителят да оправи калпавия ремонт на пътя, но напразно

16 души, сред които и едно дете, загинаха, а 18 бяха ранени при инцидент с автобус в Искърското дефиле в събота. Отговорните институции се събраха по спешност в неделя, за да обсъждат за пореден път мерки, както става всеки път след подобна катастрофа. Досега всички набелязани мерки остават само на хартия. Според експерти мантинелата на мястото на инцидента би трябвало да спре падането на автобуса в пропастта, но била като "вафлена кора", поставена колкото да бъде приет пътят.

Жестоката автобусна катастрофа в Искърското дефиле, при която в събота загинаха 16 души, се оказа предизвестена трагедия. Инцидентът е резултат от верига проблеми, порочни практики, занижен контрол и безхаберие.

Месеци наред от МВР са алармирали пътната администрация, че в участъка стават много инциденти, защото пътят е с лошо сцепление, шофьорите губят контрол и навлизат в насрещното платно. Държавната администрация обаче не е била в състояние да накара изпълнителя - фирма "Трейс", от която по документи е приела пътя в отлично състояние, да направи гаранционен ремонт. Заради проблемната настилка ограничението на скоростта в участъка е било свалено на 40 км/ч. Шофьорът обаче не го е спазил - минал е оттам с 53 км/ч. Техническият преглед на катастрофиралия автобус на "Мобилус-5" ООД е изтекъл на 5 август, но повторен преглед не е направен. Освен това от дружеството не са изпълнили задължението си да информират автомобилната администрация за маршрута и детайлите на т.нар. случаен превоз, с който е проведена злополучната екскурзия до манастира "Седемте престола".

Всичко това се разбра след спешно съвещание в неделя в Министерския съвет на министрите на вътрешните работи, регионалното развитие, транспорта, здравеопазването, както и на главния прокурор. Всички те огласиха името на шофьора, както и на фирмата превозвач, но отказаха да назоват фирмата, която е ремонтирала злополучния участък. На изричен въпрос коя е фирмата главният прокурор Сотир Цацаров отвърна, че името й не е тайна, но той няма да го спомене заради разследването. Фирмата, получила договора за над 22 млн. евро без ДДС, е "Трейс Своге".

Разследващите работят по три направления - действията на водача, задълженията на превозвача и състоянието на пътя, обобщи Цацаров. Той обясни, че се проверява и версията дали вниманието на шофьора не е било отклонено непосредствено преди инцидента, но към момента тя не се потвърждава. Катастрофиралият автобус е 37-местен "Ман", който е въведен в експлоатация през август 2001 г. 59-годишният шофьор Григор Григоров, който е и съсобственик на "Мобилус", има книжка от 1977 г., а от 1991 г. е професионалист. Има издадени 2 наказателни постановления за нарушения, както и 7 фиша. Главният прокурор обясни, че сред тях няма за шофиране след употреба на алкохол, такъв не е намерен в кръвта му и след инцидента. Има обаче санкции за шофиране без колан и за неправилно паркиране.

Тахографската шайба е показала, че Григоров е карал с 53 км/ч при ограничение от 40 км/ч, каза още Цацаров. Прокуратурата тепърва ще преценява дали да повдигне обвинение на шофьора. По думите на Цацаров основният проблем около фирмата е липсата на технически преглед, който е трябвало да бъде направен на 5 август. Предишният е от 5 февруари. Автобусите, които са на над 10 години, минават задължителен преглед два пъти годишно. Цацаров обаче посочи, че може да се окаже, че рейсът е технически изправен, макар и да не е минал проверка.

Главният прокурор се спря подробно и на състоянието на пътя. Той разказа как шефът на Районното управление на "Пътна полиция" в Своге от 30 май до 24 ноември 2017 г. три пъти е алармирал пътната администрация, че трасето трябва да бъде спешно обезопасено. Но нищо не е предприето и досега. МВР шефът алармира още, че за първите 11 месеца на м.г. там са станали 6 катастрофи и 1 човек е загинал, защото дори като спазват ограничението от 40 км/ч, поради лошото сцепление водачите губят контрол и навлизат в насрещното движение.

Регионалният министър Николай Нанков разказа, че рехабилитацията на пътя започва през 2011 г. със заем от Световната банка. Въведен е в експлоатация през декември 2016 г., а е сертифициран и паспортизиран през февруари 2017 г. Тогава всички представители на отговорните институции са подписали без забележки, т.е. че състоянието на пътя е отлично. Скоро след това обаче от "Пътна полиция" започват да идват сигнали, че на този път, включително и на 54-тия му километър, където е станала катастрофата, са зачестили произшествията. От март до юли тази година от Агенция "Пътна инфраструктура" 5 пъти са уведомявали фирмата изпълнител да отстрани дефектите. От Института по пътища и мостове към АПИ на 28 юли т.г. излизат с доклад, в който пишат за лошо сцепление на настилката, нарушени мантинели и паднала скална маса. От агенцията са дали срок на фирмата да приключи с ремонта до 15 август, но той така и не е стартирал, призна Нанков. А в края на август фирмата отказва да подпише констативен протокол за състоянието на пътя. 

Цацаров се зарече, че ще бъде иззета и разследвана цялата документация по ремонта, приемането на пътя в отлично състояние и паспортизацията му. Той посочи, че фирмата изпълнител носи "договорна отговорност", но длъжностните лица могат да носят и наказателна. По най-бързия начин ще бъдат иззети проби от асфалтовата настилка.

Транспортният министър Ивайло Московски обясни, че "Мобилус-5" има валиден лиценз до 14 май 2027 г. за 6 автобуса. Дружеството било с доказана финансова стабилност, а на 5 април му е правена цялостна проверка, която не е открила нарушения. Сега фирмата ще бъде глобена за липсата на технически преглед и за това, че не е уведомила автомобилната администрация за случайния превоз.

СТРОИТЕЛЯТ

Пред БНР инж. Николай Михайлов, председател на надзорния съвет на "Трейс груп холд", отрече, че строителството на пътя е основен виновник за катастрофата. Според него през последните години участъкът не е поддържан от "Трейс". Освен това ставало дума за обект втори клас, който не бил предвиден да носи максимално натоварване.

ЕКСПЕРТИЗА

От сдружение "Институт за пътна безопасност" са направили оглед на пътя, като към 3 август констатират: На много места асфалтовата настилка е компрометирана и в лошо състояние.
Това реално се е случило по-малко от две години след завършването на обекта. От сдружението попитали АПИ колко пари са похарчени от началото на годината за поддръжка на пътя  - почистването на канавките, подмяна на знаци, подрязването на храсти. От АПИ отговорили, че това се прави от фирмата, поддържаща републиканските пътища в област София, като до момента конкретно за този пътен участък от началото на годината са похарчени 33 906 лв. с ДДС.

От сдружението напомнят, че пътят II-16, който е с дължина 81.779 км, през Искърското дефиле е възложен за рехабилитация и реконструкция на стойност 22.9 млн. евро без ДДС на 3 август 2011 г. Заложеният срок за изпълнение е 24 месеца + 365 дни за съобщаване на дефекти. Официално проектът за рехабилитация е завършен на 27 декември 2016 г. По информацията, предоставена на сдружението, става ясно и че Агенция "Пътна инфраструктура" е организирала провеждането на оглед на обекта от комисии с цел констатиране на всички гаранционни дефекти. Огледите са проведени и наличните гаранционни дефекти са описани. Тяхното отстраняване следва да бъде извършено от фирмата изпълнител на обекта – ДЗЗД "Трейс Своге", като се планира това да се случи преди началото на зимния сезон.