Медия без
политическа реклама

Скандал с европари показа порочните практики в управлението на ГЕРБ

Прокуратурата разследва дали министърът на културата Боил Банов е извършил престъпления при строежа на Ларгото

31 Яну. 2019ТАНЯ ПЕТКОВА
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Боил Банов се оправда с рекет, но отказа да обясни защо незавършеното Ларго е прието от Министерството на културата без никакви забележки.

Скандал с ремонта на Ларгото в София с пари по оперативната програма "Регионално развитие" показа порочния начин, по който управляващите харчат евросредствата, и защо въпреки дефектите почти няма фирма, която да е глобена за лошо изпълнение. Депутатът от БСП Елена Йончева сезира прокуратурата, че през 2016 г. в качеството си на заместник-министър Боил Банов, който в момента е министър на културата, е опростил поне 700 000 лв. на фирмата строител. Като доказателство тя приложи записите от три разговора на Банов от 2016 г., в които той обяснява как трябва да нагласят документите, за да не плаща фирмата глоба за закъснение в извършването на възложените работи. Банов отрече обвиненията и се обяви за жертва на рекет.

Прокуратурата обаче изненадващо реши да разследва съдържанието на записите, а не както обикновено - само кой ги е направил. Тя ще нареди експертиза, която да установи какви са думите, които са били използвани, и от кого. Екип от спецпрокуратата начело с шефа й Димитър Франтишек влезе в Министерството на културата, за да изземва документи, а говорителката на главния прокурор Румяна Арнаудова обяви пред БНТ, че има данни за евентуално престъпление по служба или безстопанственост. Ще бъдат разпитани Боил Банов, Вежди Рашидов, Елена Йончева и всички, имащи общо със случая. Йончева и БСП поискаха разследващите да кажат дали и хора от регионалното министерство (МРРБ) са замесени, както и дали ръководството на Министерството на културата е действало с цел лична облага или интерес. 

Вицепремиерът Томислав Дончев също е разпоредил пълна проверка на финансирания с евросредства проект "Ларгото". В парламента той обясни, че очаква отговор от управляващия орган на оперативна програма "Регионално развитие", одиторите и Дирекция "Национален фонд" в Министерство на финансите дали има злоупотреби при консервацията и експонирането на античния архитектурен ансамбъл на "Стара Сердика". "Щом гониш някой в съда и търсиш да си прибереш неустойката, как може да си в завера с него", защити вицепремиерът Боил Банов.

Всъщност може - ако още от самото начало сам си минирал делото за неустойка, както се е случило с Министерството на културата.

Ремонтът на Ларгото продължи 7 години и струваше 15 млн. лв., отпуснати по проект на оперативна програма "Регионално развитие 2007-2013", която се управлява от МРРБ. Вторият и третият етап на реконструкцията приключиха през пролетта на 2016 г. и включваха консервация на разкопките на открито на главната улица на Антична Сердика, както и покриването на старините на площад "Независимост" със стъклени куполи. Тяхната цена беше над 12.5 млн. лв., а тогавашният министърът на културата Вежди Рашидов се зарече да конкурира Рим.

Елена Йончева кръсти аферата "Ало, Банов!", защото според нея министърът е дал указания на свои подчинени как да бъдат подправени документите, така че фирмата изпълнител да не плати 700 хил. лв. неустойка за забавяне. Тя пусна запис на Банов, който по телефона инструктира независимия надзор и ръководителя на проекта.

Банов нарече изнесеното "помия", отхвърли всички обвинения и заяви, че ще съди всички, които го клеветят. Той се оправда, че министерството съди фирмата изпълнител за неустойката, но делото не е приключило.

Всъщност делото, за което говори Банов, не само че е заведено необяснимо късно, но е и минирано от самото начало от действията на Министерството на културата. Причината е, че почти 2 години преди да заведе иск за неустойка, комисия в министерството е приела без нито една забележка изпълнението на обекта, и то в предвидения по договор срок. След проверка на регионалното министерство обаче се оказало, че част от дейностите не са завършени, и се наложило фирмата да доизкусурява обекта. Така се стига до забавянето от 33 дни. Заради въпросния протокол обаче съдът отхвърля искането на МК за неустойка и е много вероятно и апелативният съд да направи същото. Това е поредният случай, в който държавна институция приема без никакви забележки недовършен обект и не може да търси неустойки от изпълнителя, ако впоследствие избухне скандал заради недобре свършена работа.

Банов се оправда, че разпространеният запис от БСП вероятно е монтаж, и се оплака, че от 4 години бил рекетиран "с някакви записи" от Ангел Ангелов, бивш директор на „Европейски програми и проекти” в Министерството на културата, който сега работел в оперативната програма за наука на министерството на образованието. „Хиляди оперативки правихме, вероятно и съм псувал, вдигал съм тон, защитавал съм държавния интерес по всякакви начини. Вероятно, ако ми се извадят думи, може да се скалъпят още 56 записа”, каза Банов. Той отказа да обясни пред "Сега" конкретните указания, които се чува, че дава. Не отговори и дали е подписал приемно-предавателния протокол без забележки. Нито защо не е подал сигнал до прокуратурата, че е изнудван. "Сега" не успя да се свърже с Ангелов, който според Банов и Вежди Рашидов е бил уволнен заради сигнали за нередности в търговете по някои програми, като например норвежката. Пред Би Ти Ви обаче Ангелов обяви, че никога не е бил уволняван и не е авторът на записа на министъра.

Сутринта Банов обяви, че е готов да подаде оставка, но ГЕРБ дружно се обяви в негова защита. Премиерът Бойко Борисов не отговори на въпроса на "Сега" ще поиска ли оставката на министъра си. 

След като скандалът набра скорост, депутатът от БСП Явор Божанков обяви пред "Дневник", че има престъпление за над 1 млн. лв. Освен спестените от Банов неустойки от 700 хил. лева имало и други от 300 хил. лв. "Парите, за които Вежди Рашидов и Боил Банов водят дело, са по доклад на АДФИ. Там не се включват онези 1 млн. лева", добави колегата му Димитър Данчев, цитиран от "Фокус". Двамата не дадоха повече подробности.

 

-----------------------------------------------

 Културното министерство само е провалило делото си за неустойката за Ларгото

 

Чиновници от Министерството на културата са обрекли на неуспех делото за неустойка, която изпълнителят на Ларгото трябва да плати на държавата за забавянето на обекта. Причината е, че обектът е бил приет без нито една забележка, въпреки че впоследствие министерството на регионалното развитие открива драстичните недостатъци, чието отстраняване отнема време. Това става ясно от решението на Софийския градски съд (СГС), с което "Сега" разполага. Мотивите, с които съдът отхвърля иска на министерството за около 750 хил. лв., ясно показват, че делото няма шанс и на втората инстанция. 

Обществената поръчка за Ларгото е обявена през юни 2014 г. Изпълнител на проекта е консорциумът "Антична Сердика", в който влизат "Пътища и мостове", "Финанс груп 2013", "Пътстрой-Варна" и "Реставрация" ЕАД - фирма на Министерството на културата. Обектът е трябвало да бъде приключен за 7 месеца, но се стига до забавяне, защото министерството пет пъти е спирало строителните работи. Затова е подписан анекс, с който срокът е удължен до 20 януари 2016 г. На 25 януари 2016 г. комисия на Министерството на културата е приела обектаq без да констатира пропуски. Държавната приемателна комисия на МРРБ обаче установява, че куп предвидени в договора дейности не са извършени - около 50% от куполното покритие не е със стъкла, а с плексигласови плоскости; няма шпакловка и боядисване на аквапанелите, не са довършени окачените тавани, остъкляването, хидроизолациите, електрическите инсталации,  включително осветлението, пожароизвестяването и видеонаблюдението, не е монтирана евакуационната врата и др. Фирмата отстранява нередностите и регионалното министерство подписва протокол за приемане на обекта на 26 февруари 2016 г. Именно за този над месец забавяне Министерството на културата се опитва да получи неустойка.

Искът срещу консорциума "Антична Сердика" обаче е внесен в съда чак в средата на януари 2017 г. Претендира се за 753 796.08 лв. неустойка - по договор при забавяне на целия проект министерството да може да претендира за неустойка от 0.2% на ден върху цялата цена, но не повече от 20% от цената на целия проект - 12.5 млн. лв. 

На 28.12.2017 г. СГС решава, че Министерството на културата няма основания да иска неустойка от дружеството, защото забавянията на строителството са по "обективни причини, които не са свързани с изпълнителите", а освен това е приело работата по двата етапа за приключена по различно време, по договор изпълнителят дължи неустойка само ако забави проекта в цялост. В решението е записано още, че министерството не може да претендира за обезщетение, защото дори да има забавяне на изпълнението, то е само частично - в единия етап. Според съда министерството не е изпълнило указанието и да представи колко струват незавършените работи според комисията на МРРБ.  

Решението е обжалвано пред Апелативния съд, който все още не се е произнесъл. 

 

ЗАПИСИТЕ

Трите записа, представени от депутата от БСП Елена Йончева вчера, третират ситуацията със забавянето на изпълнението на проекта и как да бъде избягната предвидената по договор неустойка.

Първият запис е от кабинета на Боил Банов и е направен на 24 март 2016 г. Присъстват Татяна Цановска - и.д. шеф на правната дирекция, Ангел Ангелов от дирекция "Европейски програми" и архитект Иван Мечкунов - ръководител на проекта от страна на министерството. Според субтитрите, сложени от БСП, Банов казва, че има забавяне в изпълнението на строително-монтажните работи с 33 дни, заради което на фирмата трябва да се наложи неустойка от около 700 000 лв. След това обяснява, че неустойката, която трябвало да мине през МРРБ, не може да се събере с години, и предлага на арх. Мечкунов да направи акт 10, който да раздроби на две или три и да се покрият тези 33 дни.

Вторият разговор е телефонен и е между Банов и Атанас Ангелов от ЗДДЗ "Инвест консулт" - независимия строителен надзор на обекта. В него Банов казва, че и да искат неустойката, никога няма да я вземат, и лансира предложението в строителните книжа за минал период да се намерят два пъти по 15-16 дни, в които не са се правили никакви строително-монтажни работи, и "да пуснем акт 10 и акт 11 съответно за спиране, за да излезем на чисто, че няма закъснение".

Третият разговор отново е по телефона и е между зам.-министъра и инж. Драгомир Драганов - ръководител на проекта от страна на изпълнителя "Антична Сердика". В него Банов обяснява, че е установено забавяне, и прави предложението за неговото заличаване. "За да я няма тази простотия, да не ви съдим и така нататък, ще ви помоля за съдействие", гласят субтитрите. Не беше излъчен запис на отговора на инж. Драганов.

БСП предостави и документиран разговор между Боил Банов и служители, от който от думите на зам.-министъра се разбира, че арх. Иван Мечкунов "се продал" за едно ходене в Испания, което било "за жълти стотинки".