Медия без
политическа реклама

Влаковете на БДЖ ще закъсняват още 6 месеца

В железниците има аналогово мислене, оплака се транспортният министър

12 Ноем. 2019РУМЯНА ГОЧЕВА
Снимка: БГНЕС
Транспортният министър Росен Желязков се закани, че БДЖ няма да получи пари, докато не се реформира.

Увеличените разходи за ток и инфраструктурни такси са изяли 1.2 млн. лв. от печалбата на "Холдинг БДЖ". Компанията завършва деветте месеца на годината с печалба от 277 хил. лв. на фона на 1.5 млн. лв. за същия период на миналата година. Това показва финансовият отчет на дружеството. Принос за слабото представяне на железниците имат и заплатите, които за деветте месеца на годината са в размер на средно 1199 лв. при 1058 лв. през 2018 г. Това е увеличение със 141 лв., или 13% и се дължи на ръста на минималната работна заплата, която от началото на годината вече е 560 лева., пише още в отчета

Спада и печалбата на "Пътнически превози", която се влошава с 8.9 млн. лева. За деветте месеца на годината дружеството отчита загуба от 5.4 млн. лв. при скромна печалба от 3.4 млн. лв. година по-рано. "Товарни превози" също е на загуба, но от 618 000 лева. 

Ако се съди по услугите на държавните железници, сериозен ръст на печалбите скоро няма да има. Причината е ясна от години - старите и закъсняващи влакове и липсата на ясна перспектива за модернизация в кратки срокове. Така например в последните дни пътници се оплакват, че влакът за Своге закъснява редовно, понякога с 90 минути. Това не се отразява в мобилното приложение на БДЖ и дори няма информация за движението на някои от влаковете.

Министърът на транспорта Росен Желязков призна, че проблем действително има и призова за търпение. "Влаковете закъсняват, а хората се изнервят. Извинявам се на потърпевшите от закъсняващите влакове. Това ще продължи до средата на следващата година", заяви той пред бТВ. Министърът поясни, че причината отново е в недостига на състав и на лошата организация.

"Лошата организация ме притеснява. Недостигът на влакове трябваше да се замести с наеми на локомотиви, за да има достатъчно бройки. Това го казах още в началото на годината, но никой не направи нищо. Слеващата година обаче трябва да се усети промяната", заяви той и обясни, че дружеството четири месеца не е успяло да организира обществена поръчка за доставка на подвижен състав.

Желязков определи проблема като "съпротива срещу промяната като процес, има едно аналогово мислене". "За 2020 г. година са предвидени 140 млн. лв. за нов подвижен състав. Първо ще се случи реформата, а после и финансирането", категоричен бе той.

 

ТЕКУЧЕСТВО

Средно по двама души дневно напускат "Пътнически превози" по една или друга причина, разкрива още отчетът на дружеството. За деветте месеца на 2019 г. са назначени 434 души персонал, а са напуснали 425. Картината за миналогодишния период е сходна - назначени са 340 души при 439 напуснали, част от тях - поради придобиване право на пенсия. В началото на октомври директорът на поделение "Пътнически превози" - София Александър Александров призна, че има кадрова криза - от началото на годината само напусналите машинисти са 32-ма. Те са били недоволни от условията на труд, заплащането и извънредната работа в нарушение на нормите.