Опорочен търг е на път да блокира обновяването на държавните железници с нови влакове. Причината е в скандалните изисквания, които навяват съмнения, че победителят е предизвестен. Готвена две години, обществената поръчка за доставка и поддръжка на 42 влака бе обявена в средата на август. Веднага след публикуването на тръжните условия заваляха критики, а едни от най-сериозните потенциални участници в процедурата - германският концерн "Сименс" и чешкият "Шкода", поискаха държавното жп предприятие да преосмисли изцяло критериите. Българо-китайската търговско-промишлена палата също написа унищожително писмо.
Едно от най-смущаващите условия на поръчката е за скоростта на новия подвижен състав. При положение че в момента жп мрежата се модернизира, за да може влаковете да се движат с над 200 км в час, БДЖ се готви да купува техника, която развиват максимум 160 км в час. Необяснимо е също така, че държавното предприятие е свалило на 15 години времето, през което доставчикът ще отговаря за поддръжката на влаковете. Първоначално се предвиждаше ангажиментът за сервиз да е 30 години.
В 13-странично писмо със забележки "Сименс" настоява БДЖ да прекрати обществената поръчка и да промени критериите, съобщи Offnews.bg. Германците твърдят, че БДЖ се кани да вози пътниците от София до Варна и обратно с обикновени мотриси, които са подходящи само за по-кратки разстояния - като между столицата и Перник. Безкупейните вагони ще са къси, само с 230 места, което според жп експерти поставя под съмнение рентабилността им.
Offnews припомня, че миналата година БДЖ е изпратила запитване на четири производителя, сред които "Сименс", "Щадлер" и "Шкода", за евентуална цена на влаковете. Офертата на полската "ПЕСА Бидгош" се оказала драстично по-ниска от останалите. БДЖ обаче решава да обяви търга с бюджет, който е много под средната цена на четирите оферти и се доближава единствено до предложението на ПЕСА, което създава съмнения за честността на процедурата. Рискът е държавната фирма да се обзаведе с нови влакове от старо поколение.
Засега процедурата не е спряна. Срокът за подаване на оферти е 12 октомври.
РЕЦИДИВ
Само преди месеци гръмна друг скандал с обществена поръчка на БДЖ - за ремонт на 30 локомотива за 3-годишен период на стойност до 69.6 млн. лв. От русенския завод за производство на локомотиви "Експрес сервиз" обаче заявиха, че има необосновано високи изисквания към кандидатите. Процедурата ще доведе до харченето на значителни средства в полза на предизвестен победител - чуждестранна компания, до "злоупотреба с активи на БДЖ и скрита приватизация на сгради и съоръжения, като едновременно с това "БДЖ - Пътнически превози" капитулира от една от основните си дейности - ремонт на локомотиви", коментира в. "Капитал".