Медия без
политическа реклама

Площад "Св. Неделя" слиза и под земята

Столичната община обяви конкурс за нова визия на централната зона

svetanedelya.com

Планът за преобразяване на столичния площад "Св. Неделя" най-после е в ход. Направление "Архитектура и градоустройство" (НАГ) обяви обществена поръчка за разработване на концептуален архитектурно-градоустройствен проект за площада. Идеята е той да стане център на ново културно пространство, където успешно да бъдат съчетани археология и съвременност. То трябва да се превърне в своеобразно продължение на Античния културно-комуникационен комплекс "Сердика" при Ларгото. Желаещите да обновят облика на пл. "Св. Неделя" могат да подават проектите си в НАГ до 18 октомври. На 20 декември оттам трябва да изпратят поканите за участие на избраните кандидати. 

Заданието на бъдещата визия на пл. "Св. Неделя" е изготвено от Център за научни изследвания и проектиране в УАСГ. Авторският екип е заложил множество изисквания към участниците, свързани със съхраняване на съществуващата културна и пространствена идентичност на зоната, но и с предлагане на идеи как тя да бъде по-функционална, превръщайки я в притегателен център за столичани и гостите на града.

От кандидатите се очаква да представят в проектите си решения в няколко посоки - увеличаване на пешеходните площи, оформяне на подземни и полуподземни нива под площада, които да си "говорят" с археологическите зони в съседство, връзки към Ларгото, пешеходната "Пиротска" и Католическата катедрала, допълване на трамваите и метрото с нощен транспорт, успокояване на трафика с ограничение на скоростта до 30 км/ч и пр. Най-общо целта е да се създаде едно интегрирано пространство, което да се изпълни с функционално съдържание и възможности за социална активност. Авторите на заданието си представят бъдещето на тази част от градския център като "привлекателно, неформално и демократично място за срещи, което насърчава градския живот в неговото многообразие", като изискват от изпълнителя да създаде пространствена среда, "подкрепяща градски процеси с по-бавен ритъм".
В реконструкцията на площада трябва да се заложи на гранитни, каменни и каменоподобни материали. От екипа на УАСГ държат кандидатите да избягват "пренаситени фигурални композиции, пъстри или наивно-имитативни решения" във визията, която искат да наложат на площада. Ако има цветни акценти, лъскави или огледални повърхности, то "те да не атакуват визуалния климат на историческия град". В проектите трябва да бъдат посочени и евентуалните надстроявания, преустройства на подпокривни пространства и покриви, както и колоритното, декоративно и пластично оформление на сградите. Задължително е да се предвидят удобно разположени обществени тоалетни и подземни контейнери. В заданието енигматично е записано, че се очаква "функционална трансформация на ЦУМ", без да е уточнено каква ще е тя.

УСЛОВИЯ

Оферти могат да подават проектанти, които са правили поне един подобен проект в последните три години и за същия период имат оборот от минимум прогнозната стойност на поръчката - 900 000 лв. е с ДДС. Всеки кандидат трябва да има в екипа си ръководител - архитект, урбанист, експерт - недвижимо и културно наследство, ландшафтен архитект и архитект. 300 000 лв. от сумата е за награден фонд на първите петима участници, класирани от журито. Останалата сума е за изработването на техническите и работните инвестиционни проекти за реконструкцията. Те ще бъдат възложени на класирания на първо място кандидат. Ако той откаже, проектът ще се предложи на втория, а при липса на интерес и от негова страна конкурсът се прекратява и общината ще има право да проведе процедура по избор на изпълнител на работния и техническия проект за ремонта на площадното пространство, като ползва една от двете концепции.