Медия без
политическа реклама

Никой не желае да поеме вината за кризата с Търговския регистър

"Случват се такива неща", оправда се шефката на Агенцията по вписванията

Илияна Кирилова

Управляващите демонстрираха нахална безотговорност насред безпрецедентната криза с Търговския регистър. Не е ясно кога той ще заработи - очаквало се "другата седмица по някое време", но никой не смята да поеме отговорност за блокирания стопански оборот. Шефката на Агенцията по вписванията Зорница Даскалова, която едва на шестия ден от срива на гигантската база данни се появи пред медиите, няма намерение да подава оставка. Вицепремиерът Томислав Дончев и премиерът Бойко Борисов неглижираха скандала, но пък измислиха как да похарчат още пари - щели да правят "склад" за всички държавни регистри - новина, която разсмя IT специалистите.

Даскалова се оправда с баналното: "Случват се такива неща. Никой не е застрахован". Тя не можа да даде почти никаква конкретика за това какво се случва в управляваната от нея агенция. Не знаела каква е причината за проблема и колко голям е той, защото още нямала доклад от поддържащата фирма "Лирекс БГ". Не е наясно и през колко време се архивират данните на системата. "Дали е правен бекъп, на какъв момент и на кой вид от носителите, на които се правят архивни копия, е нещо, което първо трябва да ми отговорят на мен", каза тя. На въпрос дали резервните сървъри на агенцията в Шумен, както и още един в София работят, тя каза, че на хартия би трябвало да функционират, но и Търговският регистър би трябвало да работи, а не работел. Даскалова не успя да отговори на колко диска се съхранява информацията от регистъра, нито дали са се спазвали всички изисквания за нормалната му работа. 

На критиките на различни IT специалисти, че ако системата имаше бекъп, тя би трябвало да се възстанови за няколко часа, Даскалова отговори, че това си е тяхното мнение. "Дефектиране на диск на домашен компютър е различно от дефектиране на масив от над 25 терабайта", обобщи тя и съобщи оптимистично, че очаква от четвъртък в Търговския регистър да могат да се правят справки по ЕГН. "Това ще отпуши голяма част от стопанския оборот, като например прехвърлянето на МПС", обясни тя. От четвъртък системата ще има връзка и с RegiX - държавния канал за обмен на информация, през който администрациите теглят данни. Даскалова не се притеснява, че ощетени фирми ще я осъдят за пропуснати ползи - обстоятелствата били форсмажорни.

"Лирекс" пусна съобщение до медиите, от което се разбра само колко авторитетна е и как специалистите й денонощно работят по проблема с регистъра. Стана ясно, че са дефектирали 4 диска с 25 терабайта информация, но не е ясно какво точно се е съхранявало на тях. Дружеството поддържа регистъра от 2012 г. насам с изключение на 2017 г., когато това е правила фирма "Индекс". Обществената поръчка е секретна. Последният договор за поддръжка е за 90 хил. лв. годишно. 

Даскалова увери, че информация от регистъра не е загубена, а манипулации били невъзможни, защото от началото на кризата денонощно в агенцията имало служители от ГДБОП и ДАНС. Едва когато се възстанови регистърът, щели да започнат детайлните проверки какво е довело до този срив. Тогава щяло да започне и разследването на службите. Сега те само наблюдавали работата по възстановяването.

На въпрос дали все пак няма да си подаде оставката, Даскалова бе категорична: "В такава кризисна ситуация съм нужна тук, а не на друго място. Трябва да координирам процесите като единствения представител на агенцията". 

Вицепремиерът Томислав Дончев смали кризата до "технически проблем", в който нямало умисъл, а небрежност. Пред Нова тв той каза, че до десетина дни ще бъде предложено създаването на "нарочен специален държавен център, където да се складира още веднъж цялата информация от държавните регистри и архиви". Той веднага отбеляза, че са нужни повече пари за киберсигурност. 

"Това предприятие ще направи на практика склад за електронните данни и от всеки регистър да отива информацията там", прегърна идеята и премиерът Бойко Борисов. Той веднага упрекна фирмите, които работят по регистъра: "И много важно е да има и надзор, защото в строителството има надзор, а в електронните системи няма и фирмите, които участват с най-ниските цени, впоследствие слагат и калпавите дискове", каза той. Даскалова отрече, че агенцията работи с "калпави" дискове. Ниските цени също са мит - само за две години за регистъра са платени над 6 млн. лв. 

БСП поиска оставките на Даскалова и на правосъдния министър Цецка Цачева. Според депутата Крум Зарков от февруари Цачева е била наясно, че Даскалова не изпълнява задълженията си по закон. Той се позова на доклад на инспектората. За въпросния доклад "Сега" писа през май, но тогава никой не взе отношение по случая.

 

КОНТРА

"Не се правят така нещата. Поне не на едно място. Най-просто казано - пускат поръчка за наем на сървъри в 3-4 различни частни центъра плюс криптирани частни линии. Всичко ще струва по-малко, отколкото една от колите, които си купуват в МС през година-две", написа във "Фейсбук" IT специалистът Боян Юруков. "Да не говорим, че въпросните центрове за данни вече ги има изградени в администрацията, но до голяма степен не се използват. Също както и оптичната мрежа. Отделно надали вицепремиерът Дончев или който и да е в кабинета ще говори за това, че отдавна е предвидено да има държавен облак, който до голяма степен решава всички тези проблеми по подразбиране. Ама някой трябва ги задейства тези неща, нали? А не се случва, защото носи със себе си модернизация, свързаност и прозрачност. А сакън някой да разруши монопола на някои агенции или да започне да се рови в данни, показващи корупция и злоупотреби. Не, проблемът с Търговския регистър не е в конкретни дискове, а в некадърната работа на служителите, липсата на процеси и установени норми. Това не се решава с хвърляне на пари или правене на поръчки, а с нещо, което е в сериозен дефицит в кабинета - управленски умения."

 

КАРИЕРА

Зорница Даскалова е завършила право в СУ, има и диплома от УНСС. Тя е бивш член на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК). Проверка на "Капитал" показа, че при нея са попадали голяма част от преписките, засягащи интереси на Делян Пеевски - 18 от 33. От КЗК обясниха този факт като съвпадение и без особено значение. След това Даскалова стана шеф на Агенцията по вписванията, без да стане ясно кой я е предложил. В зората на кариерата си е работила в областната управа на София, в Агенцията за чуждестранни инвестиции, в общинското дружество "Пазари Изток". През 2011 г., когато става член на КЗК, Даскалова напуска частните си фирми. Три от тях прехвърля на Румен Щерев, който участва в управлението на компании, водещи към Делян Пеевски и Цветан Василев: "Валекс", "София рийъл естейт" и "Блек Сий Риъл Истейт". През дружествата, които са кредитополучатели от КТБ, минава теренът за печатницата на Пеевски до летището, посочва "Капитал". "Томир" ЕООД Даскалова прехвърля на баща си. През март 2009 г. фирмата купува вила в Бояна и няколко седмици след това я продава на Николай Бареков. Покупката е финансирана с кредит от КТБ. "Томир" е съдружник с "Търговски дом" на Георги Гергов.