Медия без
политическа реклама

Промени в Закона за акцизите налагат на бизнеса нови високи разходи

Никой не казва колко ще струва да се монтират нови измервателни уреди и видеонаблюдение

26 Септ. 2019МИЛА КИСЬОВА
Дори производството на слънчогледово олио попада под ударите на измененията в Закона за акцизите и данъчните складове заради използвания екстрактор - хексан.

Предлаганите промени в Закона за акцизите и данъчните складове ще вкарат в необосновано високи разходи редица браншове в страната, алармира за пореден път Българската стопанска камара (БСК). Законопроектът въвежда задължително видеонаблюдение в производствените и складовите бази на производителите на горива и алкохол, както и поставянето на измервателни уреди с дистанционна връзка с Агенция "Митници" в заводите, които използват т.нар. енергийни продукти с двойно предназначение.

Мотивите за тези нововъведения са борбата с контрабандата на акцизни стоки и избягването на плащането на ДДС и акцизи. Законопроектът бе приет в началото на септември от Министерския съвет, а днес се очаква да бъде разглеждан на първо четене в бюджетната парламентарна комисия. Няколко бизнес организации като Българската петролна и газова асоциация, Националната организация на митническите агенти, Националното сдружение на българските спедитори и Съюза на производителите на растителни масла са изпратили критично писмо в парламента, в което недоволстват, че промените се правят единствено в услуга на държавната администрация, без да се отчита огромното неблагоприятно въздействие върху фирмите, които трябва да ги изпълняват. 

Вносителят на законопроекта - финансовото министерство, не е направило оценка на въздействието върху бизнеса от исканите промени. Няколко бранша са силно засегнати от тях, въпреки че са освободени от заплащането на акцизи. Става дума за производители на бои и лакове, на растителни масла, козметични и фармацевтични продукти, на каучукови изделия и др., които използват като суровини или консумативи  т.нар. енергийни продукти с двойно предназначение - органични разтворители (най-вече етилов алкохол) и екстрахиращи агенти. За да може държавата да следи дали тези материали се използват по предназначение и не отиват за производство на алкохол например, фирмите ще трябва да въведат автоматизирани системи за измерване и отчетност в реално време, т.е. трябва да поставят измервателни уреди на всички критични точки по технологичните линии на производство.

"Въвеждането на предложените системи за измерване и контрол е изключително скъпо и при повечето предприятия надвишава неколкократно годишната стойност на използваните енергийни продукти", посочват от Съюза на производителите на растителни масла и маслопродукти в България. Масово ще се наложи заводите да преработят технологичните си линии, твърдят от съюза. 

Подобни консумативи се използват и в хранително-вкусовата промишленост, и по-точно в производство на олио, където също трябва да се инвестира в измервателни уреди и нови софтуерни продукти за свързването им с митниците. Така на практика се обезсмисля облекчението да не се дължи акциз върху използваните консумативи, казват от бранша. От сдружението припомнят, че всяка година тези производители представят пред МОСВ планове за управление на разтворителите и предлагат митниците оттам да черпят информация.

"Продължава да се неглижира фактът, че въвеждането на видеонаблюдение също води до значителни разходи за производители на алкохолни напитки и горива", алармират от БСК. Предвидените в закона параметри на апаратурата са от най-високо технологично ниво, а изискването камерите да разпознават регистрационните табели на превозните средства предполагало необходимост от закупуване и на допълнително хардуерно и софтуерно оборудване.

Бизнесът недоволства, че в същото време се предвижда митническите служители да не извършват наблюдение в реално време. Те ще преглеждат записите само след констатиране на нарушение, установено посредством ползваните до момента обичайни способи. "Това поставя въпроса как предлаганите промени ще доведат до предотвратяване и разкриване на нарушения, след като видеонаблюдението на практика ще влиза в употреба едва след като нарушението вече е извършено и констатирано по друг начин. В същото време видеозаписите и снимковият материал нямат доказателствена стойност според действащото към момента процесуално законодателство", посочват от БСК. 

ОТСРОЧКА

Касовите бележки на бензиностанциите, в които продажната и покупната цена, както и ДДС и акцизът се изписват на отделни редове, се отлагат за догодина. Това разпореждат поредните промени в Наредба 18 за касовите апарати, обнародвани в "Държавен вестник" във вторник. Новите касови бележки на бензиностанциите, на които трябва да е отпечатан и QR-код, трябваше да станат задължителни след 30 септември. Поради неяснотите около отпечатването на цените, на които търговците купуват и продават горивата, както и недостатъчното време да изпълнят изискванията на наредбата, срокът е удължен до 31 януари 2020 г. Остава обаче в сила срокът за привеждане на електронните системи с фискална памет на бензиностанциите според изискванията на наредбата - 30 септември. С последните промени в наредбата за пореден път се отлага срокът за фирмите, които използват софтуер за управление на продажбите (СУПТО), да го преработят според новите изисквания. Това трябва да стане до 31 януари 2020 г. вместо до 30 септември т.г. Пред НАП тези фирми трябва да докладват до 31 март 2020 г. 
 

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?